Hradecká nemocnice je ve ztrátě

Hospodaření Fakultní nemocnice Hradec Králové se dostalo do červených čísel. Po deseti letech vyrovnaných rozpočtů vloni hospodařila se ztrátou přibližně 50 milionů korun. I pro rok 2008 přitom největší nemocnice v kraji počítala s vyrovnaným rozpočtem. Ředitel Leoš Heger už klinikám vzkázal: „Šetřte!“

Jak uvedl server ČeskéNoviny.cz, vedení fakultní nemocnice i přednostové jednotlivých klinik nyní musejí hledat finanční rezervy a cesty k úsporám i zlepšení hospodářských výsledků. Ředitel Heger vidí podle ČeskýchNovin.cz dva hlavní důvody ztrát – příliš nákladná léčba a vysoké platy. "Léčíme příliš rozsáhle, nad rámec naplánovaného rozsahu a spektra zdravotní péče. Pracujeme také s vysokou mzdovou úrovní," napsal ředitel Heger v dopise přednostům.
Nemocnice se bude kromě úspor také snažit vyjednat lepší podmínky se zdravotními pojišťovnami. Paušální platby u některých typů onemocnění jsou dlouhodobě podhodnocené. "Příčiny nejsou v tom, že by nám pojišťovny špatně platily, ale v tom, že poskytujeme náročnou a nákladnou péči v rozsahu, který vzniká nabalováním z toho, co jsme poskytli v minulých letech," řekl ČeskýmNovinám.cz ekonomický náměstek nemocnice Jiří Ropek. Pacientů vyžadujících drahé léky a léčebné metody přitom podle něj přibývá.
Systém úspor a optimalizace zdravotní péče může prý vrátit rozpočet do černých čísel ještě letos. "Samozřejmě je čas to zvrátit, ještě máme možnosti co s tím udělat a není to zdaleka ztraceno," řekl serveru Ropek. Stačí podle něj, když lékaři nebudou vyžadovat nadbytečná vyšetření a laboratorní testy i v případech, kdy to není nutné.
Jak uvedly ČeskéNoviny.cz, hradecká Fakultní nemocnice letos očekává tržby kolem 4,8 miliardy korun. Zaměstnává asi 4 tisíce lidí a průměrný plat zde dosahuje téměř 28,5 tisíce korun. Na více než 1 500 lůžkách ročně ošetří přes 40 tisíc pacientů, další půl milion pak ambulantně.
Ředitel Leoš Heger už vloni oznámil svůj odchod. Ministerstvo zdravotnictví, které fakultní nemocnici zřizuje, vypsalo konkurz na nového ředitele, jmenován zatím nikdo nebyl. Podle informací Českého rozhlasu Hradec Králové by se však Hegerovým nástupcem mohl stát Roman Prymula, současný děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
12.7.2009 21:36
Xaver (neregistrovaný)
Na systém úspor se přešlo už dávno. Každý, kdo jde na plánovanou operaci si zajišťuje předoperační vyšetření jinde. Komplexnost péče ve FN postupně odchází v řiť.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme