Investiční byt v Hradci Králové a jeho vybavení

il. foto
il. foto | autor: D. Cortelazzi, Unsplash

Investování do nemovitostí je dnes velmi oblíbeným způsobem, jak uložit své finanční prostředky a zajistit si do budoucna pasivní příjem. Pokud se rozhodnete pořídit si investiční byt a nabídnout ho k pronájmu, zřejmě budete řešit jeho vybavení. Co všechno byste měli pořídit a kde naopak nechat volnou ruku novým obyvatelům? Nejen na to odpovíme na následujících řádcích.

Nové byty v Hradci Králové

Hradec Králové platí za lukrativní lokalitu. Svědčí o tom i stále probíhající výstavba nových bytů. Mezi nejnovější projekty, které vzbudily celorepublikový zájem médií, patří vznikající čtvrť Sousedství. Mělo by jít o vůbec první uhlíkově neutrální čtvrť, která vznikne v areálu bývalé koželužny, a budou ji tvořit pasivní bytové domy.

Sousedství ale není jediným projektem, který nabídne desítky nových bytů. Výstavba nebo rekonstrukce probíhají i na dalších místech a přirozeně potvrzují to, co už bylo v minulosti několikrát řečeno. Jak vyplynulo z výzkumu provedeného společností Datank pro rok 2019, Královéhradecký kraj je jedním z nejlepších míst pro život v Česku. Podobné výsledky ukázala už před více než deseti lety i studie společnosti MasterCard, ve které Hradec Králové předběhl dokonce i Prahu a desítky dalších hodnocených měst.

Stejně jako v dalších českých městech, i tady platí, že byty se kupují nejen pro vlastní potřebu, ale jsou také spolehlivým investičním produktem. Vyšší ceny a obtížnější podmínky pro získání hypotečního úvěru zatraktivnily nájemní bydlení a Hradec Králové v tomto ohledu kopíruje celorepublikový trend. Ceny nájemného se tady u bytů s dispozicí 2+1 aktuálně pohybují přibližně v rozmezí 12–15 tisíc korun.

Vybavený byt může znamenat vyšší nájemné

Otázku, zda byt vybavit, nebo to raději nechat na budoucích nájemnících, řeší snad každý pronajímatel. Obě řešení mají samozřejmě svá pro a proti, stejně tak i nájemci se podle svých preferencí dělí do dvou skupin. Jedni hledají byt, do kterého by se mohli hned nastěhovat, jiní si chtějí svůj budoucí domov vybavit podle svého. Obecně ale platí, že s vybaveným bytem získává nájemník od samého začátku jistý komfort, což se může přirozeně promítnout i do ceny nájemného. Co tedy pořídit do investičního bytu, pokud se rozhodnete nabídnout ho potenciálním zájemcům plně vybavený?

Naprostým základem jsou přirozeně dveře a podlahy, které spolu s kuchyňskou linkou s troubou a sporákem zpravidla nechybí ani v jinak nevybavených bytech. Ve vybaveném bytě potom mohou být i další spotřebiče, tedy především lednička, pračka a případně i myčka nádobí.

 Jaký nábytek pořídit a co raději nechat na nájemnících?

Pokud jde o nábytek, určitě nic nezkazíte vyřešením úložných prostorů, jako jsou skříně a komody v ložnici nebo předsíni, televizní skříňky v obýváku a odkládací stěny nebo botníky ve vstupních prostorách bytu. Čistě na vašem uvážení potom zůstává koupě pohovky, konferenčního stolku a jídelního stolu se židlemi.

Na budoucích obyvatelích bytu naopak doporučujeme nechat pořízení postele. Každému může vyhovovat trochu jiná šířka nebo konstrukční řešení, vlastní matrace jsou potom zcela nezbytné také z hygienických důvodů. Do bytu nemusíte pořizovat ani pracovní stůl, protože i tady se mohou preference a požadavky různit. Například podle toho, jestli budoucí nájemník pracuje čistě z domova, nebo si naopak práci domů vůbec nebere. Neřešte nákup jakýchkoli doplňků a drobného vybavení. Není třeba pořizovat záclony, kusové koberce, obrázky na stěnu ani nádobí do kuchyně. Dejte prostor novým obyvatelům, aby si byt proměnili ve svůj osobitý domov.

Při nákupu vybavení jděte cestou jednoduchého minimalismu. Nepouštějte se do pestrých barev, bohaté výzdoby ani se nesnažte za každou cenu vybavit interiér ve specifickém stylu, protože tady zaručeně platí, že tisíc lidí má tisíc „chutí“. Proto raději vsaďte na jednobarevné a co možná nejvíc neutrální vybavení. Nejlepší je zvolit bílou výmalbu a jednoduchý dřevěný nábytek. Ten by měl být dostatečně kvalitní, není ovšem třeba utrácet za něj statisíce. Raději hledejte dobrý poměr mezi cenou a kvalitou, protože i při výběru těch nejlepších nájemníků je vždy třeba počítat s jistým opotřebením bytu a jeho vybavení.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Mohlo by se hodit
Doporučujeme