Štítky: | Klicperovo divadlo |

Legendární Absolvent se vrací. „Klicperák“ ho převedl na divadelní jeviště

Matěj Anděl a Martina Nováková ve hře Absolvent. Zdroj: Klicperovo divadlo
Matěj Anděl a Martina Nováková ve hře Absolvent. Zdroj: Klicperovo divadlo | autor: foto Patrik Boreck

Dvě úspěšné premiéry letošní divadelní sezony má Klicperovo divadlo za sebou, nyní se chystá na další. A to na adaptaci velmi slavného filmu na motivy stejnojmenné novely Charlese Webba, který byl nominován na sedm Oscarů. Nakonec sice zvítězil pouze v kategorii nejlepší režie, to mu ale na popularitě neubralo. Že stále netušíte, o co půjde? No přece o kultovní film Absolvent, ve kterém zazářil Dustin Hoffman. "Klicperák" ho nyní převedl na divadelní jeviště.

 

Předpremiéra hry se koná už tento pátek

Klicperovo divadlo Absolventa, jehož děj zasadilo do sedmdesátých let, poprvé uvede v předpremiéře tento pátek, premiéra se koná v sobotu ve Studiu Beseda.

Stejně jako ve filmu, i zde si užijete příběh plný lásky, žárlivosti, vzpoury i hledání vlastního místa ve světě.

Na koho se na jevišti můžete těšit? „Titulní roli Benjamina Braddocka ztvární Matěj Anděl, jako svůdnou paní Robinsonovou uvidíte Martinu Novákovou a v roli její dcery Elaine Natálii Holíkovou. Milostný trojúhelník doplňuje Jan Vápeník jako pan Robinson,“ uvádí dramaturgyně divadla Jana Slouková.

Režie divadelního podání hry o mladém spisovateli, který se vrací zpět domů po absolvování vysoké školy, se ujala Tereza Karpianus. Film viděla poprvé před dvanácti lety a velmi ji zasáhl. Názor na snímek se nezměnil ani poté, co si ho vyzkoušela na divadle. Diváci se prý mohou těšit hlavně na ústřední hereckou trojici – Matěje Anděla, Martinu Novákovou a Natálii Holíkovou. „Jejich síla je v tom, že nedělají cavyky. Neprudí například: dneska jen tak zlehka, dneska se nesvlíknu, něco na mě leze. Jasně, že jsou unavení, nebo se stydí nebo cokoli, ale prostě to nebrání v práci, jsou to opravdoví tvůrčí lidé. A pak taky mají všichni tři krásně živá těla - to znamená, že jsou citliví, organičtí, autentičtí,“ chválí si trojlístek režisérka.

Inscenaci nasazovali na poslední chvíli

Inscenace byla sice do dramaturgického plánu nasazena na poslední chvíli, na kvalitě jí to ale neubírá. „Dnes už bychom nepoznali, že inscenace se nasadila na dramaturgický plán dodatečně a narychlo. Z provozních důvodů jsme museli přesunout zkoušení Českého lesa na květen. Sice jsme si mohli říct, že si alespoň všichni tak trochu odpočineme, ale pohled na (ne)vytíženost našich herců mi v září nedal spát a vyhecoval mě k riskantnímu kroku,“ vzpomíná dramaturgyně Jana Slouková.

Najít vhodný titul musela dramaturgyně během dvou týdnů. Navíc tak, aby vyhovoval konkrétním hercům. Do tří týdnů musela sehnat také vhodného režiséra a připravit celý projekt. „Neuvěřitelné se stalo skutkem, během pár dní jsem našla režisérku Terezu Karpianus a vzpomněla si na svůj dávný sen udělat Absolventa na jevišti. Přijďte se tedy podívat na výsledek a vzpomeňte si s námi na vlastní dospívání, revoltu, hledání místa ve společnosti i hledání lásky, která se společnosti nebojí,“ dodává Jana Slouková.

Jak vypadaly první dvě letošní premiéry Klicperova divadla? To si můžete přečíst a prohlédnout v tomto článku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme