Hradec usiluje o dotace za více než 360 milionů. Co vše se postaví?

Takhle bude vypadat nová multifunkční fotbalová aréna v Hradci Králové.
Takhle bude vypadat nová multifunkční fotbalová aréna v Hradci Králové.

Více než 360 milionů korun chce radnice v Hradci Králové příští rok obdržet na svůj účet, aby mohla investovat do plánovaných projektů. O dotace žádá z evropských fondů, státního rozpočtu či jiných dotačních programů. Hradec chce dokončit inteligentní dopravní systém, postavit lávku přes Labe, multifunkční fotbalový stadion, dokončit odlehčovací službu v Honkově ulici nebo rekonstruovat a zateplit školské budovy.

Loni hradecká radnice z dotačních programů obdržela více než 60 milionů korun. 

„Letos předpokládáme, že dostaneme téměř 52 milionů. Největší část z této sumy je 26,5 milionu na projekt inteligentního dopravního systému, který má být hotový v roce 2023 a kde máme schválenou celkovou dotaci 157,8 milionů korun. Další dotační miliony letos ušetří městskému rozpočtu u investic do zateplení školských budov, úpravy veřejného prostoru před zimním stadionem, vybudování chodníků a stezek pro cyklisty,“ popisuje náměstkyně primátora pro ekonomiku a dotace Monika Štayrová.

V současnosti jsou již v realizaci další velké projekty, které město zahájilo v posledním období a velkou část nákladů chce ušetřit prostřednictvím dotace. 

„Někde již máme dotaci schválenou, u jiných je žádost podaná nebo před podáním. Na stavbu lávky bychom měli dostat 102,7 milionů, 13,9 milionu na dokončení rekonstrukce a novou expozici v Muzeu východních Čech, 21,5 milionu na stavební úpravy domu pro sociální bydlení na Pražské třídě, více než 23 milionů máme schválených na dokončení dalších rekonstrukcí škol," vyjmenovala náměstkyně Štayrová.

Další dotace jsou zatím nejisté

"V případě úspěšného vyhodnocení žádostí u projektů jako jsou fotbalový stadion, odlehčovací služba v Honkově ulici nebo rekonstrukce křižovatky Fortna půjde o další stovky dotačních milionů. Jejich přesnou výši budeme znát až po projednání a případném schválení žádostí. Kvalifikovaným odhadem bychom mohli v příštím roce obdržet více než 360 milionů korun. Pokud k těmto předpokladům připočteme již čerpané a obdržené dotace od roku 2010, jedná se o celkovou částku jedna a čtvrt miliardy korun z dotačních zdrojů,“ dodala Štayrová.

Hradec Králové čerpá dotace prostřednictvím ITI hradecko-pardubické aglomerace a to především z Integrovaného regionálního operačního programu. Dalšími zdroji dotací mimo ITI hradecko-pardubické aglomerace jsou Operační program Životní prostředí, Operační program Doprava, Státní fond dopravní infrastruktury, Státní fond životního prostředí, Ministerstvo kultury a Ministerstvo práce sociálních věcí, ale i Královéhradecký kraj nebo Norské fondy či Nadace ČEZ.

O dotaci na nový multifunkční fotbalový stadion je pak požádáno u Národní sportovní agentury, kam také bude mířit v současnosti připravovaná žádost o dotaci na novou kanoistickou loděnici.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Fotbalový stadion bude hotový za rok. Starou tribunu nahradí parkoviště

Stavbaři pracují na monolitické železobetonové konstrukci multifunkční arény, během letních prázdnin by měli nejvíce pokročit u západní tribuny. V pondělí odstartovala repase stožárového osvětlení – tzv. lízátek. Stavba fotbalového stadionu, která se Hradci značně prodraží, má…
Čtěte více

Nová odlehčovací služba v Hradci dnes přijímá první klienty

Po necelých dvou letech byla v Honkově ulici v Hradci Králové dokončena stavba budovy odlehčovací služby. Během letošního jara byl objekt postupně vybavován nábytkem, technikou a specializovaným zdravotnickým zařízením. Samotná stavba včetně vybavení město vyšla na 136,4 milionu…
Čtěte více

Stavba fotbalového stadionu bude o 59 milionů dražší a skončí déle

Jednání mezi městem jako investorem a sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které staví nový multifunkční fotbalový stadion, skončilo návrhem dohody, podle které by mělo město zaplatit o 59 milionů korun více. Jednání se uskutečnilo na základě žádosti sdružení…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme