Hradecký magistrát nepřímo obvinil ekology z povodňových škod

Vytrvalé deště posledních dnů způsobily škody i lidem v Hradci Králové. Přestože hladiny řek zůstávají pod kontrolou, spodní voda a srážky už zaplavily sklepy a kvůli rozmáčenému povrchu bylo třeba zrušit některé sportovní akce.

Voda zatopila některé sklepy na Plachtě, problémy má tamní jezdecký klub. Organizátoři víkendového závodu CSI mladých jezdců o pohár primátora Selská jízda a Tarpan Odolena Voda už museli přesunout akci do Mladé Boleslavi. Podle představitelů magistrátu bylo možné komplikacím zavčas předejít. „Víme, že lokalita, kde v posledních letech vznikla rozsáhlá obytná zástavba, je z hlediska odvádění srážkových vod problematická. Abychom ji ochránili, vybudovali jsme loni v městských lesích nad ní retenční nádrž. Ekologové však nepovolili obnovení svodnice, která by vodu odvedla z území pryč, a dílo tak bohužel funguje jen zčásti,“ vysvětlila náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Město nechalo už dříve posoudit lokalitu Plachta Českou geologickou službou i vodohospodáři. V souladu se závěry nezávislých posudků pak připravilo systém opatření, která by měla lokalitu chránit. Vybudování retenční nádrže Češík I a poldru Češík II se nakonec podařilo prosadit, proti svodnici se však postavila Česká inspekce životního prostředí. V létě loňského roku vydala rozhodnutí o zákazu činnosti, kterým obnovu svodnice znemožnila. Své stanovisko inspekce zdůvodnila výskytem zvláště chráněných druhů například ropuchy obecné, čolka velkého, modráska bahenního či vstavače májového.
„Některé orgány ochrany životního prostředí z principu přehlížejí zájmy vyšších primátů a upřednostňují traviny, brouky a obojživelníky. Fakt, že člověk je také součástí přírody a i jeho zájmy je třeba prosazovat, zkrátka ignorují. Doufám, že nyní, tváří v tvář škodám, které voda na Plachtě působí, inspekce své dřívější stanovisko přehodnotí,“ dodal primátor Otakar Divíšek.
Odbornými posudky bylo prokázáno, že případná výstavba svodnice v žádném případě neovlivní biotop přírodních památek Na Plachtě a nedotkne se chráněných druhů živočichů ani rostlin, které se zde nacházejí. Svodnice samotná by měla být odizolována jílem tak, aby v období sucha neodváděla spodní vodu z přírodní památky, ale naopak v období větších srážek umožnila odtok povrchových vod. Město proto bude o dobudování celého vodního díla nadále usilovat. Situace posledních dnů snad konečně bude argumentem, který Česká inspekce životního prostředí bude muset přijmout.
„Snad zákon o ochraně přírody a krajiny konečně začne platit celý a pro všechny stejně. V paragrafu 1, kde je definován jeho účel, je totiž výslovně uvedeno, že při ochraně přírody je nutno zohlednit hospodářské, sociální a kulturní potřeby obyvatel a regionální a místní poměry,“ uzavřela náměstkyně Finfrlová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
4.6.2010 12:22
Mgr. Tomáš Kopecký (neregistrovaný)
Chápu protistranu, že věří své pravdě, myslím, že občanům Hradce je třeba předložit médii nezkreslený názor těch takzvaných ekologů! Podle radnice můžou ekologové snad za sucho, za moc deště, za komety okolo Země...
Fakta: Magistrát při stavbě takzvaných protipovodňových opatření nerespektoval závazné stanovisko MŽP, ba dokonce ho "ztratil" a ve stavební dokumentaci ke svodnici píše "Výstavba zajistí trvalé odvodnění povrchových vod z lučních prostorů Plachta a dotaci vody do uvažovaného Jezírka Plachta" porovnejte co píší dnes. Také proto že vrt, kterým chtěli dotovat Jezírko, by dle geologů mohl odběrem pohnout podložím a poškodit domy, byla svodnice a vrt zakázány ČIŽP! Ekologové se provinili jen tím, že si myslí, že postavit vilovou čtvrť regionálních politiků a podnikatelů na mokřadech Plachty nebyl stavebně rozumný krok. Odpovědnost je na tom, kdo stavbu povolil a naprojektoval! Více informací naleznete: www.sousede.cz/_doc.php/Rozbor_Hydrologie%20Placht...
5.6.2010 01:16
Ira (neregistrovaný)
Díky za vyčerpávající informace. Pravdu však politici neuznají a budou stále mlžit a překrucovat. Všem "VIP" přeji bydlení na Plachtě a obzvlášť panu Albrechtovi. Ať si to bydlení na mokřadech všichni pěkně užijí.
6.6.2010 09:42
xicht53 (neregistrovaný)
Tyhle vyšší primáty na podzim rozhodně volit nebudu :-)
7.6.2010 15:17
Tomas (neregistrovaný)
Ja bych rekl, ze vinu nesou obe strany. Mesto za projektovani v nesmyslne oblasti a "zeleni anarchiste" za tunelove videni sveta.
8.6.2010 21:39
Brain (neregistrovaný)
Tak tyhle modry taky nevolim, uz kvuli Plachte a nejenom to. ATOL je kapitola sama pro sebe....

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme