Kvalitní dopravní napojení přivede na hradecké letiště další podnikatele, doufá město

Hradecké letiště
Hradecké letiště | autor: wikipedie.cz

Podnikatelé mají zájem o investice do pozemků hradeckého letiště. Město hodlá rozvoj této zóny podpořit vybudováním infastruktury. Chce, aby tuto oblast protínala severní tangenta, záměr počítá i s možností vybudování železniční vlečky. Zatím tedy město pronajímá podnikatelům parcely na dobu neurčitou s několikaměsíční výpovědní lhůtou. Po schválení rozvojové studie pak bude s podnikateli jednat o dlouhodobých pronájmech nebo prodejích pozemků.

Město má nově zpracovanou studii, která stanoví v lokalitě letiště rámcová pravidla pro její další rozvoj. „Jednáme s ŘSD, které v tuto chvíli projektuje studii severní tangenty. Chceme, aby přímo protínala tuto rozvojovou průmyslovou zónu, která by tím tak získala v podstatě dokonalé dopravní napojení,“ říká primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. Vedle samotného letiště, na kterém mohou přistávat středně velká osobní i nákladní letadla, by se plánovaná severní tangenta přímo napojila na dálniční síť. Záměr uspořádání území počítá i s možností vybudovat železniční vlečku. Zkapacitnění by se měla v budoucnu dočkat i spojnice směrem do centra města ulice Jana Černého v úseku mezi letištěm a zástavbou města.

„Ze strany podnikatelů je velký zájem na letišti investovat, bez schválené rozvojové studie tohoto území ale město dosud nemohlo své pozemky poskytnout pro jejich dlouhodobé záměry,“ říká Romana Lišková, náměstkyně primátora pro oblast majetku. V současnosti proto město své parcely a budovy v administrativní části letiště pronajímá na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou v řádu měsíců. „Začátkem příštího roku by se mohlo začít pracovat na dokumentaci pro výstavbu nezbytné technické a dopravní infrastruktury. Díky této studii tak můžeme s investory postupně jednat o projektech a pronájmech na desítky let, případně o prodeji některých vybraných pozemků,“ dodala Lišková.

Hangáry se opravují, už budou pro návštěvníky bezpečné

Část areálu hradeckého letiště, které město získalo do své správy a majetku od Armády ČR, využívají v létě pořadatelé nejrůznějších akcí a festivalů. Tamní hngáry nabízejí unikátní prostory. „Daří se nám postupně vše opravovat a dostat do stavu, který je již konečně odpovídající a především bezpečný pro návštěvníky akcí na letišti,“ říká náměstkyně Lišková. Kromě údržby zeleně, čištění odtokových kanálů nebo oprav asfaltových komunikací to byly investice do správní budovy a především do samotných hangárů. „Velkou část těchto prací zajistila na své náklady společnost, která má bývalé vojenské úly a pozemky v blízkosti Festivalparku v nájmu. Opravily se a vyspárovaly betonové konstrukce, fasády, uvnitř bylo potřeba vymalovat a opravit elektroinstalace, u některých úlů znovu fungují těžká pojezdová vrata,“ vysvětluje Romana Lišková.

Samotné letiště funguje bez řízeného letového provozu a využívá se především pro výcvik pilotů nebo pro soukromé lety. Celý areál bývalého vojenského letiště ale dnes veřejnost vnímá spíše jako podnikatelskou zónu, sídlo desítek firem či jako zázemí velkých hudebních festivalů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké letiště by mohlo nabídnout kulturní i sportovní vyžití po celý rok

Část areálu hradeckého letiště, kde se koná tradiční Rock for People a řada jiných menších či větších kulturních akcí, by se v budoucnu mohla změnit na celoroční zábavní zónu pro všechny generace. Společnost Ameba Production, která má na letišti městské objekty v pronájmu,…
Čtěte více

Zveme: Do kina, divadla, na folklorní festival a na nábřeží mezi umělce

Víkendová pozvánka je opět nabitá akcemi podobně jako před epidemií. Zatím je stále nutné dodržovat platná protiepidemických opatření, ale vyrazit můžete na worshopy, dílny a hudební program letošního Nábřeží umělců. Koná se tradiční Folklorní festival Pardubice - Hradec Králové…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme