Hradecký magistrát nepřímo obvinil ekology z povodňových škod
Voda zatopila některé sklepy na Plachtě, problémy má tamní jezdecký klub. Organizátoři víkendového závodu CSI mladých jezdců o pohár primátora Selská jízda a Tarpan Odolena Voda už museli přesunout akci do Mladé Boleslavi. Podle představitelů magistrátu bylo možné komplikacím zavčas předejít. „Víme, že lokalita, kde v posledních letech vznikla rozsáhlá obytná zástavba, je z hlediska odvádění srážkových vod problematická. Abychom ji ochránili, vybudovali jsme loni v městských lesích nad ní retenční nádrž. Ekologové však nepovolili obnovení svodnice, která by vodu odvedla z území pryč, a dílo tak bohužel funguje jen zčásti,“ vysvětlila náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Město nechalo už dříve posoudit lokalitu Plachta Českou geologickou službou i vodohospodáři. V souladu se závěry nezávislých posudků pak připravilo systém opatření, která by měla lokalitu chránit. Vybudování retenční nádrže Češík I a poldru Češík II se nakonec podařilo prosadit, proti svodnici se však postavila Česká inspekce životního prostředí. V létě loňského roku vydala rozhodnutí o zákazu činnosti, kterým obnovu svodnice znemožnila. Své stanovisko inspekce zdůvodnila výskytem zvláště chráněných druhů například ropuchy obecné, čolka velkého, modráska bahenního či vstavače májového.
„Některé orgány ochrany životního prostředí z principu přehlížejí zájmy vyšších primátů a upřednostňují traviny, brouky a obojživelníky. Fakt, že člověk je také součástí přírody a i jeho zájmy je třeba prosazovat, zkrátka ignorují. Doufám, že nyní, tváří v tvář škodám, které voda na Plachtě působí, inspekce své dřívější stanovisko přehodnotí,“ dodal primátor Otakar Divíšek.
Odbornými posudky bylo prokázáno, že případná výstavba svodnice v žádném případě neovlivní biotop přírodních památek Na Plachtě a nedotkne se chráněných druhů živočichů ani rostlin, které se zde nacházejí. Svodnice samotná by měla být odizolována jílem tak, aby v období sucha neodváděla spodní vodu z přírodní památky, ale naopak v období větších srážek umožnila odtok povrchových vod. Město proto bude o dobudování celého vodního díla nadále usilovat. Situace posledních dnů snad konečně bude argumentem, který Česká inspekce životního prostředí bude muset přijmout.
„Snad zákon o ochraně přírody a krajiny konečně začne platit celý a pro všechny stejně. V paragrafu 1, kde je definován jeho účel, je totiž výslovně uvedeno, že při ochraně přírody je nutno zohlednit hospodářské, sociální a kulturní potřeby obyvatel a regionální a místní poměry,“ uzavřela náměstkyně Finfrlová.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Fakta: Magistrát při stavbě takzvaných protipovodňových opatření nerespektoval závazné stanovisko MŽP, ba dokonce ho "ztratil" a ve stavební dokumentaci ke svodnici píše "Výstavba zajistí trvalé odvodnění povrchových vod z lučních prostorů Plachta a dotaci vody do uvažovaného Jezírka Plachta" porovnejte co píší dnes. Také proto že vrt, kterým chtěli dotovat Jezírko, by dle geologů mohl odběrem pohnout podložím a poškodit domy, byla svodnice a vrt zakázány ČIŽP! Ekologové se provinili jen tím, že si myslí, že postavit vilovou čtvrť regionálních politiků a podnikatelů na mokřadech Plachty nebyl stavebně rozumný krok. Odpovědnost je na tom, kdo stavbu povolil a naprojektoval! Více informací naleznete: www.sousede.cz/_doc.php/Rozbor_Hydrologie%20Placht...
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.