Štítky: | fontány | kašna |

Kašna na Malém náměstí bude opět v provozu, možná bude mít na zimu střechu

Kašna je jako nová.
Kašna je jako nová. | autor: hradeckralove.cz

Historická kašna na Malém náměstí v Hradci Králové bude od čtvrtka 24. září opět v provozu. V předchozích měsících procházela celkovou rekonstrukcí, kromě nového opláštění došlo také k výměně technologické části. Novinkou je umístění svatozáře nad sousoším sv. Jana Nepomuckého. Město také nově zvažuje její zastřešení na zimu. Opravu zajistily hradecké technické služby za zhruba 1,4 milionu korun včetně DPH.

„Ačkoliv se jednalo o opravu, tak kašna je prakticky jako nová. Technické služby zajistily celkovou rekonstrukci, v rámci které bylo zhotoveno například nové opláštění, došlo na kompletní výměnu technologické části, jako jsou čerpadla, úpravna vody a další,“ říká Věra Pourová, náměstkyně primátora pro správu městského majetku. Novinkou je instalovaná svatozář nad sousoší, které se nyní více podobá historickému vzhledu. Město také uvažuje nad zastřešením kašny na zimu. „Chceme ji co nejdéle udržet v tomto pěkném stavu, proto uvažujeme o variantě zastřešení na zimu. Samozřejmě tak budeme moci učinit až po dohodě s památkáři,“ doplňuje Pourová.

Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého se nachází na prostranství Malého náměstí. Původně se jednalo pouze o sochu na podstavci od neznámého autora (pravděpodobně sochař z dílny M. B. Brauna) z roku 1718, která stála u dominikánského kláštera, nedaleko bývalé Pražské brány. K přesunutí sousoší do centra Malého náměstí došlo až v roce 1772, kde poté kolem sochy měšťané nechali postavit kašnu, která plnila funkci rezervoáru vody pro místní obyvatele až do počátku 20. století. Originál sousoší byl kolem roku 1930 uložen do lapidária muzea v Hradci Králové (dnešního Muzea východních Čech), dnešní socha je kopií královéhradeckého sochaře Václava Škody.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Děti se mohou těšit na mlhoviště. Hradec je spustí ve čtvrtek

Přesně 25. června budou Technické služby Hradec Králové spouštět oblíbená mlhoviště na území městě. Hradec jich má celkem jedenáct. Od poloviny května jsou také po městě postupně uváděny do provozu hradecké fontány, jejichž spuštění ovlivnilo mimo jiné vládní opatření spojené s…
Čtěte více

Fontány v Hradci ožijí za pár dní. Kvůli nekázni lidí však ne všechny najednou

Hradecké fontány budou od začátku května postupně ožívat. Jako první budou v následujících dnech spuštěny fontány na křižovatce Koruna u Auparku, u Muzea a na Masarykově náměstí. Některé budou uvedeny do provozu později buď kvůli probíhajícím opravám nebo z důvodu doporučení…
Čtěte více

Kašnu v historickém centru města čeká rekonstrukce

Kašna na Malém náměstí v Hradci bude na příští sezonu připravena. Letos musela být odstavena, protože kvůli jejímu špatnému technickému stavu sákla. V příštím roce dostane kašna nové opláštění, repasi potřebuje i technologie a elektroinstalace. Hradecké technické služby…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme