Krádeží věcí z aut na Hradecku přibývá

Auto není trezor. Stále opakovanou výstrahu si stále řidiči na Hradecku neberou příliš k srdci. Vykradených automobilů přibývá a škody jdou do milionů. Mezi nejrizikovější místa patří okolí koupališť a vodních ploch, parkoviště nákupních center a odlehlá místa.

Řidiči zejména v horkých dnech neváhají v autech nechat viditelně odložené cenné věci a k tomu ještě pootevřít okénko. Zlodějům, kteří se na auta specializují, tak přímo vystavují pozvánku. Nejčastěji lidé v autech nechávají mobilní telefony, DVD nebo MP3 přehrávače, přenosné počítače, ale i kabelky, kufříky a peněženky. Stálým lákadlem jsou drahá autorádia a navigace.
Podle policie vykradených aut na Hradecku přibývá. Jen do konce července policisté evidovali přes 150 případů, což je proti loňsku o třetinu více. „Od začátku roku majitelé již přišli o věci za 2,7 milionu korun. Objasněnost této trestné činnosti je kolem deseti procent,“ potvrdila Hradeckému deníku mluvčí královéhradecké policie Anna Pešavová. „Převážná část okradených řidičů své věci již nikdy neuvidí. Pokud se policistům podaří zloděje dopadnout, lup u sebe již většinou nemají. Věci převážně prodávají za zlomek jejich skutečné hodnoty zcela neznámým osobám, a nebo v zastavárnách. Utržené peníze použijí pro vlastní potřebu,“ dodala deníku Pešavová.
Téměř třímilionová škoda je rekordní. Řidiči si ale riziko svého chování často vůbec neuvědomují. „Téměř každé druhé auto mělo uvnitř nějaké to lákadlo pro zloděje. Červené auto mělo na sedadle klíče od domu a doklady. Na zadních sedadlech bílého auta ležely nějaké faktury a dvě razítka. Modrý osobáček vystavoval na zadním okénku dámskou kabelku. Radost z koše plného hub by se majitelům mohla změnit ve starost s blokováním platební karty, zařizováním nových dokladů a opravou okna auta,“ popsala Hradeckému deníku nedávnou osobní zkušenost policejní preventistka Jana Pecoldová.
Za řádné nezajištění vozidla přitom může řidiči hrozit i sankce od policie.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme