Hradečtí zastupitelé poslali moravským Lužicím 1,2 milionu na pomoc po ničivé bouři

Hradec pomůže postiženým Lužicím.
Hradec pomůže postiženým Lužicím. | autor: HZS Michal Fanta

Celkem 1,2 milionu korun poskytne město Hradec Králové na pomoc jižní Moravě po zásahu ničivé bouře. Částka, kterou v pondělí na svém zasedání schválili zastupitelé, bude věnována obci Lužice. Kromě přímé finanční pomoci města vyjeli v pátek na Moravu pomáhat hradečtí dobrovolní hasiči. Finanční prostředky budou v následujících dnech bezhotovostním způsobem převedeny na účet obce.

„V zastupitelstvu jsme se shodli na podpoře jedné z nejvíce postižených obcí na jižní Moravě, a to obci Lužice, které poskytneme částku 1,2 milionu korun. Těžko si někdo z nás dokáže představit, jaké trauma a bolesti si lidé z oblasti prožili a prožívají, ale věříme, že i tento dar přispěje k tomu, aby se domy a prostředí obce mohly co nejdříve opravit a život jejich obyvatel se znovu vrátil do běžných kolejí,“ sdělil primátor města Alexandr Hrabálek.  

Do postižených oblastí odjeli pomáhat hasiči

V pátek do místa živelní pohromy odjel odřad profesionálních hasičů a členů jednotek sboru dobrovolných hasičů Hradec Králové a Třebechovice. „Z jednotek města Hradce Králové odjelo dvanáct členů ze sborů Plačice, Malšova Lhota, Třebeš, Malšovice, Svinary a Plácky. Po příjezdu zahájili likvidaci následků mimořádné události, které spočívaly zejména v odstraňování zničených střešních konstrukcí, provizorním zakrytí střech plachtami, nakládce a odvozu suti a nebezpečného odpadu nebo řezání spadlých stromů a větví,“ říká Josef Janura, vedoucí odboru krizového řízení města Hradec Králové.

V sobotu odjeli hasiči z Královéhradeckého kraje pomáhat likvidovat škody do Mikulčic. „Naše činnost spočívá hlavně v zajišťování poškozených střech. Strháváme zničené konstrukce, pomocí plachet je provizorně zabezpečujeme, odvážíme a likvidujeme suť a nebezpečný odpad. Pomocí motorových pil rozřezáváme zbytky větví a stromů a pomocí čelního nakladače uklízíme trosky z komunikace. Během dneška jsme dokonce ošetřili pět dobrovolníků, kteří měli drobná poranění z provádění likvidačních prací. Naše parta je naštěstí zatím v pořádku. Vzhledem k tomu, že nás budou během zítřka střídat další hasiči, necháváme tu všechno. Chtěli bychom velmi poděkovat místním obyvatelům, kteří se starají nejen o nás, ale o všechny dobrovolníky,“ řekl velitel odřadu HZS Královéhradeckého kraje plk. Jan Čech.

Zároveň HZS Královéhradeckého kraje organizuje převoz humanitární pomoci - především pak střešních latí, plachet a dalšího materiálu na zajištění poškozených střech. Při této příležitosti byli osloveni starostové a starostky obcí v Královéhradeckém kraji, ale také široká veřejnost s tím, že materiál je možné věnovat a dovézt do areálu centrální stanice v Hradci Králové. Jen během soboty se zde sešlo takové množství, že byl nedělní závoz organizován ve spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec bude mít i v dalším volebním období 37 zastupitelů, návrh na snížení počtu neprošel

v září letošního roku proběhnou komunální volby, ve kterých občané rozhodnou o novém složení zastupitelstev měst a obcí. Stávající zastupitelé musí v závěru svého mandátu v zákonné lhůtě stanovit počet členů tohoto kolektivního orgánu samosprávy pro nadcházející volební období.…
Čtěte více

Místní organizace ANO je v Hradci zrušená, ale vedení města se nemění

Situace ve vedení města se nemění, na postech náměstků primátora i nadále zůstávají Monika Štayrová a Pavel Marek. Ve vedení města je také za politickou stranu ODS primátor Alexandr Hrabálek a náměstek primátora Jiří Bláha. Předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v…
Čtěte více

Za parkování koloběžek budou firmy Hradci platit. Memorandum upravuje i další pravidla provozu

Už několik týdnů se v Hradci řeší provoz elektrokoloběžek. Jejich provoz ve městě zahájily dvě soukromé společnosti začátkem letních prázdnin. Od první chvíle se mezi hradeckými občany našli fanoušci i odpůrci, kteří kritizovali především způsob parkování strojů. Situace by se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme