Křižovatka u Fortny se změní. Bude z ní kruhový objezd

Křižovatka u Fortny se změní.
Křižovatka u Fortny se změní. | autor: hradeckralove.cz

Máte problém s předností na křižovatce u Fortny? Za nějaký čas už o tom nebudete muset přemýšlet. Měl by tam vzniknout kruhový objezd. Město si od této přestavby slibuje větší přehlednost pro řidiče a bezpečnější řešení pro chodce. Součástí chystaných úprav tohoto frekventovaného dopravního uzlu v centru Hradce budou i nové zálivy pro zastávky MHD a přechodové ostrůvky v úseku mezi Moravským mostem a právě křižovatkou u schodiště Bono publico.

Zahájení samotných stavebních prací se předpokládá nejdříve v roce 2020, odhadované náklady jsou 32 milionů korun. Město chce na tuto investici využít dotace z IROP a státního rozpočtu, které by mohly pokrýt až 90 procent způsobilých výdajů.

V současnosti je křižovatka řešena v podobě „T“ s trojúhelníkovým ostrůvkem. „Dochází zde poměrně často k situacím, kdy auta stojí přímo v křižovatce a blokují směr, který by měl mít přednost,“ vysvětlil náměstek primátora Hradce Králové Jindřich Vedlich, odpovědný za rozvoj a investice ve městě. „Navíc přechod pro chodce před schodištěm Bono publico, který je jediný na ulici Komenského v řešené lokalitě, je zároveň hned na výjezdu z křižovatky po hlavní ulici. To je pro chodce nebezpečné a automobily, které jim chtějí dát přednost, pak stojí přímo v křižovatce,“ doplnil Vedlich.

Město má na novou podobu a dopravní uspořádání tohoto prostoru zpracovanou studii, která křižovatku navrhuje jako okružní a zároveň umožňuje umístit zálivy pro případné nové zastávky MHD v ulici Komenského před i za křižovatkou. „Záměr je projednaný se všemi dotčenými subjekty a orgány státní správy, nyní se projekt posouvá do fáze zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení,“ řekl Vedlich.

Projekt je v souladu se strategií ITI Hradecko-pardubické aglomerace, má tedy velkou šanci na získání dotací ve výši až 90 procent ze způsobilých výdajů. Celkové náklady se podle hotové studie předpokládají ve výši zhruba 32 milionů korun, finální cenu však ještě upřesní další stupně projektové dokumentace a výběrové řízení na dodavatele stavby.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Pozor na kruhovém objezdu u ČKD, chystají se opravy

Chystá se oprava kruhového objezdu u ČKD v Hradci Králové. Řidiči, počítejte s dopravním omezením provozu od čtvrtka až do neděle. Doprava bude svedena po objízdných trasách. 

Čtěte více

Začíná další dopravní omezení, připravte se na zdržení

Je to přesně týden, co se v centru Hradce Králové rozběhla dlouho očekávaná rekonstrukce kruhového objezdu na druhém silničním okruhu u výpadovky na Brno, a cestování ve východočeské metropoli bude komplikovat další významné dopravní omezení. Dneškem počínaje začíná více než…
Čtěte více

Komplikovanou křižovatku U Fortny čekají změny, město ji nechá předělat

Do tří let plánuje město předělat nevyzpytatelnou křižovatku U Fortny, která bývá často ucpaná na což doplácejí hlavně vozy MHD. Kromě samotné křižovatky se v místě upraví osvětlení, trolejové vedení a přechody pro chodce. Velkou změnou projde i okolí křižovatky, zejména…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme