Hradeckými lesy jezdí auta s vleky. Lidé si odváží dřevo

O povolení k těžbě v lesích si může zažádat každý. Zdroj: MmHK
O povolení k těžbě v lesích si může zažádat každý. Zdroj: MmHK

Asfaltový okruh v hradeckých městských lesích v těchto dnech nemusí být pouze plný bruslařů, cyklistů a lidí, kteří si vyrazili na procházku, pohybují se tu také auta s vleky. Zvýšený provoz je tu z důvodu povolené těžby, o níž je v letošním roce nebývalý zájem. Jenom za první čtvrtletí tohoto roku společnost Městské lesy Hradec Králové vystavila přes dvě stě povolenek na kácení předem určených stromů.

Teplé počasí posledních dní přilákalo do hradeckých městských lesů vysoký počet návštěvníků, kteří se po asfaltových lesních cestách pohybují na kole, na kolečkových bruslích nebo pěšky. Královéhradecký magistrát všechny z nich vyzývá, aby dbali zvýšené opatrnosti a vycházeli si spolu s lesníky a lidmi, kteří přišli do lesa těžit dříví, vstříc. „Od ledna do března letošního roku jsme vydali 206 takových povolení k těžbě, přičemž každý, komu ho vystavíme, obdrží naprosto přesné instrukce k tomu, kde a které stromy může pokácet a jaká bezpečnostní opatření musí při těžbě, tedy samovýrobě, dodržet,“ vysvětlil ředitel městských lesů Milan Zerzán. Platná povolení pomáhají lesníkům kontrolovat v terénu i strážníci města Hradec Králové.

Z peněz, které městské lesy za povolenky obdrží, se rekonstruují a budují nové cesty, staví se nové altány nebo se například opravují hráze rybníků. „Pokud by se samotěžbou Městské lesy Hradec Králové přestaly, musely by finanční prostředky pro budování nových cest i altánů, na opravu hrází a dalších nezbytností hledat jen těžko jinde,“ uvedla tisková mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Do roku 2012 lesy ročně utržila za samovýrobu zhruba 120 tisíc korun. „O rok později, kdy jsme možnost těžby začali více podporovat, to už bylo okolo 400 tisíc korun ročně. Letos za první čtvrtletí evidujeme 206 povolenek,“ sdělil nadlesní Tomáš Jankovský.

Veškeré stromy, které lesníci povolí skácet, jsou předem pečlivě vybrané. Jejich průměrný věk je 115 let. „Velice opatrně promýšlíme, který jednotlivý strom si můžeme dovolit pokácet a který ne. Máme pevně dané roční množství dřeva, které je možné maximálně vytěžit, a toho se držíme. Těžíme i menší množství, a to s ohledem na fakt, kolik dřeva ročně v lesích přiroste. To vše je plánováno tak, aby stromy nestárly a nestávaly se nebezpečnými, zároveň se tím dá šance mladým stromkům,“ uvedl Milan Zerzán.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru