Štítky: | Krimi | podvodník | podvod | policie |

Hradecká seniorka historce o nehodě syna neuvěřila, jiným podvodníci sebrali statisíce

Seniorka se napálit nenechala.
Seniorka se napálit nenechala. | autor: Městská policie HK

Když třiadevadesátileté ženě z Hradce Králové zazvonila před Štědrým dnem telefonní pevná linka, vyprávěl jí neznámý muž smyšlenou historku o nehodě jejího syna a chtěl zaplatit 300 tisíc. Seniorka naštěstí neuvěřila. Tak obezřetný ale nebyl muž z Hradecka, který přišel o téměř 800 tisíc korun.

"Mužský hlas se nejprve zeptal, zda je žena sama doma. Po kladné odpovědi jí oznámil, že syn měl velmi vážnou dopraní nehodu, při které zranil malé dítě. Sám nemůže mluvit, jelikož si překousl jazyk. Protože to byla jeho chyba, hrozí mu soud. Volající seniorce sdělil, že je možné vyrovnat se s rodinou zraněného dítěte mimosoudně, pokud pošle 300 000 korun. Toto vyrovnání je však podmíněno mlčením," popsala oblíbenou lest podvodníků mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Tolik peněz však žena neměla a řekla, že zavolá příbuzným a poprosí je o finanční pomoc. Na to muž zopakoval, že nesmí nikomu nic říct. Seniorce to přišlo zvláštní a dotázala se na bankovní účet. Volající již neodpověděl a hovor ukončil.

"Absolventka akademie seniorů Městské policie Hradec Králové se nenechala napálit. Telefonát ji přišel podezřelý, proto zavolala synovi, který byl v pořádku. Aby varovala své kamarádky, podělila se s nimi o svou zkušenost. Dohromady se rozhodly kontaktovat městskou policii," dodala mluvčí hradeckých strážníků.

Přišli o 800 tisíc

Jiný případ z Hradecka zveřejnila státní policie, ten ovšem nedopadl dobře. Množí se podvody s obdobnou legendou, podvodníci okradli 65letého muže a jeho o 11let mladší manželku.

"V prvním případě měl muž zájem o nákup kryptoměn. Na internetu klikl na inzerát, během krátké chvíle se mu ozval člověk, který mu nabídl pomoc s nákupem. Prvním krokem k úspěšnému nákupu byla instalace speciálního programu do počítače. Jednalo se o program pro vzdálenou správu, kterým po získání údajů z platební karty, kopie občanského průkazu, fotografie, přístupových hesel do bankovnictví a ověřovacích a autorizačních kódů mohl již neznámý volající kompletně ovládat mužův počítač včetně internetového bankovnictví," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Z účtu tak muž přišel o více než 410 tisíc korun. Jelikož podvodník zjistil, že i jeho manželka má účet a v počítači měla uložené přihlašovací údaje, tak ho přesvědčil, že jsou třeba ještě i její peníze. Manželka ležící v tu dobu v nemocnici manželovi přeposlala autorizační kódy k převodu peněz. Z jejího účtu tak zmizelo téměř 380 tisíc korun. Podvodník přesvědčil muže i k vzetí půjčky a následně vyplnil za něho žádost na 120tisícový úvěr. Ověřovací sms naštěstí již neposlal a počítač vypnul. Manželé dohromady přišli o téměř 800 tisíc korun.

Policisté varují: "Neinstalujte si do počítače žádné programy, které neznáte, nesdělujte nikomu hesla, přístupové, aktivační ani autorizační kódy, neposílejte kopie osobních dokladů, nesdělujte čísla z platební karty. Nově se podvodníci vydávají i za advokáty, kteří nabízejí pomoc se získáním peněz zpět. Vždy jednejte s rozmyslem, nikdo cizí bez zisku v těchto případech nepomáhá! Do banky, na policii, advokátní kanceláře si raději dojděte osobně. Nikdy nevíte, kdo je na druhém konci "drátu". Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv."

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muž svěřil klíče od bytu řemeslníkům a nestačil se divit, jaké má nocležníky

Obyvatelé jednoho z hradeckých domů zavolali městskou policii na ženu, která je obtěžovala na chodbě, kde dokonce vykonala potřebu. Tvrdila, že si v domě pronajímá byt, ale neměla klíče ani žádné doklady. 
Čtěte více

Kvůli oslavě vandalů Na Plachtě utekl divoký hřebec

Celý den trvalo ochráncům přírody odchytit divokého koně Mildu, který uprchl z ohrady v přírodní památce Na Plachtě na okraji Hradce Králové. Přímo tam si totiž neznámí vandalové uspořádali o víkendu party s táborákem a záměrně poškodili elektrický ohradník, aby si zkrátili…
Čtěte více

V Malšovicích se potulovaly krávy, splašenou musela zastřelit zásahová jednotka

Celé středeční odpoledne zaměstnávalo hradecké policisty a hasiče stádo krav, které v Hradci Králové utekly během překládání kamionu nedaleko Všesportovního stadionu. Hasiči varovali obyvatele i školy v okolí, zvířata mohla být nebezpečná. Čtyři krávy se po dlouhých šesti…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme