Městské lesy stále hlásí zákaz vstupu

Královéhradecké městské lesy stále ještě hlásí zákaz vstupu a varují před možným nebezpečím úrazu. Odhad škod, které způsobily nedávné bouře, se bohužel opět zvýšil. Nyní jsou předpokládány v objemu dvouroční těžby dřeva.

Riziko pádu po bouři oslabených stromů trvá i nadále. Lesníci varují všechny, kteří do lesů přes zákaz vstoupí, že se vystavují nebezpečí ošklivých zlomenin či jiných poranění. „Žádáme občany, aby uposlechli zákazu, nechali lesníky a těžkou techniku pracovat a do lesů nevstupovali. Čím více budou lidé zákaz respektovat, tím dříve se mohou zpět do lesů vrátit,“ vysvětlil nutnost bezpečnostních opatření Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové. "Intenzivně pracujeme na tom, abychom mohli v pátek zveřejnit plán cest, kde budeme pohyb lidí už tolerovat a kde nebude hrozit nebezpečí," dodal ještě Zerzán.

Na likvidaci škod pracuje v současné době zhruba deset těžkých strojů. Magistrát i lesníci varují před jakýmkoli pohybem v blízkosti takového těžkého stroje a upozorňují, že tato technika se teď pohybuje po lesních cestách a expeduje dříví z lesa pryč. "I nadále se počítá s tříměsíční lhůtou na odstranění škod z lesních porostů," uvedl ředitel městských lesů. Podle nejnovějších odhadů je nutné vytěžit až 50 tisíc m3 dřevní hmoty. Běžná roční těžba dřeva se přitom pohybuje kolem 21 tisíc kubíků. Bouře tedy zpečetila osud těžebního dřeva v objemu až na dva roky.

Ředitel Zerzán přirovnal následky letošní bouře ke kalamitě z osmdesátých let, kterou lesníci řešili až dva roky. "Nejvíce postiženou částí je pás lesů vedoucích od Hoděšovic do Svinar, což potvrdil i pohled na lokalitu z výšky. Jedno z nejrizikovějších míst lesů se nachází i kolem rybníku Výskyt, kam byly zvyklé chodit rodiny s dětmi za Pohádkovou stezkou nebo si jen tak sednou na novou rybniční hráz," uvedla Magdalena Vlčková, tisková mluvčí města. O štěstí v této kalamitě se hovoří v případě letního tábora u rybníka Šanovec, kde zhruba dvacítka dětí nebyla následky bouří nikterak ohrožena, doplnila ještě mluvčí města.

Varování před následky lehkovážného vstupu do lesů
Vzhledem k ignorování zákazu vstupu do lesů Milan Zerzán připomíná případ starý zhruba dva roky. Tenkrát spadl při sněhové kalamitě strom na ženu a ta měla následně poškozenou páteř. Další případ se stal v létě, kdy měl strom po bouřce poškozené kořeny a nečekaně spadl na ženu, která utrpěla tříštivou zlomeninu nohy, byla těhotná v sedmém měsíci a při operaci pod narkózou potratila. „Bohužel do lesů i nadále přicházejí lidé, přestože zákaz vstupu trvá. Často vídáme rodiče s malými dětmi v kočárcích či na kolech, což je opravdu hodně nebezpečné. Oslabené stromy stále padají uvnitř lesního porostu, ale i na hlavní páteřní cesty. Pád vzrostlého stromu může způsobit v lepším případě zlomeniny, v horším pak trvalé následky na zdraví člověka, nebo i jeho smrt,“ Varoval ještě Zerzán.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme