Štítky: | Jízdné | MHD |

Jízdné v MHD zatím zůstává stejné. Úprava ceníku v budoucnu je ale nevyhnutelná

Jízdné zatím zůstává na stejné výši.
Jízdné zatím zůstává na stejné výši. | autor: hradeckralove.cz

Ceny jízdného MHD v Hradci Králové zatím zůstávají stejné. Podle hradeckého náměstka Pavla Marka je však k v buducnu růst cen jízdného nevyhnutelný. Každým rokem rostou ceny vstupních nákladů, především pak mzdových či pohonných hmot aízdné se neměnilo za posledních pět let. Vedení radnice proto v posledních týdnech společně s dopravním podnikem jednalo o možných nových tarifech hromadné dopravy. Vzhledem k pandemické situaci se ale společně shodli, že ke změnám zatím nedojde. Dopravní podnik města Hradce Králové se od výskytu koronaviru v zemi potýká s úbytkem cestujících a propadem příjmů. Z důvodu úspor tak musela být odložena investice do nákupu autobusů v rámci pravidelné obměny vozového parku.

Poslední změna jízdného MHD v Hradci Králové byla zavedena v roce 2016. „Je přirozené, že ceny jízdného budou s ohledem na inflaci, růst cen vstupů a především mzdových nákladů, stoupat. Ačkoli je tedy úprava ceníku v budoucnosti nevyhnutelná, nechceme ji zatím vzhledem k pandemické situaci zavádět. K tomuto kroku můžeme přistoupit až ve chvíli, kdy se život alespoň z větší části vrátí do normálu a současná pandemie a platná vládní opatření již nebudou naši společnost omezovat vysokou nemocností, možnostmi výdělku a zaměstnanosti. Je to otázka několika měsíců až let,“ říká k současné situaci náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek. Případnou změnou ceníku jízdného se město zabývalo také z důvodu zvyšujícího se městského příspěvku dopravnímu podniku. „Iniciativa na návrh úprav ceníku, kterou jsme se zabývali, přišla z naší strany, jelikož jsme chtěli znát možné varianty, jak snížit nebo alespoň zastavit rostoucí výši příspěvku z rozpočtu města na městskou hromadnou dopravu, který je v současnosti na úrovni 279 milionů korun ročně,“ doplňuje náměstek Marek.

Dopravní podnik se od výskytu koronaviru v zemi potýká s úbytkem cestujících a propadem příjmů. „Za poslední rok nám klesly počty cestujících o 30 %, jen od začátku tohoto roku tak tratíme na tržbách více než devět milionů korun a mimo jiné kvůli této ztrátě jsme museli pozastavit plánovanou obměnu vozového parku v tomto roce,“ dodává ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham. Městský dopravce měl v letošním roce pořídit šest nových vozů za zhruba 50 milionů korun. Tento plán ale odsunul na příští rok.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Do škol se dnes vracejí všechny děti, hradecká MHD obnoví běžný provoz

V pondělí se do hradeckých základních škol vrátí všechny děti, rotační výuka se ruší. Změny nastanou i ve frekvenci testování žáků na koronavirus, nově bude stačit test provedený jednou týdně. K běžnému provozu se dnes vrací v rámci postupného rozvolňování…
Čtěte více

Hradecký dopravní podnik má dalšího milionáře

Pětice hradeckých řidičů byla oceněna od Dopravního podniku města Hradce Králové v tradičním projektu Jízda bez nehod. Nejvyššího čísla, 1,25 milionu kilometrů, najezdil za 25 let Petr Husák. Všichni ocenění řidiči pak společně najeli bez nehody více než čtyři miliony kilometrů…
Čtěte více

Hradecké elektrobusy už po městě najezdily tři miliony kilometrů

To, že hradecký dopravní pdonik oceňuje miliony najetých kilometrů bez nehod svých řidičů, už je známé. Nyní však překonal další magickou milionovou hranici. Přesněji hradecké elektrobusy od zahájení jejich provozu v roce 2013 najely po městě celkem tři miliony kilometrů. A to…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme