Kostelík ze 17. století zabalili do fólie a vyhnali z něj dřevokazný hmyz horkým vzduchem

| autor: hradeckralove.cz

Na 400 let starém dřevěném kostelíku svatého Mikuláše v Jiráskových sadech vyzkoušela královéhradecká radnice unikátní metodu, takzvanou termosanaci. Dřevokazný hmyz odborníci během úterý zahubili tak, že zabalili kostel do fólie a zahřáli ho na teplotu až 50°C. 

„Technologie je zajímavá a není užívána často. Spočívá v tom, že kostel bude vyhříván horkým vzduchem kolem 70°C. Poté, co se na sondách umístěných v trámech dosáhne 50°C po dobu 30 minut, je dřevokazný hmyz zahuben," vysvětlil metodu termosanace Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče královéhradeckého magistrátu.

Kostel se ohříval z obou stran, proto bylo okolo něj postaveno lešení zakryté proti úniku tepla. Proces rozmisťování čidel a samotné zahřívání sledovali s ohledem na vnitřní výmalbu restaurátoři, památkáři Magistrátu města Hradec Králové i specialisté z Národního památkového ústavu.

"Jiné metody likvidace dřevokazného hmyzu není možné použít s ohledem na možné poškození vnitřní výmalby nebo z důvodu nebezpečí hrozícího z použití chemických látek. Termosanace byla vyhodnocena jako nejšetrnější k památkové hodnotě kostela z poč. 17. stol. Podle našich informací se bude jednat o první využití této technologie na území Hradce Králové,“ dodal Jan Falta.

Jedna z nejstarších církevních dřevěných památek v České republice se dočká opravy za zhruba dvacet milionů korun. Obnova zahrnuje kompletní revitalizaci roubeného kostela včetně restaurování maleb a movitého inventáře. Objekt je zchátralý kvůli výkyvům v mikroklimatu stavby. 

„Obnova kostela sv. Mikuláše se naposledy uskutečnila v roce 1935 jako součást jeho transferu do Hradce Králové. Po více než 80 letech je žádoucí tuto v Hradci Králové výjimečnou kulturní památku zabezpečit pro další léta. Mimo restaurování a zásahu proti dřevokazným škůdcům bude kostel doplněn o hromosvod, požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče.

Kostel je postaven z jedlových trámů, které byly pokáceny v letech 1598 až 1607, tzn. je o 100 let mladší, než se předpokládalo. Kostelík byl původně postaven v obci Habura na východním Slovensku. V polovině 18. století jej Habura prodala do sousední Malé Poľany, od které jej v roce 1935 koupil Hradec Králové. Již značně zchátralý kostelík byl tehdy rozebrán a po převozu vlakem znovu postaven v hradeckých Jiráskových sadech. Radnice kostel pronajímá pravoslavné církvi.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Šest cenných sošek z betléma se vrátilo do kostela

Šťastně skončil případ, který královéhradečtí policisté řeší už téměř dva roky. V době od 2. do 6. ledna zmizelo z betlému v kostele Božského srdce Páně na náměstí 28. října šest postaviček. Všechny figurky byly vyřezávané ze dřeva, veliké od 25 do 35 cm ve stáří 80 - 90 let.…
Čtěte více

Zvonice na Novém Hradci má první etapu oprav za sebou. Narovnali ji a dostala nové základy

Končí první etapa oprav historické dřevěné zvonice z 16. století na hradeckém „Slavíně“. Zvonici rekonstruuje Římskokatolická církev, které se na opravy povedlo získat granty. Na opravě za přibližně 1,35 milionu korun se finančně podílelo Statutární město Hradec Králové,…
Čtěte více

Schodiště, internát, parkovací dům nebo most se budou za Hradec ucházet o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje

17. ročník soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2020 je vyhlášen. Celkem do něj bylo přihlášeno 15 staveb a Hradec Králové má hned několik projektů. Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme