Štítky: | Kultura | Klicperovo divadlo | Divadlo |

Klicperovo divadlo má nové logo, chystá také spoustu novinek

Klicperovo divadlo čeká nová sezóna.
Klicperovo divadlo čeká nová sezóna. | autor: hradeckralove.cz

Do nadcházející divadelní sezóny vstoupí Klicperovo divadlo v „novém kabátu.“ Jako tradičně nabídne hned několik premiér, už z dálky ale zaujme jeho nová vizuální identita, kterou divadlo vybralo ve veřejné soutěži. Mezi premiérami nebudou chybět hry z pera v Hradci již zavedeného Davida Drábka, ani autorské dílo vycházející režisérské hvězdy Braňo Holička.

Soutěž na nové logo vyhlásilo Klicperovo divadlo na počátku letošního roku. Zapojit se do ní mohli nejen profesionální grafici, ale i studenti či amatéři. Porota, složená ze zaměstnanců divadla i externích odborníků, tak nakonec vybírala z celkového počtu 93 návrhů. “Nové logo je jednoduché, čisté a věříme, že i jasně rozpoznatelné. Navíc se trojúhelníkovým motivem odkazuje i k reliéfu od Vladimíra Preclíka zvanému Antické drama či Tympanon, který sloužil jako dosavadní logo,” uvedla ředitelka Klicperova divadla Ing. Eva Mikulková. Autorkou vítězného návrhu je absolventka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a studentka průmyslového designu Eliška Karešová.

Zdánlivě jednoduché logo v sobě nese prvky z historie i současnosti divadla. „Logo má celkově vzhled fialové buřinky, která odkazuje k bustě Václava Klimenta Klicpery na budově divadla. Pokud si logo rozdělíme na dvě části, můžeme pak vidět klasický symbol roztahující se jevištní opony nad obdélníkovým pomyslným pódiem. Prostor bílého trojúhelníku odkazuje k původnímu logu a zároveň představuje několik městských dominant, především Bílou věž na náměstí, která se nachází nedaleko divadla. Druhým městským symbolem v logu je soutok řek Labe a Orlice, kdy se dvě řeky jako ramena setkávají ve vrcholu trojúhleníku. Třetí konkrétní význam trojúhelníku je záře světla, které kuželovitě ozařuje pódium. Při otáčení loga můžeme vidět siluety písmene “K”, nebo naopak “D”, logo je tedy složeninou iniciál Klicperova divadla, které do sebe navzájem zapadají,” popsala svůj návrh grafička.

Nové hry – klasiky i autorské novinky

Nové logo ale není jedinou novinkou, na kterou bude v nadcházející sezóně Klicperovo divadlo lákat diváky. Jako každý rok i tentokrát uvede herecký soubor každý měsíc alespoň jednu premiéru. Letos je celý cyklus nazván Klicperova divácká akademie. „V sedmi předmětech, které se pro diváky otevřou v premiérách na hlavní scéně a ve Studiu Beseda, se návštěvníci mohou stát studenty speciální Klicperovy divácké akademie, školy, ve které nejsou propadlíci ani dozory na chodbách, univerzity, která své studenty plní divadelní radostí, zážitky a vzděláním,“ řekla Jana Slouková, dramaturg Klicperova divadla. První letošní premiérou bude říjnové uvedení hry Františka Langera Periférie. Nebudou chybět ani hry z pera Davida Drábka. Tou první bude parafráze slavného románu Tři Mušketýři. Druhým letošním Drábkovým dílem bude dosud neuvedená hra Unisex, která je naplánovaná na 21. května. Letos poprvé uvede svou hru na hradeckých prknech i Braňo Holiček, držitel Ceny Alfreda Radoka za Talent roku. Pod Bílou věž přijede Holiček se svou autorskou hrou Evropa.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
17.8.2015 23:10
Bett (neregistrovaný)
popis loga
Za sebe musím říct, že se mi nové logo docela líbí, mám rád jednoduchý a moderní styl. Ale možná by to autorka neměla s tou symbolikou tak přehánět - jednou je to roztahující se opona, pak zase Bílá věž ... ještě by to mohla být Sněžka a nebo já nevím co dalšího. Úplně by stačilo napsat, že je to graficky pojatá buřinka a hotovo :-)
18.8.2015 10:49
Martin (neregistrovaný)
RE: popis loga
Podle mě je to oběšenec.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Divadelní festival se blíží. Vstupenky budou v předprodeji už od pondělí

Už se nemůžete dočkat, až si budete užívat kultury v hradeckých ulicích? Letošní divadelní festival je naplánován v termínu od 24. června až do 1. července. Předprodej vstupenek začíná už v pondělí 9. května od 10 hodin. Regiony - Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové…
Čtěte více

Zveme: Do úplňkové sauny, na irský večer, pohádku či charitativní běh

Víkend bude v Hradci Králové nabitý rozmanitými akcemi. Sportovat se bude v hradeckých lesích, kde během můžete podpořit válkou zmítanou Ukrajinu. Hradecké hokejisty čeká čtvrfinále play off extraligy. Zajít můžete na některý z koncertů, zažít saunu o úplňku nebo vzít děti…
Čtěte více

Zveme: Benefiční večer s dražbou a divadlo na pomoc válkou zmítané Ukrajině

Co nabídne víkend v Hradci Králové? Bude se hrát hokej, uklízet nepořádek na březích řeky Orlice, městem bude provádět jeho slavný architekt Josef Gočár, opět si můžete vychutnat zabijačkové speciality na masopustní veselici. Na podporu Ukrajiny se budou konat hned dvě akce:…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme