Štítky: | tříděný odpad | odpad |

Město chce lidem z paneláků nabídnout speciální tašky na třídění odpadu

Město chce, aby třídili i lidé žijící v bytech.
Město chce, aby třídili i lidé žijící v bytech. | autor: hradeckralove.cz

Nádoby na papír a plast, kterými loňského jara vybavilo město ve spolupráci s Hradeckými službami téměř pět tisíc rodinných domů, přinesly očekávaný efekt. V těchto lokalitách podařilo snížit podíl nevytříděného komunálního odpadu téměř na polovinu. nyní se v Hradci chtějí zaměřit i na byty. Jejich obyvatelé by mohli dostat speciální tašky na tři základní komodity recyklovatelného odpadu z domácností.

„Do projektu na podporu třídění odpadu se zapojilo celkem 4 860 domácností, což představuje více než polovinu rodinných domů a zároveň zhruba čtvrtinu obyvatel města. Od loňského jara jsme rozdali 3 265 nádob na papír a 4 383 nádob na plast. Vyhodnocení projektu potvrdilo, že tento způsob je správnou cestou ke snižování množství směsného odpadu. To je zároveň jedna z podmínek pro zachování příznivé ceny za svoz odpadu ve městě,“ řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora odpovědný za rozvoj města. „Jen za rok 2016 se snížil objem netříděného odpadu o více než 1 200 tun, v oblastech zapojených do projektu se podařilo snížit množství tohoto odpadu na polovinu,“ dodal Vedlich, do jehož gesce náleží i odpadové hospodářství. Ve srovnání s průměrným množstvím tříděného odpadu před startem projektu došlo během roku 2016 u dotčených rodinných domů k nárůstu vytříděného papíru o 21 %, o 62 % u plastů a o 15 % u biologicky rozložitelného odpadu.

V následujících letech chce město, aby třídilo ještě více lidí. „Největší rezervy jsou především na větších sídlištích a v zástavbách s bytovými domy. Chceme přijít s řešením, které obyvatelům těchto částí města pomůže změnit návyky a přístup k třídění odpadů,“ řekl Radek Sokol, ředitel Hradeckých služeb, které ve městě zajišťují svoz odpadu. Jednou z uvažovaných možností je pořízení speciálních tašek na plasty, papír a sklo, které obyvatelům usnadní třídit odpady přímo v domácnostech. „Jde o praktické omyvatelné tašky, které jsou pevné, lehké a po vyprázdnění se jednoduše složí. Připravujeme varianty, v jakém počtu a na kterých na sídlištích bychom domácnosti taškami vybavili,“ přiblížil Sokol.

V Hradci Králové je k 30. červnu 2017 celkem 19 620 nádob separovaný odpad. Na takzvaných sběrných hnízdech s kontejnery na 1 100 litrů je ve městě 615 kontejnerů na papír, 702 na plasty a 287 kontejnerů na sklo. Dalších 4 875 rodinných domů má 4 671 nádob na sběr plastu a 3 401 nádob na papír. Ve městě jsou také nádoby na sběr textilu, kovových obalů, nápojových kartonů, vyřazeného elektro, kuchyňských odpadů a rostlinných olejů, kterých je celkem 204 kusů. Dalších 9 740 nádob ve městě je určeno na vytříděný bioodpad.

V roce 2016 každý obyvatel města vytřídil průměrně 17,4 kilogramu papíru, 13,9 kg plastu, 12,1 kg skla a 83,7 kg bioodpadu. Naproti tomu vyprodukoval 163,1 kg směsného odpadu a 23,5 kg objemných odpadů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
21.9.2017 12:05
Kuba (neregistrovaný)
Jestli by třeba nestačilo kontejnery s tříděným odpadem častěji vyvážet. Máme zájem třídit, ale když je popelnice na plasty pořád narvaná, tak holt ty sešlapaný flašky hodíme do směsného odpadu. To samé papír. Naštěstí z nich houmlesáci často papír rabují, takže tam je situace trochu lepší.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečákům možná do budoucna pomůže v třídění odpadu mobilní aplikace

Za poslední dva roky stoupá v Hradci Králové celková separace odpadu, ze kterého se vytřídí více než 50 % papíru, plastu a skla. Meziročně dochází také ke zvýšenému množství sběru elektrospotřebičů. Ačkoliv odpadu ve městě přibývá, patří Hradec stále mezi města s vysokým poměrem…
Čtěte více

Věci k dalšímu užití je možné poskytnout i v Hradci. Výtěžek půjde na nové stromy

V Hradci Králové začal fungovat nový projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu. Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů vzniklo místo, kam mohou lidé darovat věci k opětovnému užití. Ty pak může za malou částku koupit někdo…
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme