Štítky: | Kultura | Klicperovo divadlo | Premiéra | Krysař |

Hradecká premiéra: Krysař bude lákat a vábit

"Klicperáci" uvedou letošní první premiéru
"Klicperáci" uvedou letošní první premiéru

Klicperovo divadlo začátkem února uvede svou letošní první premiéru. Po dvaceti letech se na zdejší divadelní fošny vrátí hra Viktora Dyka s názvem Krysař. 

Už nyní „Klicperák“ slibuje mladistvé pojetí a jako vždy značnou neotřelost inscenace. Nemáme prý ale očekávat tisíce umělých krys, ale krásu slova a oslavu české poezie. 

Režije se ujal Jan Frič a do titulní role obsadil Davida Smečku. 

Hanzovní město Hameln, zdejší měšťanské postavičky a místo, kde se domlouvají jak obchody, tak také sňatky - hospoda „U žíznivého člověka“ - provedou diváky příběhem Krysaře. 

Krysař je záhadná postava, kterou obyvatelé města Hameln rádi vidí přícházet, ale raději ho vidí město opouštět. Krysař je totiž poutník s tajemnou píšťalou, která umí mnohé. Zahraje-li na ní Krysař z plných plic, příběh se zaplétá a vypráví o tajemství vrchu Koppel, ale také o bolesti z lásky i o její osudovosti. 

Sám režisér popisuje, že hra pojednává o rozporu mezi romantickým pohledem na svět v době dospívání a vystřízlivěním s počátkem dospělosti. „Je možné se zastavit, je možné a správné se z věčného poutníka proměnit ve spořádaného občana?...,“ klade si otázku režisér Frič. „Vždyť ale existují i obstarožní punkáči! Ti „praví“ nenosí cvočky. Nosí svobodu v hlavě. Takže určitý vnitřní boj čerstvého třicátníka s rozhodnutím, kudy se dále ubírat jak životně, tak umělecky, je mi blízký velice,“ popisuje dějovou linku Jan Frič. 

Co od nového pojetí Krysaře může divák čekat? „Je to romantizující lyrická novela postavená především na kráse jazyka, popisování nálad a pocitů. Děje je tam poskrovnu, navíc je to značně symbolické a tím pádem občas docela nelogicky zamotané,“ vypráví Jan Frič. 

Krysař bude plný krásných slov

Postava Krysaře bude podle jeho slov temná, svůdná, svobodná i fascinující, ale především nová. „Když jsem nad dílem přemýšlel, neustále jsem se točil kolem interpretace Krysařovy moci jako moci slova, moci umění, moci krásy, moci něčeho, co přesahuje běžnou každodenní realitu a banalitu,“ řekl režisér Krysaře a navázal na to, že nově uvedená hra bude oslavou krásné české poezie. Kromě textů od samotného Viktora Dyka tak zazní verše Ivana Blatného. 

Tvůrčí tým inscenace v čele s Janem Fričem a scénáristkou Janou Sloukovou odmítl vyrábět hejna umělých krys a jejich loutkoherecké animování jim přišlo zbytečné, raději se zaměřili na to, jak svého diváka jímavě chytit. 

Krysaře tedy vykreslují jako nezávislého člověka, který nezapadá do maloměstské společnosti. „Člověk, který jen prochází a opovrhuje lidmi a city, ale přesto ho okolnosti donutí se zastavit a porušit tím řád svého světa. Člověk, který poprvé vsadil vše na jednu kartu jménem Láska. Člověk, který vládne mocí, kterou může zničit svět i sebe sama,“ popisuje hlavního hrdinu Jana Slouková. 

Kdo stojí za hradeckým Krysařem

Hlavní role se ujal David Smečka, kterého mohou diváci vidět také v Richardu III. a dále ve hrách Bylo nás pět a Věc Čapek. Jeho hereckou partnerkou v roli Agnes bude Marta Zaoralová. Milostný trojúhelník pak doplní Jakub Tvrdík jako Kristián. Scénografem Krysařu je Nikola Tempír, autorkou kostýmů Iva Němcová a scénickou hudbu složil Jiří Hájek.  

Krysař láká a vábí... Nechá se stejně zvábit i publikum královéhradeckého Klicperova divadla? Uvidí se při premiéře 9. února na hlavní scéně Klicperova divadla.

David Smečka se představí v hlavní roli | Foto: Klicperovo divadlo David Smečka se představí v hlavní roli | Foto: Klicperovo divadlo
Richard III. je další hrou, kde můžeme vidět Davida Smečku, zde s Pavlínou Štorkovou | Foto: Klicperovo divadlo Richard III. je další hrou, kde můžeme vidět Davida Smečku, zde s Pavlínou Štorkovou | Foto: Klicperovo divadlo

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme