Štítky: | jazz goes to town |

Hradec opět na pár dní rozezní jazz. Festival Jazz Goes to Town začíná

Martin Küchen a Michaela Antalová
Martin Küchen a Michaela Antalová | autor: JGT

Dnes, v úterý 12. října, začíná v Hradci mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Proběhne na devíti různých místech ve městě a potrvá do soboty 16. října. Tradičně posluchačům nabídne české i světové hudební premiéry, ale také interprety, kteří v loňském roce na festivalu kvůli pandemii nemohli vystoupit. Hlavním lákadlem letošního ročníku je koncert tří světoznámých improvizátorů ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.

První festivalový koncert proběhne v prostorách Klubu č.p. 4 na Velkém náměstí. „Letos jsme se rozhodli festival zahájit v komorních prostorách v centru města. Původně se měl koncert uskutečnit v atriu Cejpova paláce – opuštěné budovy v Dlouhé ulici, pár kroků od Klubu č.p. 4. S ohledem na aktuální předpověď počasí se multižánrové kapely Endemit a Tryptych nakonec představí ve vnitřních prostorách nedalekého klubu,” doplňuje k zahájení ředitelka festivalu Barbora Hodonická.

Newyorský večer ve Studiu Beseda a sobotní workshop v kavárně Artičok

Po roce se festival opět vrací také do Studia Beseda Klicperova divadla. Ve středu 13. října se v ní představí Pražský improvizační orchestr pod vedením amerického basisty George Cremaschiho a českého improvizátora Petra Vrby. Ansámbl v rámci tohoto koncertu doplní také německý trumpetista Axel Dörner, který je výjimečný svým širokým žánrovým rozpětím. Speciálně pro letošní ročník festivalu si hudebníci připravili repertoár hudebního vizionáře Charlese Minguse, který ve své tvorbě prolíná jazzovou a bluesovou tradici s avantgardním zvukem. Jeho tvorbu odpoledne před začátkem koncertu příblíží hudební publicista Petr Slabý v café Na kole. Neformální přednášku s názvem Imprese Charlese Minguse postaví na své vlastní impresi z jeho díla. Kromě Mingusovy tvorby uvede také ukázky jeho skladeb interpretovaných jinými muzikanty z různých žánrových oblastí.

Druhá část newyorského večera bude patřit Brianovi Charettovi. Tento hráč na Hammondovy varhany má na kontě nominaci na prestižní hudební cenu Grammy, pracoval mimo jiné také pro kapelu doprovázející americkou Tonight Show. Energickou smršť hudby se záběrem od blues přes funk a fusion až k modernímu jazzu představí posluchačům s bubeníkem Dano Šoltisem a saxofonistou Ondřejem Štveráčkem.

Středeční večer si mohou všichni pokročilí i začínající hudebníci připomenout v rámci sobotního workshopu pod vedením George Cremaschiho v kavárně Artičok. Zmíněný spoluzakladatel Pražského improvizačního orchestru zde povede workshop s názvem Improvizace pro každého. „Workshop bude otevřen pro všechny hudebníky bez ohledu na věk, nástroj, nebo žánrové zaměření – věříme, že bude obohacující jak pro začátečníky bez zkušenosti s improvizací, tak pro pokročilé improvizátory. Samozřejmě počítáme i s tlumočením do češtiny,” doplňuje dramaturg festivalu Michal Wróblewski.

Velké koncerty bude opět hostit Bio Central

Tradičně se v programu festivalu objeví koncerty v kinosále Bio Central. Ve čtvrtek 14. října zahraje na festival přijede vítěz Nové německé jazzové ceny z let 2008 a 2010 Oliver Steidle společně s kapelou The Killing Popes. Debutové album s názvem Mainstream Desire pak v rámci stejného večera představí nová formace francouzského kytaristy Juliena Despreze s názvem Abacaxi. Kapela se pohybuje mezi rockem z konce 60. let a sound artem, její členové společně vytváří vysoce energickou hudbu doplněnou světelnou choreografií, kterou v reálném čase ovládají všichni tři hudebníci.

O den později se do kina Bio Central vrátí druhý ročník projektu The Shape of Jazz to Come, nazvaný podle slavné desky Ornette Colemana, která se považuje za první free jazzové album. „Letos jsme opět vybrali pět talentovaných a osobitých umělců mladé generace, kteří se na tři dny stanou rezidenty festivalu, nazkouší vlastní skladby a provedou je v rámci pátečního koncertu,” doplňuje koncept festivalového projektu dramaturg Michal Wróblewski. Se svým novým albem Survival Kit pak v druhé části večera návštěvníky seznámí sedmičlenný mezinárodní soubor Pimpono Ensemble se sídlem v Kodani.

Open-air koncert na náměstí, večerní after-party na náplavce a komorní vystoupení v kostele

Kromě úvodního koncertu v běžně nepřístupné budově Cejpova paláce chystají organizátoři i několik dalších zvláštních vystoupení na neobvyklých místech. Na náměstí 28. října vystoupí ve čtvrtek odpoledne úderný oktet Heart of Dixie, který se zaměřuje na taneční swing a podmaňuje si lindy-hoppové festivaly v různých zemích od Turecka až po Španělsko. Kapela ve stejný den vystoupí také v Náplavka café & music baru, kde v rámci pozdně večerní after-party čtvrteční program uzavře. Páteční odpoledne pak nabídne exkluzivní spojení dvou evropských improvizátorů – Susany Santos Silva a Martina Küchena – v prostředí husitského Kostela sv. Ambrože.

Závěrečný koncert s filharmonickým orchestrem

Závěrečný koncert v budově Filharmonie Hradec Králové bude velkolepým zakončením 27. ročníku festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. V rámci jedinečného a exkluzivního večera se pravděpodobně poprvé a naposledy spojí dílo německého skladatele a režiséra světového formátu Heinera Goebbelse se třemi světoznámými sólisty a orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće.

Švédská experimentální zpěvačka, improvizátorka a skladatelka Sofia Jernberg, saxofonový a klarinetový virtuos Frank Gratkowski a osobitá hráčka na trubku Susana Santos Silva se kromě čtyř skladeb Heinera Goebbelse (Die Faust im Wappen – 1994, Writings I – 1997, Writings II – 1997, Under the Construction – 2018) budou podílet také na provedení světových premiér dvou skladeb z pera českých skladatelů Michala Nejtka (Lost Rituals) a Petera Grahama (JOGOTOTO – Joy Goes to the Town).

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut vždy do hodiny před začátkem každého koncertu. Na místě bude možné platit vstupenky pouze v hotovosti a cena je oproti předprodeji vyšší.

PIO PIO
autor: JGT
TRYPTYCH TRYPTYCH
autor: JGT

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Co nabídne 27. ročník festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové?

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby. V termínu od 12. do 16. října se na různých místech Hradce Králové už po sedmadvacáté uskuteční mezinárodní hudební…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Jazz projde městem už za dva týdny

Přibližně za dva týdny odtsratuje v Hradci tradiční hudební akce Jazz Goes to Town. Pět dní různorodé hudby na sedmi místech Hradce Králové včetně samotných ulic města. Koncert pro rodiče s dětmi v Divadle DRAK i komorní vystoupení ve Sboru kněze Ambrože nebo workshop v kavárně…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme