Štítky: | Muzeum východních Čech |

Město plánuje opravy muzea. Lidé by se pak mohli dostat i na terasu u kopule budovy

| autor: hradeckralove.cz

Muzejní budovu Jana Kotěry v Hradci Králové čeká rekonstrukce. Alespoň ji plánuje magistrát. Nebude to první investice, muzeum se opravovalo před více než třinácti lety. V současné době radní schválili finance na stavebně historický průzkum a projektovou dokumentaci. Díky opravám by se lidé mohli nově dostat i na terasy u kopule na střeše muzea.

"Celkové náklady na opravy jsou zatím odhadovány na 120 milionů korun," uvedl náměstek hradeckého primátora zodpovědný za investice Jindřich Vedlich.

Radnice hodlá opravit světlíky a hlavně okna, která jsou v neuspokojivém stavu. Restaurovat se budou sádrové a štukové omítky a také rampy, kašny, schodiště a sochy. Město plánuje také opravy terasy u kopule na střeše budovy, která by měla být zpřístupněná veřejnosti a umožní netradiční pohled na město.

Město věří, že se mu podaří na rekonstrukci získat peníze v rámci Integrovaných územních investic (ITI), termín zahájení oprav zatím není stanovený. Muzeum bude v době oprav pro veřejnost nejspíš pro návštěvníky uzavřené.

Muzejní budova v Hradci Králové byla postavena podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912. Investovalo se do ní už v minulosti. Například v květnu 2002 se muzeum otevřelo po tříleté rekonstrukci za více než 70 milionů korun. O dva roky později restaurátoři za dva miliony korun opravili dvě keramické sochy v průčelí budovy, do kterých zatékalo. "Tehdy byla opravena pouze část budovy, je potřeba to dotáhnout do konce," řekla náměstkyně hradeckého primátora Romana Lišková.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Víkend v Hradci zpestří vodník, Polednice, Keltové i žongléři

Jaké akce nabídne víkend v Hradci Králové? V lesním divadle na Chlumu se bude hrát divadelní představení Dokonalá fraška, ve všestarském Archeoparku pravěku se dozvíte vše o životě Keltů. Bajkazyl pořádá tradiční Kytarohraní a tentokrát se bude i žonglovat. Můžete si udělat…
Čtěte více

Muzeum a galerie moderního umění usilují o významnou cenu

Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové usilují o významnou cenu Gloria musaealis za rok 2021 v oblasti muzejnictví. Organizace se uchází mezi dalšími padesáti muzei a galeriemi o ocenění hned pětkrát, a to v kategoriích muzejní výstava, publikace a…
Čtěte více

Ve Vrbenského kasárnách by mohl vzniknout muzejní kampus

V centru Hradce by v budoucnu mohl vzniknout moderní muzejní kampus. Kromě nově zrekonstruovaných Gayerových kasáren Královéhradecký kraj plánuje opravit i ty sousední Vrbenského, které leží v západní části areálu. O financování a přípravách projektu jednal hejtman Martin…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme