Štítky: | Fotbal |

Hradec podlehl Liberci 0:1, situace je vážná

Nad hradeckými fotbalisty se stahují mračna
Nad hradeckými fotbalisty se stahují mračna | autor: hradeckralove.cz

Ve 25. kole první fotbalové ligy přivítal Hradec Králové celek Liberce. Zápas by mohl nést označení "záchranářský", protože oba týmy byly před zápasem namočeny v sestupových vodách. Postavení Hradce na 14. místě bylo o poznání horší než pozice Severočechů, ale ani Liberečtí si dosud nemohou vyskakovat. Případná bodová ztráta na východě Čech by pro ně totiž znamenala prakticky nejužší kontakt s týmy ohroženými sestupem. Naopak Votrokům by tříbodový zisk velmi pomohl, protože by opět odskočil od sestupové 15. příčky.

Zápas začal jednoznačně lépe Liberec. Od začátku byl aktivnější a před Ottmarovou brankou byl jako doma. Jediné štěstí pro Hradec byl fakt, že hostující útočníci nedokázali být v koncovce důraznější a trestat chyby hradecké obrany. Ta bohužel "hořela" poměrně často. Poprvé v 10. minutě, kdy byl pořádný závar před Ottmarem po Vůchově centru. Podobně skončil i Kerbrův centr z 18. minuty a bez gólového efektu skončila i příležitost Kůdely.
Hradec nebyl do poloviny první poločasu na hřišti výrazný. Chyběl mu nápad a také důslednější kontrola míče. Votroci si za větrného počasí nedokázali poradit s větrem v zádech a dlouhé nakopávané balony za hostující obranu často byly dlouhé až příliš. První domácí příležitost tak přišla až po půlhodině hry, ale po Martanově průniku z levé strany nedokázali hradečtí útočníci vůbec zakončit. Nudný první poločas tak spěl ke svému závěru. Bohužel pro domácí stihnul Liberec v již nastaveném čase ještě jednou zaútočit, Hůlka ve vápně stáhnul pronikajícího Baroše a pískala se penalta. Tu Kerbr proměnil - 0:1.

Kdo čekal, že do druhé půle nastoupí Hradec v bojovné náladě, byl trochu překvapen. Liberec byl znovu aktivnější a měl míč častěji pod kontrolou. Naštěstí pro domácí se nehnal dopředu a tak měli Votroci šanci aspoň na rychlé průniky. Velmi slibně se jevily brejky z pravé strany v podání Martana, ale jeho spoluhráči nedokázali na jeho centry do malého vápna dobře naběhnout, natož zakončit. V 60. minutě se dokázal opět z pravé strany prokličkovat do vápna i Malínský, ale ani centr nenašel adresáta, respektive liberecká obrana ho srazila.
Každopádně Votroci postupně začali přebírat iniciativu a vypadalo to, že by mohli i vystřelit na bránu. Jenže jejich rozjezd mírně přibrzdil hlavní rozhodčí, který vyloučil za nesportovní chování domácího Malinského, který byl až příliš aktivní ve snaze odebrat při přerušení míč hostujícímu Ševčíkovi. V zápětí naštěstí udělil za nesportovní chování červenou kartu i Ševčíkovi, takže poměr sil byl i nadále vyrovnaný. Hradec tak mohl pokračovat v honbě za vyrovnáním. Jeho útočná aktivita ale bohužel končila na hranici velkého vápna. Liberec totiž výrazným způsobem zhustil obranné řady a domácí celek se i přes drtivou převahu nedokázal dostat za libereckou obrannou linii. Naopak hostující hráči spoléhali na brejky a nebýt Ottmara, mohl i zvýšit vedení. Hradecký brankař naštěstí Mikulův pokus vytěsnil na roh.
S blížícím se koncem začali hosté zdržovat a posledních deset minut už to ani neskrývali. Tato taktika však patří ve fotbale k nejúčinnějším a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Liberec se prozdržoval k úspěšnému konci a odváží si z Hradce tři body za vítězství 1:0.
Zatímco Liberec udělal výrazný krok k záchraně, Hradec si značně zkomplikoval situaci a nyní je již jasné, že spolu s Příbramí a Jihlavou bude bohovat o záchranu právě tým z východu Čech.