Jednání s Havránkovou přebírá ministerstvo dopravy

Jako neustále přeskakující gramofonová deska už vypadá spor kolem posledních kilometrů dálnice D11 před Hradcem Králové. Desetiletí nedohody, dohoda s vládou Miroslava Topolánka, zbourání dohod Pozemkovým fondem a novou vládou. Tak ve stručnosti vypadá dosavadní vývoj. Nyní se případ přesune z ministerstva zemědělství na dopravu. Deska ale bude podle všeho přeskakovat dál.

Jak uvedl Český rozhlas Hradec Králové, ministerstvo dopravy je připraveno převzít kolotoč jednání s farmářkou Ludmilou Havránkovou od ministerstva zemědělství okamžitě. Podle prvních informací se ale spor nepohne a vše se vrátí na začátek. "Ministerstvo dopravy je velmi urgentně připraveno převzít tu iniciativu. Jakmile se tak stane, jakmile dostaneme od vlády mandát k tomu, abychom s paní Havránkovou jednali, jsme okamžitě připraveni se s ní zkontaktovat, jsme připraveni nabídnout jí ten standardní proces, což je výkup pozemků. Uvidíme, jaká bude reakce paní Havránkové," řekl Českému rozhlasu Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy. Vláda má změnu projednat 13. července 2009. Pokud ale Havránková po letech nečekaně nezmění názor, je její reakce předem jasná.
Ludmila Havránková zatím při všech jednáních odmítala finanční vyrovnání. Za své pozemky požaduje jiné ve stejné hodnotě. Dohodu s minulou vládou ale shodily pod stůl Pozemkový fond ČR a krátce nato i nová vláda s tím, že by se jednalo o nebezpečný precedens. Ministerstvo dopravy se proto nyní chystá nabídnout Havránkové 10 hektarů náhradních pozemků a zbytek hodnoty v podobě finančního vyrovnání. Šestnáct let trvající spor o 2 kilometry dálnice se tím vrací na začátek.
Zprovoznění úseku dálnice D11 u Hradce Králové je nyní v nedohlednu. "Pokud bychom zahájili výstavbu ještě do konce letošního roku, tak termín zprovoznění vidím na rok 2011," řekla už před časem Českému rozhlasu Hradec Králové mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Letošní termín zahájení prací je ale vzhledem k současným krokům vlády zcela nereálný.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
1.9.2009 09:14
R35P3CT (neregistrovaný)
Já už tu Havránkovou snad půjdu zaškrtit...

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme