Štítky: | Magistrát | kubištovy sady |

Kubištovy sady si na rekonstrukci ještě počkají

Kubištovy sady si na obnovu musejí počkat.
Kubištovy sady si na obnovu musejí počkat.

Revitalizace Kubištových sadů, které se rozkládají mezi Pospíšilovou třídou a halou TJ Slavia, se znovu odkládá. V roce 2019 hradecký magistrát předpokládal, že by k revitalizaci parku mohlo dojít v roce 2021, náklady na obnovu parku se tehdy odhadovaly na 10 milionů korun. Později bylo avizováno, že Kubištovy sady projdou proměnou letos. Ani to však už neplatí. Informaci přináší Hradecký deník.

"Kubištovy sady jsou v projektové přípravě. S realizací tohoto projektu se počítá nejdříve v příštím roce, a to za předpokladu, že na ni budou schváleny potřebné finanční prostředky," sdělila mluvčí města Kateřina Rohlíčková.

Dnešním parkem vede kdysi významná stezka, která vznikla při stavbě hradecké pevnosti v 18. století. „Císařská cesta začínala v Pospíšilově ulici v blízkosti současné střední školy a procházela Kubištovými sady směrem ke staré nemocnici. Obnovena bude její stopa a podél ní bude doplněno stromořadí. Na místě by mimo jiné měla také přibýt naučná prezentace o historii této Císařské cesty,“ uvedl předloni vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta.

O obnově Císařské cesty v hradeckém parku se mluví už mnoho let. Kromě zvýraznění této historické trasy by se v parku měly obnovit dřeviny, dále se v budoucnu opraví osvětlení a zpevněné plochy.

Park Kubištovy sady vznikl v roce 1909, nachází se v sousedství bývalého Ústavu hluchoněmých a kláštera školských sester Notre Dame v prostoru bývalých pevnostních valů a zátopové kotliny. Na východní straně zátopového území se klikatil vodní příkop lemovaný Slezskou silnicí (císařská cesta), jejíž trasu dnes v sadech připomíná nezvykle se vinoucí pěšina. Během druhé světové války byl v jižní části sadů zřízen veřejný protiletecký kryt, vstup/východ naznačují dva železobetonové panely. Současné pojmenování získaly sady v roce 1992 podle kubistického malíře a grafika Bohumila Kubišty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na údržbu chodníků, laviček, kontejnerových stání vyčlenilo vedení města dalších 40 milionů

Na opravy chodníků, výměnu městského mobiliáře, kontejnerová stání či údržbu sportovišť uvolnili zastupitelé dalších 40 milionů korun. Tyto finance posílí rozpočty správy majetku, městských technických služeb a správy nemovitostí, které budou moci zajistit opravy a zkvalitnění…
Čtěte více

Sdílená kola slouží v Hradci už devět měsíců. Nejvíce na nich jezdí studenti

Sdílená kola už si lidé mohou v Hradci půjčovat devět měsíců. Mezi nejčastější uživatele patří studenti a denně si je v průměru půjčí 150 lidí. Díky spolupráci radnice se společností Nextbike je možné si kolo půjčit na prvních patnáct minut zdarma. Zastupitelé schválili…
Čtěte více

Na Střezině se staví. Po Vánocích se do nově opravené budovy vrátí tanečníci

Stavební práce na hradecké ZUŠ třezina jsou v plném proudu, rekonstrukcí prochází budova tanečního oboru a dokončuje se výstavba spojovací chodby. Zatím byly provedeny bourací práce a došlo ke kompletní výměně oken, v následujících dnech začnou řemeslníci pracovat na nové fasádě…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme