Klicperovo divadlo chystá již 16. ročník festivalu Čekání na Václava. Co nabídne?

Festival Čekání na Václava nabídne nejlepší divadelní kusy z celé republiky.
Festival Čekání na Václava nabídne nejlepší divadelní kusy z celé republiky. | autor: hradeckralove.cz

Divadelní sezónu Klicperova divadla otevře již tradičně festival Čekání na Václava. Bude probíhat v době mezi státními svátky od 28. 9. 2019 do 28. 10. 2019 na hlavní scéně Klicperova divadla i ve Studiu Beseda. Jako každý rok nabídne rozmanitou paletu skvělých představení v podání herců českých a moravských divadel. Program pro vás shrnul dramaturg divadla Martin Satoranský.

O zahájení se v sobotu 28. 9. 2019 postará pražské Divadlo Verze s inscenací LEŽ. Komedii o tom, zda je možné ve vztazích lhát, kde končí ohleduplnost a začíná lež a zda lze s absolutní pravdou ve vztahu obchodovat, herecky vévodí držitelka dvou Českých lvů Petra Špalková.

V neděli 29. 9. 2019 se na hlavní scéně usídlí Městská divadla pražská s inscenací NEVIDITELNÝ. Jedná se vůbec o první divadelní adaptaci románu spisovatele Jaroslava Havlíčka, který pojednává o touze po moci, rodinné anamnéze a neviditelném strýci.
 
Ústecké Činoherní studio se divákům představí s černou komedii německého dramatika Davida Gieselmanna PAN KOLPERT. Na příběh o jedné bizarní večeři, společenských hrách a tajemné truhle vprostřed místnosti se mohou diváci těšit v pondělí 30. 9. 2019 ve Studiu Beseda.
 
Jihočeské divadlo přiveze z Českých Budějovic divadelní adaptaci románu Jiřího Hájíčka, oceněného v roce 2013 cenou Magnesia Litera, RYBÍ KREV. Jde o poutavý příběh lidí z několika malých obcí, které musely ustoupit gigantické stavbě atomové elektrárny Temelín. Jak těžké je opouštět domov. A je možné odpustit zpřetrhané kořeny a rozbité sny? Na tyto otázky si mohou diváci odpovědět ve čtvrtek 3. 10. 2019 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Drábkovy Kanibalky: Soumrak samců

V pátek 4. 10. 2019 hradecké divadlo navštíví podruhé Městská divadla pražská, tentokráte s absurdní komedií Davida Drábka KANIBALKY: SOUMRAK SAMCŮ, magickou detektivkou o tom, že naše současná realita je obrazem tak neuvěřitelných bizarností, že chceme-li se dopustit satiry a nadsázky, je třeba stvořit nespoutané dada, komedii ve stu odstínů černé. Hlavní role je psána přímo na tělo Vandě Hybnerové.
 
Pro náročnější diváky a milovníky amerického básníka T. S. Eliota je ve stejný den připravena ve Studiu Beseda alternativa v podobě představení PUSTINA uznávaného divadelního spolku Jedl. Scénické oratorium pro herečku, herce, kontraaltistu, dva tanečníky, klavíristu a psaltérium, to vše v režii Jana Nebeského. V představení excelují Lucie Trmíková a Petr Jeništa.
 
Divadlo Ungelt si v sobotu 5. 10. 2019 pro hradecké diváky připravilo dojemnou komedii PŘÍTELKYNĚ. Příběh dvou padesátnic, které se rozhodnou spolu bydlet, i když jsou každá úplně jiná, je hereckým koncertem Aleny Mihulové a Jitky Smutné.
 
Kdo chce nahlédnout do duší divadelníků, může tak učinit v neděli 6. 10. 2019 prostřednictvím inscenace BURNOUT ANEB VYHOŘ! pražského A studia Rubín. V této vtipné a sarkastické inscenaci ozápalu, planutí, vyhasnutí a ztrátě smyslu na pomezí přednášky o dělání divadla a metaforických obrazů ze zákrut vyhořelé duše uvidí diváci Natálii Řehořovou a Jiřího Panzera. To vše ve Studiu Beseda.

Švandovo divadlo přiveze detektivní drama

AGENT TZV. SPOLEČENSKÝ, inscenace souboru Testis Švandova divadla oceněná v roce 2018 Cenou Marka Ravenhilla, je téměř detektivní drama prolínající časové roviny normalizace a dnešních dnů. Vynořování těžkých okamžiků i absurdit, které s sebou minulý režim a uhýbání v něm nesly. Zraněná blízkost a důvěra, a přece rodina jako jediný pevný bod. Co jsme to vůbec zač? To se dozvíme v pondělí 7. 10. 2019 na hlavní scéně.
 
Ve středu 9. 10. 2019 potěšíme hudební příznivce, neboť se na hlavní scéně představí v projektu s názvem PETR HAPKA A JEHO POTMĚŠILÝ HOST tvorba tohoto nezapomenutelného skladatele. Na jevišti se za doprovodu živé kapely Petra Maláska představí řada hostů včetně pro hradecké publikum domácího Jana Sklenáře.
 
Brilantní komedie Městského divadla Zlín UPOKOJENKYNĚ je na programu ve čtvrtek 10. 10. 2019. Anna a Marie, dvě ženy obývající společný pokoj v domově seniorů. Křížovky, buchtičky, kafíčko a dávkovač plný léků. Jejich sdílená samota a rozvíjející se demence, díky níž jen stěží rozlišují, co je realita a co výplod stařeckého mozku. Jaké to je: zapomínat? Na věci, na přátelé, na rodinu, na život? Tato komedie o bezzubé senilitě, o zírání do stropu a čekání na návštěvu nejbližších, zazářila letos na pardubickém Grand Festivalu smíchu, odkud si přivezla Cenu studentské poroty.

Saturnin v podání Divadla na Jezerce

Na adaptaci oblíbeného humoristického románu Zdeňka Jirotky SATURNIN se mohou diváci těšit v neděli 13. 10. 2019. Herci Divadla na Jezerce na hlavní scéně znovu oživí známé postavy z časů, kdy se k sobě lidé chovali slušně. V titulní roli podává vynikající výkon Michal Kern.
 
UTÍKEJTE SLEČNO NITUŠ! je komorní adaptace slavné Hervého operety Mamzelle Nitouche od slovenského básníka a dramatika Lubomíra Feldeka, v níž autor původní Hervého nápad s převleky nejrůznějšími změnami a dvojím životem postav dotáhl téměř do absurdních rozměrů. Na hlavní scéně ji pro hradecké diváky sehraje soubor Divadla Ypsilon a to ve středu 16. 10. 2019.

Vystoupí Vlasta Redl

Druhým hudebním hostem letošního festivalu je zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista VLASTA REDL, který ve své tvorbě osobitě propojuje bigbeat, rock, folk a lidovou hudbu. Jeho krásné písně si mohou diváci poslechnout v neděli 20. 10. 2019 na hlavní scéně.
 
Nestoudná groteska o prasáckosti života vezdejšího. Jedna z nejskandálnějších her v dějinách světového divadla, ve které se nesmysl proměňuje na smysl v proudu fantazie, humoru, perzifláže, lyriky a drastické grotesky. To je KRÁL UBU, který v podání pražského Divadla D21 navštíví v pátek 25. 10. 2019 Studio Beseda.
 
V neděli 27. 10. 2019 přiveze do Studia Beseda svou horkou novinku Divadlo Na zábradlí. Inscenace KRÁTKÉ ROZHOVORY S ODPORNÝMI MUŽI je divadelní adaptací povídek amerického prozaika Davida Foster Wallace. Hemží se odpornými muži a ženami, lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. 
 
Celý festival zakončí Divadlo pod Palmovkou s adaptací známého románu bratří Mrštíků ROK NA VSI. Události z moravské obce Habrůvka budou k vidění na hlavní scéně, a to v pondělí 28. 10. 2019.

Klicperovo divadlo uvede dvě premiéry

A jako každý rok, i letos bude přehlídka českých divadel a muzikantů prošpikována domácí produkcí Klicperova divadla, které se představí hned s několika stávajícími inscenacemi, ale chybět nebudou ani dvě říjnové premiéry. Inscenace SPÁČ je autorská adaptace výborné komedie Woodyho Allena z roku 1973, ve které si autor nemilosrdně bere na paškál autoritativní politické systémy, zaručeně „dokonalé a spravedlivé" ideologie, náboženství, pseudointelektuální elity a v neposlední řadě i klonování lidí. Hra, kterou režíruje mladý talentovaný režisér Adam Skala, bude na divadelních prknech k vidění vůbec poprvé, a to v sobotu 19. 10. 2019 ve Studiu Beseda.
 
A přesně o týden později čeká diváky na hlavní scéně klasický poklad světové dramatiky: STRÝČEK VÁŇA od Antona Pavloviče Čechova. Příběh o rodině, o lásce, o planých nadějích a naivních iluzích, o marných útěcích a marných návratech a úmorném životě na ruském venkově v pozici zkrachovalé šlechty připraví pro Klicperovo divadlo režisér Ivan Krejčí.

Předprodej vstupenek

Volný prodej vstupenek na festival Čekání na Václava bude zahájen v pondělí 26. 8. v 10:00 v předprodeji Klicperova divadla na Gočárově třídě, zároveň i on-line na webových stránkách www.klicperovodivadlo.cz. Předplatitelé divadla budou mít přednostní možnost výměny festivalových kuponů a dokoupení jedné vstupenky na jakékoliv festivalové představení přednostně, a to již od čtvrtka 22. 8. od 10:00. Divadelní předprodej bude také mimořádně otevřen poslední dvě srpnové soboty 24. 8. a 31. 8. od 9:00 do 12:00. 
 
Klicperovo divadlo vstupuje do nové sezóny s novým uměleckým šéfem, kterým se od srpna 2019 stává Pavel Khek. Umělecký soubor doplní také nové tváře, herci Vojtěch Říha, Michal Lurie a herečka Michala Gatialová. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Loď umělců připluje na Kavčí plácek až v září

Neobvyklé zastřešené podium pro umělce ve tvaru lodi bude stát na Kavčím plácku asi za měsíc. Původně měla Loď umělců těšit diváky už při červnovém divadelním festivalu, ale práce na její výrobě trvají déle, než se předpokládalo. Neobvyklé podium chce na plácku postavit spolek…
Čtěte více

70 tisíc diváků a téměř čtyři stovky akcí. To byl festival Divadla evropských regionů

Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a 20. ročník Open Air Programu v Hradci Králové přilákal celkem 70 tisíc diváků. Osmidenní divadelní maraton, který pořádá společně Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka Kontrapunkt, se…
Čtěte více

Zveme: Divadelní festival, závody šlapacích vozítek, festival sladkostí nebo pouličního jídla

Víkend je před námi a jeho bezesporu největší událostí v Hradci Králové je festival Divadla evropských regionů a Open Air festival. Začíná se už v pátek a na programu jsou desítky divadelních představení, koncerty a další doprovodný program. Kromě milovníků divadla si přijdou na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme