Kvůli chystané koalici v Hradci odcházejí dlouholetí členové z ODS

Povede Hradec křehká koalice ANO, ODS a Zelených?
Povede Hradec křehká koalice ANO, ODS a Zelených? | autor: hradeckralove.cz

Chystaná křehká koalice, která by měla vzniknout v Hradci Králové, je trnem v oku některým dlouholetým členů ODS. Před několika dny se dohodlo hnutí ANO s ODS a Zelenými, že podepíšou předkoaliční dohodu. Ta by měla v hradeckém zsatupitelstvu 19 hlasů, což je těsná většina. ANO za spojenectví ODS nabídlo primátorský post, kterého by měl ujmout Alexandr Hrabálek, nestranník kandidující za ODS. Na protest proti této koalici z ODS odešl dlouholetý krajský zastupitel Miloslav Plass. Spojení s ANO i se Zelenými se nelíbí ani bývalému primátorovi Otakaru Divíškovi. Uvádí to Hradecký deník.

V krajské ODS to po událostech minulých dní vře. Ze strany kvůli chystané koalici vystoupil někdejší lídr kandidátky Miloslav Plass. Problém spolupracovat s ANO mají i další členové strany.

Miloslav Plass není sám, tlak na to, aby ODS ze spolupráce s ANO ustoupila, jde od více lidí. „Ti, co smlouvu s hnutím ANO podepsali, podepsali špinavou směnku, kterou nemohou splatit. Je to pošpinění dobrého jména ODS,“ řekl pro Deník Miloslav Plass. Na jeho stranu se přidal i bývalý primátor Hradce Otakar Divíšek. I on doufá, že ODS nakonec změní názor a vymaní se z područí ANO. Tomu vadí i spolupráce se Zelenými. „Ještě počkám na další vývoj," nechal se slyšet exprimátor Otakar Divíšek, který v případě vzniku radnice občanských demokratů se Zelenými a Babišovým ANO z ODS vystoupí.

„Zřejmě se jim líbila nabídka primátorského křesla a dalších pozic ve vedení města. Ve vyjednávání převážily osobní ambice před základními principy ODS a pravicové politiky,“ dodává Plass s tím, že je ještě čas z tohoto obchodu odejít.

Podle člena vyjednávacího týmu ODS Václava Řehoře, je podpis koaliční smlouvy na spadnutí. „Oblastní rada předkoaliční smlouvu potvrdila. Zatím je ale předčasné mluvit o tom, kdy dojde k jejímu podpisu,“ uvedl Václav Řehoř, který se však k rebelujícím členům strany nechtěl vyjadřovat: „Chci si to s nimi nejdříve vyříkat.“

Krajský šéf občanských demokratů a starosta Trutnova Ivan Adamec však rozkol a štěpení uvnitř ODS odmítá. „Všichni přece jdeme do voleb s tím, abychom vyhráli a uspěli. Pokud se v Hradci naskytla příležitost k primátorskému řetězu, je postup hradecké ODS logický. Pokud vím, máme zakázáno skládat koalice jen s komunisty a doporučeno ani s SPD. V Hradci vyhrálo ANO, které nám nabídlo mnohem víc než druhá strana. Možná mě za to někdo nepochválí, ale nevidím důvod, proč bychom neměli nabídku přijmout,“ řekl pro iDNES.cz Adamec.

Hradecký demokratický klub a Koalice pro Hradec souběžně vydali prohlášení, ve kterém potvrzují, že nevstoupí do koalice s hnutím ANO. "Oba subjekty pokračují v jednání o programových bodech s Pirátskou stranou a vyzývají ODS, aby pokračovala v jednání na půdorysu koalice sdružující subjekty respektující demokratické principy uvnitř i vně strany, prosazující veřejný zájem a zdravý rozvoj města Hradec Králové,“ informoval HDK ve svém prohlášení.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme