Kvůli chystané koalici v Hradci odcházejí dlouholetí členové z ODS

Povede Hradec křehká koalice ANO, ODS a Zelených?
Povede Hradec křehká koalice ANO, ODS a Zelených? | autor: hradeckralove.cz

Chystaná křehká koalice, která by měla vzniknout v Hradci Králové, je trnem v oku některým dlouholetým členů ODS. Před několika dny se dohodlo hnutí ANO s ODS a Zelenými, že podepíšou předkoaliční dohodu. Ta by měla v hradeckém zsatupitelstvu 19 hlasů, což je těsná většina. ANO za spojenectví ODS nabídlo primátorský post, kterého by měl ujmout Alexandr Hrabálek, nestranník kandidující za ODS. Na protest proti této koalici z ODS odešl dlouholetý krajský zastupitel Miloslav Plass. Spojení s ANO i se Zelenými se nelíbí ani bývalému primátorovi Otakaru Divíškovi. Uvádí to Hradecký deník.

V krajské ODS to po událostech minulých dní vře. Ze strany kvůli chystané koalici vystoupil někdejší lídr kandidátky Miloslav Plass. Problém spolupracovat s ANO mají i další členové strany.

Miloslav Plass není sám, tlak na to, aby ODS ze spolupráce s ANO ustoupila, jde od více lidí. „Ti, co smlouvu s hnutím ANO podepsali, podepsali špinavou směnku, kterou nemohou splatit. Je to pošpinění dobrého jména ODS,“ řekl pro Deník Miloslav Plass. Na jeho stranu se přidal i bývalý primátor Hradce Otakar Divíšek. I on doufá, že ODS nakonec změní názor a vymaní se z područí ANO. Tomu vadí i spolupráce se Zelenými. „Ještě počkám na další vývoj," nechal se slyšet exprimátor Otakar Divíšek, který v případě vzniku radnice občanských demokratů se Zelenými a Babišovým ANO z ODS vystoupí.

„Zřejmě se jim líbila nabídka primátorského křesla a dalších pozic ve vedení města. Ve vyjednávání převážily osobní ambice před základními principy ODS a pravicové politiky,“ dodává Plass s tím, že je ještě čas z tohoto obchodu odejít.

Podle člena vyjednávacího týmu ODS Václava Řehoře, je podpis koaliční smlouvy na spadnutí. „Oblastní rada předkoaliční smlouvu potvrdila. Zatím je ale předčasné mluvit o tom, kdy dojde k jejímu podpisu,“ uvedl Václav Řehoř, který se však k rebelujícím členům strany nechtěl vyjadřovat: „Chci si to s nimi nejdříve vyříkat.“

Krajský šéf občanských demokratů a starosta Trutnova Ivan Adamec však rozkol a štěpení uvnitř ODS odmítá. „Všichni přece jdeme do voleb s tím, abychom vyhráli a uspěli. Pokud se v Hradci naskytla příležitost k primátorskému řetězu, je postup hradecké ODS logický. Pokud vím, máme zakázáno skládat koalice jen s komunisty a doporučeno ani s SPD. V Hradci vyhrálo ANO, které nám nabídlo mnohem víc než druhá strana. Možná mě za to někdo nepochválí, ale nevidím důvod, proč bychom neměli nabídku přijmout,“ řekl pro iDNES.cz Adamec.

Hradecký demokratický klub a Koalice pro Hradec souběžně vydali prohlášení, ve kterém potvrzují, že nevstoupí do koalice s hnutím ANO. "Oba subjekty pokračují v jednání o programových bodech s Pirátskou stranou a vyzývají ODS, aby pokračovala v jednání na půdorysu koalice sdružující subjekty respektující demokratické principy uvnitř i vně strany, prosazující veřejný zájem a zdravý rozvoj města Hradec Králové,“ informoval HDK ve svém prohlášení.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Cyklovraky připoutané ke stromům a zábradlí už mizejí z hradeckých ulic

V polovině října město dokončilo mapování cyklovraků a kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem, zabírají parkovací místa a snižují atraktivitu veřejných prostranství. První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se…
Čtěte více

O zvýhodněné byty zažádalo 580 lidí. Losovat se bude dnes a 6. prosince

Příjem žádostí o pronájem startovacích bytů a zvýhodněných bytů pro rodiny s dětmi v Hradci Králové byl už ukončen. Na magistrát jich dorazilo celkem 580. Největší zájem byl o byty s dispozicí 2+KK, naopak nejméně žádostí město přijalo na pronájem bytů pro rodiny s dětmi. O…
Čtěte více

Na hradeckém magistrátu bude možné platit u automatů, vyjdou na necelý milion

Magistrát města Hradce Králové připravuje pro občany novinku. Od března bude možné k platbě správních a místních poplatků využívat dva nové platební automaty, které budou v budovách magistrátu a odboru dopravy přijímat pouze bezhotovostní platby. Rada města schválila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme