Štítky: | Lesy | Městské lesy |

Hradecké lesy po loňských bouřích omladí miliony nových stromků

Kalamita v hradeckých lesích, červenec 2012 | Foto: J. Gangur
Kalamita v hradeckých lesích, červenec 2012 | Foto: J. Gangur

Téměř půldruhého milionu stromků vysadí Městské lesy Hradec Králové v tomto roce na podzim a v průběhu příštího roku v místech postižených loňskou větrnou smrští. Obnovu lesa zaplatí z velké části Evropská unie.

Díky této nepředvídané obnově lesa se do zdejšího okolí navrátí druhy stromů, které z hradeckých lesů již téměž vymizely.

Některá holá místa, která za sebou bouře zanechaly, lesníci využití ke zřízení rekreačních míst, v lesích se tak objeví třeba minizoo.

Městské lesy už vyčíslily definitivní rozsah škod způsobených v Novohrádeckých lesích loňskou červencovou kalamitou. „Padlo při ní 74 tisíc kubíků dřeva na přibližně 200 hektarech ploch. To je sice relativně hodně, ale když si vezmeme, že máme zhruba čtyři tisíce hektarů lesa, tak poškozeno je pět procent ploch. Zatímco některým místům se živel vyhnul, jiné poničil pořádně, takže vzniklo asi 170 holin. Ty je teď třeba zalesnit. Na odstraňování následků kalamity jsme dostali dotaci od EU ve výši 15 milionů korun, což nám umožní připravit plochy k výsadbě a následně na ně vysadit 1,4 milionu stromků,“ uvedl Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové.

Organizace starající se o lesy v majetku města proto na podzim zajistí postřik a naorání určených ploch, přičemž na jaře příštího roku zahájí vlastní výsadbu. V lokalitách, které nebude třeba předem připravit, se mladé stromky v zemi objeví už letos na podzim.

Evropská dotace lesníkům navíc umožní dostat do přírody zpět druhy, které zde kdysi hojně rostly, ale vlivem kácení postupně mizely. Kromě jiných stromů se proto do hradeckých lesů vrátí ve velké míře například duby, buky nebo jedle. „Díky dotaci máme velkou šanci dostat tyto druhy zpět do lesa, jinak by to v takovém rozsahu z ekonomických důvodů nebylo možné. Druhová skladba sazenic bude opravdu pestrá,“ slibuje Milan Zerzán.

Některé plochy vzniklé kalamitou městské lesy využijí k posílení rekreační funkce lesů a nabídnou na nich veřejnosti různé aktivity. Například nedaleko hájovny U Dvou šraňků směrem k rybníku Výskyt by měla v příštím roce vzniknout minizoo s místními druhy zvěře, kde by lidé mohli zvířata třeba i krmit.

Už letos se počítá se vznikem naučné stezky vedoucí od zmíněné hájovny k Mazurovým chalupám, na níž by se zájemci z informačních tabulí dozvěděli více o činnosti Městských lesů Hradec Králové a obnově lesa. „V březnu podáme žádost o dotaci a jsem přesvědčen, že máme velkou šanci uspět,“ doplnil informaci ředitel organizace.        

Hradečtí lesníci navíc kvůli loňské kalamitě, které padlo za oběť množství stromů, nepočítají letos ani v příštích letech s rozsáhlou těžbou dřeva. Zaměří se spíš na obnovu lesa, takže na řadu přijde jen nutná těžba.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stříbrňák mění tvář. Nová pláž, stromy i zrekonstruované chatky

Kemp Stříbrný rybník v Hradci Králové prochází zásadní obnovou. K pláži u restaurace byly vysazeny nové stromy, na pláž byl navezen nový písek a zmodernizoval se i interiér chatek, které mají nové podlahy, výmalbu i kuchyňky. Lanový park zmizel, nový bude snad za rok.
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více

Městské lesy mají velké plány: Stříbrňák plný novinek, další obory s jeleny a vzdělávací centrum

Stavební úpravy v areálu Stříbrnkého rybníku, nové obory nebo enviromentální centrum. To jsou letošní plány Městských lesů Hradec Králové. Návštěvníci lesů se tak mohou těšit na nové obory pro jeleny evropské, rozšířit by se měly obory pro daňky a muflony a pracuje se na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme