Lokalita Na Plachtě vyhlášena přírodní památkou

Lokalita Na Plachtě 3, které leží na východním okraji Hradce Králové, se stane přírodní památkou. Rozhodli o tom dnes radní Královéhradeckého kraje. Uzavřel se tak proces, který trval více než tři roky. Během této doby královéhradecký krajský úřad shromáždil a projednal veškeré podklady a připomínky potřebné pro dnešní vyhlášení.

Fakt, že se lokalita stane přírodní památkou, zajistí komplexní ochranu významných živočichů a biotopů, které se na území nachází. "Hlavním předmětem ochrany na sedmnáctihektarovém území jsou suchá vřesoviště, obnažené písky, periodické vodní plochy, luční společenstva a zvláště chráněné druhy obojživelníků a plazů jako zmije obecná, blatnice skvrnitá či čolek obecný nebo čolek velký. Pro návštěvníky Plachty se vyhlášením nic nemění,“ upřesnil královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Dalšími předměty ochrany jsou tyto zvláště chráněné druhy bezobratlých: listonoh letní, žábronožka letní, modrásek očkovaný, modrásek bahenní či zlatohlávek huňatý.
Samotný akt vyhlášení je už jen otázkou administrativních úkonů. „Součástí přírodní památky jsou i pozemky, které vloni na podzim získalo ministerstvo obrany od soukromých vlastníků. Podle Legislativní rady vlády České republiky jde sice o pozemky tzv. důležité pro obranu státu, které však leží mimo území vojenských újezdů. Proto i tam může přírodní památku vyhlásit kraj,“ doplnil radní Jan Tippner, krajský radní pro oblast životního prostředí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme