Město by údajně mohlo přijít o lukrativní nemovitosti
V královéhradecké vládní opozici vyvstalo zajímavé téma. Část zatupitelů, konkrétně ze Změny pro Hradec, poukázala na to, že město Hradec Králové, její úředníci a potažmo také primátor, nedostatečně pečují o majetek města.
Představitelé radnice se však proti takovému nařčení ohrazují. Konkrétně se jedná o nemovitosti, které by měly patřit městu, ale v současné době jsou ještě stále v katastru nemovitostí vedené jako majetek "městského národního výboru".
Tento problém, který se samozřejmě netýká pouze Hradce Králové, řeší už od roku 1991 zákon, který upravuje přechod majetku ze státu na obec.
V loňském roce na konci června však vstoupila v platnost novela tohoto zákona a ta ukládá obcím, že do posledního března 2013 musí podat své požadavky na navrácení majetku. Vláda má pak čas do konce září 2013 se k seznamu vydávaných nemovitostí vyjádřit.
„Město si to musí dát na katastru do pořádku, hrozí tu velké nebezpečí. Přitom na to úředníci měli čas dvacet let. Když se podíváte do seznamu zmíněných pozemků, uvidíte, že centrum města už je vyřešené. Hlavně na jeho okraji jsou však desítky nemovitostí, o které město zatím nepožádalo,“ uvedl pro MF Dnes Adam Záruba, šéf strany Změna pro Hradec.
Město Hradec Králové, respektive jeho úředníci, však takto zapsaný majetek postupně převáděli do vlastnictví města. Nyní úředníkům zbývají už jenom tři měsíce na dokončení. „Do konce března 2013 zbývá prověřit necelé dvě stovky nemovitostí a popřípadě zažádat o jejich zápis do majetku města. Takovou lhůtu určuje zákon,“ uvedla Magdalena Vlčková, mluvčí magistrátu města Hradec Králové.
Podle informací z radnice přešlo za dobu účinnosti zákona (od roku 1991) do vlastnictví města přibližně deset tisíc položek, mezi kterými byly budovy i pozemky. Tento počet byl prověřen a následně po zdokladování zapsán v katastru nemovitostí jako vlastnictví města. „Do lhůty dané zákonem všechny pozemky prověříme a ve spolupráci s právním oddělením zajistíme podání případných žalob. Nezbude ani jedna položka, která by nebyla podrobena kontrole,“ ujistil Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku města královéhradeckého magistrátu.
O některé nemovitosti se město muselo soudit
Soupiska majetku se od roku 1991 samozřejmě významně ztenčila. Vlastnictví některých nemovitostí je však, podle slov mluvčí magistrátu, nutné řešit soudní cestou. „Část soudních sporů již byla ukončena, v dalších přibližně deseti případech se již soudní spor buď vede, nebo se připravují žaloby k podání. Definitivní počet žalob bude jasný po dokončení prověřování podkladů ke zbývajícím pozemkům,“ doplnila informace mluvčí Vlčková.
Hradci Králové po ukončení soudních sporů takto už připadlo:
- hvězdárna na Novém Hradci Králové
- levé křídlo budovy Magistrátu města Hradec Králové
- některé pozemky ve Vážní ulici
- budova Muzea východních Čech (tu se podařilo zapsat na list vlastnictví města bez soudního sporu) a mnohé další.
Co ještě zbývá prověřit?
Radnice uvádí, že z počtu deseti tisíc nemovitostí je šest set položek nevypořádaných. Zhruba čtyři stovky položek byly prověřeny, ale do vlastnictví města nepřešly, město totiž nesplňuje podmínky pro jejich nabytí podle citovaného zákona.
„Zejména podmínku, aby město s nemovitostí k rozhodnému datu (24. 5. 1991) hospodařilo. Jedná se většinou o pozemky, na kterých se nacházejí vodoteče, orná půda, komunikace 1. třídy, distribuční zařízení energií apod., u nichž je většinou již povahy věci jasné, že s nimi město nemohlo k uvedenému datu hospodařit,“ objasnila mluvčí města.
Ke konci loňského prosince zbývalo prověřit kolem dvou stovek položek.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.