Hradec vysází stovky stromů a přibydou nové druhy květin, třeba krásenky

Městskou zeleň letos oživí nově i krásenky.
Městskou zeleň letos oživí nově i krásenky. | autor: pixabay.com

Stovky nových stromů, desítky druhů květin a návrat k mozaikovému sečení chystají na letošní rok Technické služby Hradec Králové. S první výsadbou stromů se začne na jaře, kdy se obmění část jehličnanů. Výsadba listnatých stromů je pak připravena na podzim. V létě se technické služby chystají vrátit k mozaikovému sečení trávy, které se v loňském roce osvědčilo a našlo si oblibu také u obyvatel Hradce.

„Na jaře obvykle vysazujeme jehličnaté stromy, pro které je tento termín příznivější. Nejčastěji jsou to borovice a jedle. Počítáme, že jich vysadíme několik desítek. Jde především o obměnu těch starších proschlých za nové. Malé borovice se objeví například v Borečku v Březhradě,“ říká Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové, který má na starosti městskou zeleň.

Nejvíce stromů se ale v Hradci vysází na podzim, podobně jako v minulém roce by mělo být letos vysazeno zhruba 600 až 700 převážně listnatých stromů. Na jejich závlahu město opět plánuje využití speciálních zavlažovacích vaků.

„Od hradeckých vodáren dostáváme několik desítek zavlažovacích vaků. Jsou přikládány nejčastěji k mladým stromům a voda z nich během několika hodin postupně odkapává. Po Hradci by jich v letošním roce mělo být rozmístěno kolem 170,“ doplňuje Jeřábek.

Nové druhy letniček

V květnu ve městě každoročně probíhá výsadba letniček. Technické služby jejich druhovou skladbu pravidelně obměňují, na letošní rok si připravily několik novinek.

„V květinové výzdobě města přibydou nové druhy jiřinek a také krásenek. Sortiment květin ale děláme vždy velmi bohatý, obvykle naše zahradnice vysází více než 54 tisíc letniček v  padesáti druzích. Mezi ty nejoblíbenější, které naopak zůstávají v repertoáru dlouhodobě, patří afrikány nebo ledovky,“ dodává Jeřábek.

Kromě výsadby letniček probíhá na jaře také příležitostné doplnění trvalek, které jsou například na Riegrově náměstí u hlavního nádraží. Letos se také opět připravuje návrat k mozaikovému sečení.

„Jedná se o způsob sečení, kdy je část travnaté plochy posekána a část vedle je ponechána tak, aby zde vykvetly luční byliny. V minulém roce jsme tento způsob sekání trávy zavedli nejen v parcích, jako například v Šimkových sadech, ale i v sídlištní zeleni ve všech částech města. Díky tomuto způsobu sečení dochází ke zlepšení životních podmínek pro živočichy, zejména hmyz,“ říká Jeřábek.

Nyní probíhá období vegetačního klidu. Během něj provádějí technické služby pravidelnou údržbu městských stromů a keřů. Jedná se především o bezpečnostní, zdravotní nebo výchovné prořezávky dřevin. Hotová je již úprava stromů v Hradební ulici nebo na Svatováclavském náměstí a v přilehlých ulicích.

Práce nyní probíhají v Husově ulici. Další technické služby plánují v Brněnské ulici v úseku mezi kruhovým objezdem a křižovatkou s Hradeckou ulicí a podél navazující komunikace Pivovarská flošna. Plánují se i pěstební opatření na stromech  mezi FNHK a řekou Labe.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Vánoční stromky se budou do hradecké kompostárny svážet od příštího týdne

Od začátku příštího týdne začnou pracovníci technických služeb svážet vánoční stromky z hradeckých domácností. I vánočně nazdobené stromy na hradeckých náměstích již během středečních Tří králů zhasly, zaměstnanci města je již odstrojují a během víkendu a příštího týdne z…
Čtěte více

Hradec osadí sedm stovek nových stromů

Po celém městě se pravidelně udržuje zeleň. Zatímco staré a nemocné stromy se kácejí, nové se vysazují. Letos už tato pravidelná podzimní výsadba začala koncem října, vysázeno má být po městě více než 700 nových stromů. Ačkoliv Hradec patří mezi města s pestrou druhovou skladbou…
Čtěte více

Přestože prší více než loni, hradecké stromy dostanou zavlažovací vaky

Také letos hradecké technické služby rozmístí u stromů v Hradci Králové speciální zavlažovací vaky, pomocí kterých jsou dřeviny vyživovány plynule po dobu až devíti hodin. Loni se takto v Hradci Králové využívalo prvních třicet vaků, letos jich bude 150. Vaky město dostalo od…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme