Štítky: | Klicperovo divadlo |

Klicperovo divadlo uvede na scénu partu z Třeskoprsk i básníka Verlaina

"Klicperák" chystá na příští sezonu sedm premiér
"Klicperák" chystá na příští sezonu sedm premiér | autor: Klicperovo divadlo

Celkem sedm premiér příští rok představí Klicperovo divadlo během své již 132. sezony. Nejnovější tituly slibují komedie i dramata, slavné a divácky prověřené inscenace i úplné novinky. Těšte se na Bobíka s Mišpulínem, novou hru Pavla Kohouta i bujarou operetku v režii Davida Drábka.

Jako první se divákům představí v říjnu proslulá Kočičí hra pod taktovkou Terezy Karpianus, která v hradeckém divadle režírovala například i úspěšný Srpen v zemi indiánů. Maďarská tragikomedie s Pavlou Tomicovou a Zorou Valchařovou-Poulovou v hlavních rolích přinese příběh netradičního milostného trojúhelníku.

Další říjnovou premiérou bude novinka z pera Pavla Kohouta – hra Vítězná únor. Režie se ujal Břetislav Rychlík, který letos s úspěchem uvedl v sousedním pardubickém divadle Topolův Konec masopustu. „Ve formě shakespearovské tragédie a v důsledně československém blankversu se tak před námi otevřou události osudových únorových dní roku 1948 včetně jejich reálných aktérů, mezi kterými nechybí Jan Masaryk, jeho přítelkyně, americká spisovatelka Marcia Davenportová, Edvard Beneš s manželkou Hanou, komunista Václav Kopecký, národní socialisté, sociální demokraté, osamělí pochybovači i mladí nadšenci a uprostřed nich samozřejmě také dvojník autora, básník Pavka,“ popisuje dramaturgyně Jana Slouková.

Třetí premiéra sezony 2016/2017 je v plánu na začátek prosince. Inscenace Vincenc míří na hlavní scénu a diváky zavede do ospalého anglického města. Britská konverzačně-situační komedie bude v Česku uvedena vůbec poprvé, v Británii její první uvedení proběhlo teprve před dvěma lety a vzbudilo obrovský divácký ohlas i nadšené kritiky.

I čtvrtou premiéru stihne divadlo ještě před Vánocemi. David Drábek oživí kult několika generací a na pódium pošle Mišpulína, Bobíka, Fifinku i Pinďu. Legendární čtyřka z Třeskoprsk provázela několik dětských generací a málokomu se kreslené komiksové příběhy vyhnuly. V divadelní verzi nebudou chybět roboti, zmenšovací pilulky ani yetti. A to vše pospojuje zbrusu nová detektivní zápletka. „Zavzpomínejte, bavte se a staňte se s námi zase na chvíli bukanýry z Blaťáku,“ láká na představení Čtyřlístek! Klicperovo divadlo.

Diváky čeká také premiéra Jana Friče nazvaná Kati. Detektivní komedie oblíbeného irského dramatika Martina McDonagha (od něhož už divadlo v minulosti uvedlo Mrzáka Inishmaanského) získala řadu významných ocenění. Pozoruhodnou hru s břitkými dialogy, napínavou zápletkou a nejen šibeničním humorem uvede divadlo v únoru.  

Úplné zatmění je název v pořadí už šesté premiéry. Klicperovo divadlo ji popisuje jako příběh prokletých básníků tak, jak ji v čítankách nenajdete. „Bývalému úředníkovi Paulu Verlainovi je sedmadvacet a je poměrně úspěšným salónním poetou a ozdobou společnosti. Taky je právě rok ženatý, bydlí s mladičkou manželkou Matyldou u jejích rodičů a očekává narození prvního potomka. Pak ale do jeho života vtrhne Arthur Rimbaud,“ nastiňuje děj dramaturgyně Jana Slouková. Režie hry plné absintu se i tentokrát chopí Tereza Karpianus.

Sedmičku nových divadelních her uzavírá bujarý Netopýr Davida Drábka. Těšte se na půvabně odlehčený děj plný záměn, převleků, intrik, her, omylů a šampaňského. Autoři Netopýrova libreta na hudbu Johanna Strausse mladšího, Carl Haffner a Richard Genée, se vyhnuli v té době oblíbeným sladkobolným příběhům, inspirovali se naopak stylem francouzské převlekové frašky a děj vystavěli na svěží komediální zápletce.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme