Hradec má schválený rozpočet. Největší investice jsou stadion, Střezina, lávka a dopravní systém

| autor: hradeckralove.cz

Na pondělním mimořádném zasedání schválili hradečtí zastupitelé rozpočet města na rok 2022. Ten počítá se schodkem 507 milionů korun při příjmech 2,29 miliardy korun a výdajích 2,79 miliardy korun. Investice město letos plánuje ve výši téměř 700 milionů korun. Největšími městskými rozvojovými akcemi v tomto roce jsou stavba multifunkčního fotbalového stadionu, budování inteligentního dopravního systému, rekonstrukce ZUŠ Střezina a stavba lávky přes Labe u Aldisu.

Původní návrh rozpočtu, který zastupitelstvo projednávalo loni v prosinci, nebyl schválený, většina zastupitelů jej požadovala upravit. „Vzhledem k tomu, že požadované změny rozpočtu byly, jak se ukázalo, spíše kosmetické, podařilo se poměrně brzy nalézt na jeho konečné podobě shodu. Dokázali jsme najít kompromis a jsem rád, že zastupitelé jej schválili,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Vzhledem k tomu, že město nemělo schválený rozpočet do začátku nového roku, Hradec tak v lednu musel hospodařit v režimu rozpočtového provizoria. Podle přijatého rozpočtu budou moci město a jeho organizace fungovat hned od února. „Nový návrh rozpočtu měl v podstatě stejné základní parametry jako ten, který zastupitelé v prosinci odmítli. Schodek, celkové příjmy a výdaje zůstaly na stejné výši, pouze došlo k několika změnám mezi jednotlivými kapitolami, například navýšení provozních výdajů v kultuře či školství na úkor některých investičních projektů. To ale bylo možné udělat i v průběhu roku změnou již schváleného rozpočtu,“ vysvětluje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Kapitálové výdaje, tedy investice do rozvojových záměrů města, jsou ve schváleném rozpočtu plánované na výši 699 milionů korun. Mezi největší investiční akce letos patří již zahájená stavba multifunkční fotbalové arény, budování inteligentního dopravního systému, rekonstrukce ZUŠ Střezina a stavba lávky přes Labe u Aldisu. Nově by se měla letos zahájit výstavba kanoistické loděnice na Orlici, příjezdová cesta ke sportovnímu areálu DTJ nebo pořízení hlasové a datové sítě pro potřeby hradecké městské policie a dopravního podniku. Plánovaný rozpočtový schodek ve výši 507 milionů korun bude město financovat vlastními ušetřenými prostředky a úvěrem 170 milionů korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na Střezině se staví. Po Vánocích se do nově opravené budovy vrátí tanečníci

Stavební práce na hradecké ZUŠ třezina jsou v plném proudu, rekonstrukcí prochází budova tanečního oboru a dokončuje se výstavba spojovací chodby. Zatím byly provedeny bourací práce a došlo ke kompletní výměně oken, v následujících dnech začnou řemeslníci pracovat na nové fasádě…
Čtěte více

V Hradci se rozpadla koalice. Kvůli boji o post náměstka

Koalice z pěti subjektů dlouho po volbách nevydržela. Čtyři - Hradecký demokratický klub s TOP 09, ODS, Piráti a Změna pro Hradec a Zelení - nyní žádají, aby koalici i městskou radu opustil senátor Jan Holásek, lídr hnutí Rozvíjíme Hradec. Reagují tak na situaci z minulého týdne…
Čtěte více

Stavbaři se obávají zdržení stavby stadionu. Start prvoligové sezóny je tak ohrožen

Nový multifunkční fotbalový tadion by měl být za dva a půl měsíce dokončen. Správce stavby, společnost Grinity, však vyjádřil obavy, že se může předání stavby o několik týdnů zdržet. To by mohlo ohrozit start prvoligové sezóny FC Hradec Králové. Ačkoliv je město stavebním…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme