Hradecká nemocnice spouští péči o lidi, co stále trpí následky po prodělaném koronaviru

Nemocnice otevírá péči o lidi, co prodělali COVID-19.
Nemocnice otevírá péči o lidi, co prodělali COVID-19. | autor: pixabay.com

Fakultní nemocnice Hradec Králové spouští v těchto dnech provoz Centra postcovidové péče, které bude zajišťovat komplexní péči o pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID - 19 a trpí obtížemi souvisejícími s touto nemocí.  Na práci multioborového centra se kromě pneumologů budou podílet také další specialisté z hradecké fakultní nemocnice.

„Vytvořili jsme unikátní centrum, které nabídne pacientům pomoc s následky po onemocnění COVID-19 napříč různými obory od plicních lékařů, kardiologů, neurologů, psychiatrů  přes nefrology, dermatology, gastroenterology, revmatology a další až po  rehabilitační lékaře. Od začátku epidemie bylo v naší nemocnici hospitalizováno již několik stovek pacientů v poměrně vážném stavu a je proto nutné jim nabídnout kvalitní následnou péči,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

„Centrum, které bude sídlit v budově Plicní kliniky nemocnice, bude otevřené každý všední den. Zájemci s obtížemi po prodělaném onemocnění COVID-19 mohou svůj stav konzultovat telefonicky na lince 495 836 020 a dle domluvy bude pacient objednán do našeho centra nebo mu bude navrhnut jiný postup. Před vyšetřením v centru bude nutné podstoupit základní vyšetření cestou praktického lékaře nebo specialisty, který posoudí možnou souvislost s onemocněním COVID-19 a tito lékaři je budou moci objednat do Centra postcovidové péče“ uvedl vedoucí Centra postcovidové péče Michal Kopecký.

Cílem je péče o pacienty, u nichž přetrvávají symptomy po onemocnění COVID- 19 déle než 3 měsíce a jsou v příčinné souvislosti s tímto onemocněním, a to jak po hospitalizaci, tak po ambulantní či domácí léčbě,“ doplnil Michal Kopecký. Pacienti centra vyplní vstupní dotazník, kde se ptáme na různé příznaky související s onemocněním COVID-19 (dušnost, bolesti, poruchy trávení, nespavost, únava, ztráta čichu, chuti a další). Ten nám napoví, jaký máme zvolit další postup péče. U všech pacientů bude proveden odběr krve, moči, vyšetřeny plicní funkce, EKG vyšetření a zhodnocen celkový zdravotní stav.

Podle předběžných výsledků výzkumné studie již v roce 2020 prováděné lékaři Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové se u části pacientů, kteří prodělali onemocnění COVID-19 objevují následné zdravotní komplikace. „ Zejména přetrvávající postižení plic nebo dolních dýchacích cest, případně onemocnění plicních cév,“ řekl přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Žáci druhého stupně se vracejí do škol. Roušku odloží jen na tělocviku

Do škol v Hradci Králové se od pondělí 3. května začnou vracet další děti, k rotační výuce nastoupí žáci druhého stupně. Novinkou je také obnovení venkovních sportů v rámci výuky. Žáci během nich nebudou povinni nosit ochranu dýchacích cest, naopak její nošení bude povinné…
Čtěte více

Pandemie zamávala s městským rozpočtem, Hradec rezervuje na dopady krize 150 milionů

Hradec Králové si podobně jako loni rezervuje na dopady koronavirové krize 150 milionů korun z výsledku hospodaření v předchozím roce. Za rok 2020 totiž hospodaření skončilo kladným saldem 229 milionů korun. Zbývajících 79 milionů korun umožní uskutečnit…
Čtěte více

Hradecká nemocnice obnovuje běžný provoz na odděleních, která sloužila covidovým pacientům

Hradecká fakultní nemocnice pokračuje v postupném obnovování běžného provozu na svých pracovištích, která byla vyčleněna pro pacienty s COVID-19. Zatímco na začátku března bylo v nemocnici hospitalizovaných 210 pacientů s covidovou infekcí, nyní se jejich počet pohybuje kolem…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme