Štítky: | MHD Hradec Králové | Jízdné | MHD |

Jízdné půjde ve vozech MHD koupit i platební kartou, chystá se i nová aplikace

Dopravní podnik chystá novinky.
Dopravní podnik chystá novinky. | autor: hradeckralove.cz

V těchto dnech mohou cestující hradecké městské hromadné dopravy v některých vozech vídat první novinky v rámci nového odbavovacího systému. Těmi jsou platební terminály, kde mohou cestující nejen načíst městskou kartu, ale také zde i zakoupit jízdné pomocí bezhotovostní platby. Postupně budou tyto terminály instalovány do všech vozů MHD. U budoucího odbavovacího sytému se mohou cestující těšit také na nové inteligentní označníky na zastávkách, novou aplikaci nebo modernizovaný e-shop. Do vozů MHD ještě přibydou sčítací lišty, díky kterým bude možné sledovat vytíženost linek a lépe nastavit jízdní řády. Odbavovací systém včetně jeho dalších částí, za které hradecký dopravní podnik zaplatil bezmála 25 milionů korun, by měl být postupně spouštěn od dubna.

„Technologie spojené už neodpovídají modernímu nastavení a trendům dnešní doby. Dopravní podnik si toho byl dlouhodobě vědom a snažil se celou situaci změnit. Od poloviny roku 2021 tak probíhala příprava na zavedení nového odbavovacího systému, který může pokrýt hned několik viditelných „bolístek“, jež dopravní podnik trápily. Nejčastěji jde o nemožnost platby kartou ve všech vozech MHD i zastaralost a nefunkčnost některých označníků na zastávkách,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast dopravy Miroslav Hloušek.

Odbavovací systém s sebou přinese hned několik novinek pro cestující. Tou nejvýraznější bude možnost bezhotovostní platby jízdného ve všech vozech MHD. Použít bude možné nejen platební kartu, ale také mobilní telefon či chytré hodinky a další zařízení, přes která je možné platit bezhotovostně. Systém je také připravený akceptovat třeba kartu integrované regionální dopravy IREDO, případně kartu Českých drah.

Podnik bude sledovat, jak cestující platí nejvíce

Cestující ale i nadále mohou využívat dosavadní způsoby úhrady jízdného jako například papírové jízdenky, městskou kartu, mobilní jízdenky prostřednictvím sms zpráv i jízdenky zakoupené přes aplikaci HopOn. „Po několik měsíců chceme nechat naše cestující, aby si na odbavovací systém zvykli. Během této doby budeme sledovat, který způsob platby jízdného je nejvíce nebo naopak nejméně využívaný. Nyní nám výrazně klesá nákup papírových jízdenek a se zavedením odbavovacího systému do provozu čekáme, že čísla budou ještě klesat. Do budoucna bychom právě proto papírové jízdenky a nákup jízdenek u řidiče chtěli případně zrušit. K tomu ale nedojde dříve než v příštím roce,“ uvádí ředitel Abraham. Dopravní podnik města Hradce Králové se navíc chystá postupně rušit zastaralé dobíjecí automaty na městskou čipovou kartu. Dobíjení městských karet bude postupně převedeno pouze do e-shopu, kde si bude možné dobít svoji peněženku na virtuálním účtu nebo zvolit tzv. identifikátor. Tím se budou cestující prokazovat u časových či dalších zlevněných jízdenek. Identifikátorem může být bankovní karta, chytré hodinky, mobilní telefon a další podobné nosiče.

Pro přehlednost celého systému připravuje dopravní podnik také novou aplikaci. Ta umožní cestujícím nahlédnout na trasu svého spoje, zjistit čas a místo jeho pohybu v mapě. Dále bude prostřednictvím této aplikace možné zkontrolovat a nastavit své identifikátory a zjistit další potřebné informace. Aplikace je teď v demoverzi, k jejímu plnému spuštění by mělo dojít postupně spolu s dalšími částmi odbavovacího systému.

V rámci zavádění nového odbavovacího systému přibydou na vybraných zastávkách nové označníky. Celkem devatenáct jich bude rozmístěno na zastávkách Obchodní domy Tesco a Atrium, Centrál, Adalbertinum, Magistrát města, Ulrichovo náměstí nebo u zastávek Futurum, Fakultní nemocnice, Zimní stadion či Muzeum. Tyto označníky budou v online režimu cestujícím poskytovat informace o času a příjezdu daného spoje do zastávky a kompletní jízdní řády dané zastávky. K dispozici zde budou také mimořádné informace jako výluka nebo případné omezení provozu.

Vozy MHD budou také vybaveny sčítacími lištami, které budou evidovat počty cestujících. Díky tomu bude moci dopravní podnik efektivně nastavit rozložení spojů na vybrané trasy.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Akce na Gočárově třídě a jízda MHD zadarmo. V pátek vrcholí týden bez aut ve městě

V Hradci Králové běží Evropský týden mobility, který prostřednictvím akcí, přednášek a dalších tematických událostí upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městě. Několikadenní program vyvrcholí v pátek 22. září akcí Den bez aut. Konat se bude v…
Čtěte více

Panely s nejbližšími odjezdy vozů MHD jsou často mimo provoz. Dopravní podniky ty rozbité vymění

Pokud cestujete v Hradci městskou hromadnou dopravou a zvykli jste si rychle mrknout na elektronické panely s nejbližšími spoji, určitě jste zaznamenali, že na některých zastávkách zkrátka nefungují. Hradecký dopravní podnik těch rozbitých eviduje celkem 19. Bohužel náhradní…
Čtěte více

Ženám dnes popřeje dopravní podnik i cestou autobusem

Dnešní mezinároní den žen můžete oslavit i cestou do práce. Hradecký dopravní podnik se opět rozhodl - v ČR stále poněkud netradičním způsobem - oslavit Mezinárodní den žen. Po ulicích města začal od pátku 24. února jezdit trolejbus se speciálním polepem Městská Doprava Ženám. V…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme