Štítky: | Chlum |

Jubilejní oslavy výročí bitvy u Chlumu budou velkolepé

Bitva u Chlumu bude velkolepá. Zdroj: Muzeum východních Čech
Bitva u Chlumu bude velkolepá. Zdroj: Muzeum východních Čech

Bitva u Hradce Králové, která se odehrála v roce 1866, už příští rok oslaví výročí. Od střetu pruské a rakouské armády uplyne rovných 150 let. Program organizátoři pojmou ve velkém stylu. Před oslavou samotného jubilea město ve spolupráci s krajem, Muzeem východních Čech, Gardou města Hradec Králové a také Komitétem pro udržování památek z války roku 1866 chystá celý seriál vzpomínkových akcí pro širokou veřejnost.

Ukázku slavné bitvy sehraje 800 vojáků

Konference, koncerty, výstavy, projekce, bitevní ukázky a spoustu dalšího kulturního programu chystají letos organizátoři vzpomínkové akce známé bitvy u Hradce Králové. Při příležitosti stopadesátého výročí budou k mání rovněž publikace, propagační materiály a upomínkové předměty. Město také významnému jubileu věnuje svůj městský ples. Program vzpomínkových akcí na bitvu u Chlumu, která je největším střetnutím v historii Čech a Moravy a zároveň poslední velkou jezdeckou bitvou v evropských dějinách, bude zkrátka pestrý.

Přesný rozpis zatím ještě není znám, už teď je ale jasné, že každoroční rekonstrukce samotné bitvy z roku 1866, jíž veškerý vzpomínkový program vyvrcholí, bude největší ve své historii. „Mělo by jít o nejrozsáhlejší bitevní ukázku, jakou jsme kdy dělali. Počítáme s počtem 600 až 800 vojáků. Na rozdíl od minulosti, kdy jsme ukazovali vždy určitou část bitvy, by tentokrát mělo jít o připomenutí bitvy jako celku včetně historických postav,“ uvedl pro týdeník 5plus2 Radek Balcárek z Gardy města Hradec Králové.

Podle Balcárka si je Garda vědoma velkého významu nejen samotné bitvy pro historii Evropy, ale i významu 150. výročí pro královéhradecký region. Připravuje proto řadu akcí, které připomenou nejen historické události, ale budou i příležitostí pro setkání významných osobností kulturního, odborného a společenského života.

Očekává se enormní zájem z Česka i ze zahraničí

"V těsném sousedství našeho města se odehrála největší polní bitva na území českých zemí, která byla spojená s masakrem a obrovským utrpením lidí. Právě tato bitva v rámci prusko-rakouské války ovlivnila následný vývoj i v celé Evropě. O to více si musíme toto výročí připomínat a dělat vše pro to, aby se podobné věci už nikdy v budoucnu nestaly,“  řekl o chystaných akcích spojených s významných výročím Zdeněk Fink, primátor města Hradec Králové.

Královéhradecký kraj už také odsouhlasil, že projekt podpoří částkou 200 tisíc korun ze své pokladny. „V případě 150. výročí těchto historických událostí očekáváme skutečně enormní zájem veřejnosti, a to nejen české, ale i zahraniční,“ prohlásil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Celkové náklady na projekt vzpomínkových akcí Königgrätz 1866 se budou pohybovat v řádech milionů. Představitelé Královéhradeckého kraje, města Hradce Králové, Gardy města Hradce Králové, Komitétu 1866 a Muzea východních Čech v minulých dnech také podepsali Memorandum o spolupráci při pořádání nejrozsáhlejší vzpomínkové akce slavné bitvy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.2.2015 19:28
Josef Šrámek (neregistrovaný)
Oslavy?
Opravdu je na místě mluvit o jubilejních oslavách?

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na Chlumu se bude bojovat. Do útoku povede vojáky herec Václav Vydra

Největší bitva v Čechách si o víkendu a příští středu připomene 153. výročí. 3. července 1866 u Hradce Králové vyvrcholil mocenský spor mezi Rakouskem a Pruskem bitvou, která změnila Evropu. Akce Königgrätz 1866 je mezinárodním setkání klubů vojenské historie…
Čtěte více

Název muzea na Chlumu se mění, připravuje i novou expozici

Název Muzea války roku 1866 na Chlumu se královéhradeckým radním zdá příliš dlouhý, dohodli se proto na jeho zkrácení na Muzeum války 1866. Nový název lépe vyhovuje historickým skutečnostem a odstraňuje jazykovou nepřesnost v jeho názvu. Muzeum je pobočkou Muzea východních Čech…
Čtěte více

Zveme: Na velikonoční jarmark, prohlídky zámku a zahájení sezony na Chlumu

Jaké akce přinese víkend před Velikonocemi? V sobotu zazní salvy z pušek i děl v Muzeu války 1866 na Chlumu, které slavnostně zahájí tamní sezonu, těšit se můžete na pestrý celodenní program. Během Květné neděle můžete v Hořiněvsi navštívit velikonoční řemeslný jarmark nebo vzít…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme