Knihomoly určitě potěší novinka hradecké knihovny. Výdejní box jim čtivo vydá kdykoliv

Knihovna má výdejní box.
Knihovna má výdejní box. | autor: hradeckralove.cz

Knihovna města Hradce Králové připravila pro své čtenáře novou službu, využívat bude možné tzv. knížkomat neboli výdejní box. Jedná se o samoobslužné zařízení, do kterého pracovníci knihovny připraví knihy, noty, CD, DVD a další věci k vypůjčení podle objednávky čtenáře. Vyzvednout si je bude možné kdykoliv. Výdejní box je umístěn přímo před vchodem do budovy knihovny ve Wonkově ulici. Tuto službu knihovna poskytuje svým čtenářům zdarma.

„Knižní boxy na vrácení půjčených knih mimo otevírací dobu má v dnešní době téměř každá knihovna, ovšem díky výdejnímu boxu si budou moci hradečtí čtenáři již předem objednané knihy či další tituly i kdykoliv vyzvedávat. Od minulého týdne na Tylově nábřeží v Hradci Králové funguje poesiomat, jistě si všichni brzy oblíbí i tento nový knížkomat, jelikož je jeho obsluha velmi jednoduchá. K dispozici je uživatelům i mimo otevírací dobu knihovny, a to navíc bez nutnosti hradit jakékoliv poplatky,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Provoz výdejního boxu spustila knihovna v tomto týdnu.

Samoobslužný výdejní box je vybaven dotykovým displejem a 42 úložnými schránkami. „Systém využívání tohoto boxu je velmi jednoduchý a zvládne to s ním každý. Stačí, aby si čtenáři přes online katalog knihovny objednali titul, o který mají zájem a který je právě volný.  A to přes tlačítko Získej, služba ODLOŽENÍ DO BOXU. Nemusí si půjčovat pouze knihy nebo audioknihy, ale k dispozici jsou jim také CD a DVD, hudební noty, hry či didaktické pomůcky. Jakmile budou mít objednávku dokončenou, musí vyčkat na potvrzovací e-mail nebo sms, než si půjdou objednávku vyzvednout. U boxu pak stačí, aby načetli svou čtenářskou kartu a schránka s jejich objednávkou se otevře,“ vysvětluje ředitelka Knihovny města Hradce Králové Barbora Čižinská. Pořízení výdejního boxu pro knihovnu bylo podpořeno z grantového programu Ministerstva kultury ČR.

Knihovna spolupracuje se všemi školami v Hradci Králové v podobě bohaté nabídky denně realizovaných vzdělávacích programů pro MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ i střední školy. Nově si učitelé mohou vypůjčit soubor knížek do lavice pro společné čtení ve třídě. Každý soubor obsahuje až 30 knížek od jednoho titulu. K dispozici jsou zatím zajímavé tituly pro 2.-3. třídu a 4.-5. třídu. Učitele, rodiče i děti může také ve všech dětských odděleních oslovit nabídka speciálně označených knížek, jejich příběhy reflektují různé životní situace a problémy. V současné nelehké situaci vznikly také aktivity na pomoc ukrajinským uprchlíkům zaměřující se například na setkávání matek s dětmi nebo pomoc s českým jazykem. Díky úspěšné grantové žádosti z programu Visegrad 4 Ukrajina bude moci knihovna nabídnout mimo jiné kurz češtiny pro maminky se zajištěním hlídání dětí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká knihovna zabodovala. Myslí na všechny a nebojí se pokroku. Za to získala ocenění

Hradecká knihovna nadchla Nadaci OSF, která společně s Českou spořitelnou oceňuje tato zařízení titulem Bibliotheca inspirans. Letos ocenili celkem 11 knihoven za to, že pomáhají upevňovat komunitu. Knihovna města Hradce Králové zaujala porotu velmi širokou nabídkou služeb pro…
Čtěte více

Zveme: Kam v Hradci o víkendu a co podniknout o jarních prázdninách?

Víkend v Hradci Králové nabídne třeba bleší trh v kině Bio Central nebo hokejové utkání domácích hokejistů se Zlínem. Spoustu akcí je tentokrát zaměřeno na děti, kteří mají dnes pololetní prázdniny a hned od pondělí na víkend navazují jarní prázdniny. Mohou hrát deskové hry v…
Čtěte více

Městská knihovna se otevírá, v Kuklenách nabídne zrekonstruovaný interiér

Od pondělí se znovu otevře městská knihovna i všechny její pobočky v Hradci Králové, kromě té v Březhradu. Otevření je možné za splnění následujících podmínek: maximálně 1 osoba na 15 m2, udržování rozestupů, ochrana respirátory a dezinfekce rukou při vstupu. Návštěvníci se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme