Královéhradecký kraj zaplatí za nové sídlo 1,6 miliardy korun
Smlouvu na výstavbu nového sídla podepsal ve středu 14. ledna Královéhradecký kraj se společností Immorent ČR. Nové krajské sídlo vznikne z objektu bývalého pivovaru v centru Hradce Králové
Nové krajské sídlo vznikne z objektu bývalého pivovaru v centru Hradce Králové. Nákladnou rekonstrukci bude platit Immorent ČR a krajský úřad jí náklady uhradí formou leasingových splátek, jež bude splácet po dobu 20 let. Celkem zaplatí zhruba 1,6 miliardy korun. Vlastní opravu pivovaru v hodnotě necelé miliardy korun provede stavební společnost Skanska. V případě, že nenastanou komplikace, mohly by stavební práce začít ještě v letošním roce. "Termín dodání je 17 měsíců od obdržení stavebního povolení," řekl hejtman Pavel Bradík.
Rekonstrukce pivovaru na nové krajské sídlo vyvolala vážný rozpor v krajském zastupitelstvu. Zatímco ODS, KSČM a US projekt podporují, KDU-ČSL rekonstrukci tvrdě kritizovala. Podle zástupce hejtmana Vladmíra Dernera (KDU-ČSL) by měl mít kraj jiné priority než investice do svého sídla. Hejtman Bradík (ODS) naopak tvrdí, že nové sídlo zvýší komfort nejen pro úředníky, ale i pro občany. V areálu bývalého pivovaru v centru Hradce Králové by mělo po rekonstrukci vzniknout místo pro zhruba 650 úředníků. Kromě krajského úřadu tak v objektu budou sídlit i jiné instituce, prostory bude moci využívat i Univerzita Hradec Králové.
V současné době sídlí krajský úřad v budově bývalého KV KSČ. Ta prošla před třemi lety pro potřeby úřadu rozsáhlou rekonstrukcí za 156 milionů korun. Kapacita současného sídla činí zhruba 220 lidí, počet zaměstnanců je ale téměř dvojnásobný. Další prostory získal kraj závěrem loňského roku v nedalekém PVT a v kongresovém centru Aldis. Jako detašovaná pracoviště pak slouží v některých případech i budovy bývalých okresních úřadů.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
17.1.2004 17:55
Nebelman (neregistrovaný)
Nové sídlo úředníků
V nedalekých Pardubicích investovali do krajského úřadu 400 mil.Kč a budují univerzitu. V Hradci Králové se jen pro úřednické prostory věnuje postupně 4x tolik ( 1. odhad, náklad bude zcela jistě vyšší). Smutné, jací jsou zde krátkozrací zastupitelé.
19.1.2004 09:08
noname (neregistrovaný)
19.1.2004 20:58
p.Numerský (neregistrovaný)
Je smutné jakým způsobem se v HK hospodaří. Hlavně že město nemá na výstavbu nových bytů, na rozvoj podnikatelské sféry, na kulturu, turismus apod. a z peněz, které by mohli být využity na užitečnější účely si postaví byrokratický svatostánek...
Je politováníhodné jak moc jsou "Královéhradečtí konšelé" krátkozrací, městu by prospělo kdyby začali hledět dál než "jen do svojí kapsy"
:-(
20.1.2004 12:18
Jarda (neregistrovaný)
město v tom nejede
Město s tím nemá nic společného, platí to kraj. Magistrát si může naopak mnou ruce, sám by na zaplacení rekonstrukce neměl, pivovar přitom rekonstrukci potřebuje. Není divu, že rekonstrukci podporuje, zabil tak dvě mouchy jednou ranou.
20.1.2004 13:42
Pajkrova plosna (neregistrovaný)
Je vlastne jedno, kdo tomu dal zelenou
Na rekonstrukci pro urednicky palac budou tratit nemalou merou obcane Hradce, jako obyvatele tohoto regionu. Nikdo jiny nez stat nezajisti investice nadregionalniho vyznamu - infrastuktura, vysoke skolstvi, tech. parky, podnikatelske lihne - a jsou to krajsti radni, kdo v regionech stat zastupuje. Nebo se snad "komfort uredniku" stane tahounem hdp kraje....no to sotva.Konverzi pivovaru lze zainvestovat i jinak, s pomoci soukromeho kapitalu a samozrejme podminek, ktere kapital pritahnou. Umi vubec soudruzi podminky nastavit...., nebo jen voli pohodlnejsi cestu?
20.1.2004 15:38
Veselkova (neregistrovaný)
21.1.2004 18:30
lada (neregistrovaný)
22.1.2004 09:16
Ant (neregistrovaný)
auta ve městě
Jsem zvědav,kde všichni ůředníci a další budou parkovat.Jsou líní ujít pár kroků-to budeme dál mít z historického centra a jednoho z nejhezčích míst ve městě parkoviště?Měl jsem tu čest donedávna nedaleko pivovaru bydlet a vím moc dobře o čem mluvím.
22.1.2004 20:05
lada (neregistrovaný)
29.2.2004 01:38
Z BROUMOVSKÉHO DISKUZNÍHO FÓRA (neregistrovaný)
Ještě jednou krajské sídlo
V minulém článku na téma výstavby nového sídla kraje jsem psal pouze o zbytečnosti této investice. Poté, co hejtman našeho kraje podepsal smlouvu, která bude plněna z veřejného rozpočtu, přestává tato smlouva být obchodním tajemstvím a stává se podle zákona 106 veřejnou. To mi umožňuje zveřejnit i část jejího podařeného obsahu.
Nominální cena úřadu byla smluvena na 950 mil. Kč, při dvacetiletém splácení formou leasingu pak vyjde na 1,57 miliardy Kč. Proběhne-li plánovaná změna DPH na 19%, bude základní cena činit 1,06 miliardy Kč a i celkové splácení bude přiměřeně dražší.
Celý náklad lze rozdělit na tři části: cena nemovitosti, cena rekonstrukce, cena financování.
Nemovitost
Cena nemovitosti byla stanovena na 115 mil. Kč. Přitom tato nemovitost byla před rokem nabízena za 42 mil. Kč! Po roce chátrání se tedy někomu zhodnotila o 73 mil. Kč – kraj zaplatí.
Financování
Úrok byl stanoven na 5,1%. Kraj přitom takový úvěr může získat od bank přímo, s úrokem minimálně o procento nižším. Jedno procento v tomto případě představuje dalších 100 mil.navíc za celou dobu splácení.
Rekonstrukce
Cenu rekonstrukce nelze popsat tak snadno, ale například cena jednoho parkovacího
stání je 420 tis. Kč, což je velmi nadstandardní.
Toto vše je navíc ve smlouvě zajištěno sankční částkou 600 mil. Kč. Ve známém případu dálnice D47 do Ostravy zaplatila ČR smluvní sankci za odstoupení od nevýhodné smlouvy zhruba o 100 mil. Kč nižší, než je stanovena v případě našem. A to šlo o investici o dva řády dražší.
Jak kraj k této smlouvě došel.
Po nabídce firmy Skanska a souhlasu zastupitelstva vyhlásila rada veřejnou obchodní soutěž na pořízení „administrativního centra“. Podmínkám soutěže (návrh dodal zastupitel Ing. Štěpán) těžko mohla vyhovět jakákoliv jiná nabídka. Soutěž trvala pouhých 37 dní (minimální lhůta ze zákona je 36 dní) a podmínkou bylo např. i prokázání vlastnického vztahu k nabízené nemovitosti ve vymezené lokalitě. Následně byla komisí pod vedením radního Ing. Všetečky z jediné možnosti vybrána ta „nejlepší“. Poté byla většina zastupitelů přesvědčena, že jde o „nejvýhodnější nabídku“, a toto i odhlasovali. Hejtman Ing. Bradík pak dodavatelem předloženou smlouvu bez zbytečných průtahů (jako je např. dojednání snížení ceny či přiměřenější záruky) podepsal.
Takto se, vážení voliči a daňoví poplatníci, zadlužují veřejné rozpočty!
RNDr. Karel Pelán
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.