Štítky: | stromy | výsadba | kácení |

Hradec osadí sedm stovek nových stromů

Po městě se vysazují stromy.
Po městě se vysazují stromy. | autor: MMHK

Po celém městě se pravidelně udržuje zeleň. Zatímco staré a nemocné stromy se kácejí, nové se vysazují. Letos už tato pravidelná podzimní výsadba začala koncem října, vysázeno má být po městě více než 700 nových stromů. Ačkoliv Hradec patří mezi města s pestrou druhovou skladbou zeleně, tak nejčastěji se zde vyskytují javory. Nejvíce stromů přibude v ulici Na Drahách.

 „V letošním roce se chystáme vysadit zhruba stejný počet stromů jako vloni. Začali jsme dnes a nové stromy už jsou například u Žižkových sadů nebo v Šimkových sadech. Samotná výsadba, kterou provádí Technické služby Hradec Králové, bude trvat asi několik týdnů a dá se říci, že nové stromy přibydou prakticky po celém městě,“ říká náměstkyně primátora Věra Pourová, do jejíž gesce spadají městské organizace. Pravděpodobně nejvýraznější obměnou ve městě bude ta v ulici Na Drahách, kde již byla zahájena kompletní výměna dvouřadého stromořadí. Proschlé jasany zde nově nahradí javor babyka.

Po městě jsou vysazovány zejména takové druhy listnatých stromů, které lépe snáší sucho. „Ačkoliv je druhová skladba městské zeleně relativně pestrá, tak mezi výsadbami rozhodně dominují javory. Ty se právě kromě ulice Na Drahách objeví i v Partyzánské nebo Zelené ulici. V Šimkových sadech musíme pak nahradit i smrky, které byly proschlé a napadené kůrovcem. Nahrazeny budou druhy, které kůrovec tolik nenapadá, jako je jedle, douglaska nebo borovice. Naopak o něco méně než v minulých letech jsou po městě vysazovány lípy, které potřebují dostatek prostoru a vláhy. Nejčastěji jsou tedy umísťovány do parků a nebo do rozhlehlých sídlišť,“ říká náměstek ředitele pro správu městské zeleně Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek. Mezi další hradecké stromy, které budou vysázeny, patří například okrasné třešně a střemchy nebo třeba i sbírkové břestovce. „Právě třeba břestovec západní k Hradci neodmyslitelně patří a má zde historické kořeny. Třeba v Hradební ulici je k vidění unikátní stoleté stromořadí břestovce západního, které patří mezi nejstarší v republice,“ doplňuje Jeřábek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
2.11.2020 15:31
Tomáš Sajdl (neregistrovaný)
Kde se sází...
Krásný den, je někde možné zjistit, kde přesně se budou stromy vysazovat? Bohužel v posledních pěti letech se v okolí mého bydliště vykácelo mnoho stromů a nahrazeny byly, myslím jen dva!

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec vysází stovky stromů a přibydou nové druhy květin, třeba krásenky

Stovky nových stromů, desítky druhů květin a návrat k mozaikovému sečení chystají na letošní rok Technické služby Hradec Králové. S první výsadbou stromů se začne na jaře, kdy se obmění část jehličnanů. Výsadba listnatých stromů je pak připravena na podzim. V létě…
Čtěte více

Přestože prší více než loni, hradecké stromy dostanou zavlažovací vaky

Také letos hradecké technické služby rozmístí u stromů v Hradci Králové speciální zavlažovací vaky, pomocí kterých jsou dřeviny vyživovány plynule po dobu až devíti hodin. Loni se takto v Hradci Králové využívalo prvních třicet vaků, letos jich bude 150. Vaky město dostalo od…
Čtěte více

Kácení stromů na Novém Hradci v sobotu omezí provoz

Na silnici z Nového Hradce Králové směrem na Býšť se musí řidiči během sobotního dopoledne připravit na omezení.  Společnost Městské lesy Hradec Králové zde totiž bude odstraňovat nebezpečné suché stromy, u kterých by v budoucnu vzhledem k jejich stavu mohlo…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme