Katedrála svatého Ducha potřebuje opravit. Církev shání sto milionů

Katedrála svatého Ducha na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Katedrála svatého Ducha na Velkém náměstí v Hradci Králové. | autor: hradeckralove.cz

Podle odhadů biskupství bude potřeba na připravovanou rekonstrukci Svatého Ducha zhruba sto milionů korun, uvedl Hradecký deník. Gotická cihlová bazilika vystavěná na počátku 14. století naposledy prošla rozsáhlou rekonstrukcí před třiceti lety, církev se nyní pokusí získat dotaci na nutné opravy.

„Poslední vnější úpravy se datují do let 1985 až 1987. A když se nyní podíváte na katedrální balustrády z věží, tak i pouhým pohledem zjistíte, že jsou ve špatném stavu,“ uvedl pro Hradecký deník děkan hradecké farnosti František Hladký.

Podle něj se o nové rekonstrukci začalo silně uvažovat na sklonku loňského roku, kdy jen shodou okolností nepřišel nikdo k úhoně v době, kdy se nad Hradcem v říjnu prohnala větrná smršť. Ta z katedrály strhla několik desítek kilo vážící novogotický architektonický prvek – fiálu. 

„Chválabohu se tehdy nikomu nic při jejím pádu nestalo. Nicméně to byla poslední pomyslná kapka, kdy jsme si řekli, že je oprava už potřebná,“ dodal děkan s tím, že rekonstrukce by mohla začít v příštím roce na podzim. Problémem však jsou finanční prostředky. Církev proto nyní vzhlíží k dotačním penězům.

Podle tiskového mluvčího Biskupství královéhradeckého Pavla Sršně bude hradecké děkanství o dotaci žádat mimo jiné i takzvané Norské fondy: „Bohužel takto velkými penězi nedisponujeme. Nicméně biskupství, jelikož jde o katedrálu, má na opravě velký zájem. Norské fondy jsou jednou z těch vážnějších možností.“ 

Celková rekonstrukce vnějšku katedrály bude podle děkana Hladkého rozdělena do tří etap. V té první by mělo dojít na opravu věží, a to včetně pískovcové novogotické balustrády či střešní krytiny. „V první etapě se jedná o generální opravu vnějších věží, která by měla přijít asi na padesát milionů korun,“ informoval František Hladký a dodal, že práce na projektu již začaly. Druhá etapa pak počítá s rekonstrukcí pláště cihlové stavby a třetí etapa by měla řešit především odvlhčení katedrály.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Do zimního stadionu chce Hradec investovat 50 milionů

Město Hradec Králové plánuje rozsáhlé úpravy zimního stadionu za desítky milionů korun, z čehož by nemělo těžit jen extraligové "áčko" hradeckého Mountfieldu, ale také žáci a dorostenci. Vznikne nové zázemí pro hráče, posilovna a rozcvičovna, ale i kanceláře a…
Čtěte více

Opravy hradeckých silnic finišují, které dostanou nový asfalt v příštím roce?

Hradec Králové před zimou dokončuje opravy silnic, další rekonstrukce vozovek jsou naplánované zase na příští rok. Které hradecké ulice prokouknou? Nového povrchu a výměny osvětlení se dočká ulice Za Zelárnou v hradeckých Věkoších. Stavební práce budou zahájeny…
Čtěte více

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme