Štítky: | zeleň | Městská zeleň | sucho | parky | sady | dešťová voda |

Hradec Králové dá 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Město vysadí novou zeleň, prohloubí jezírka a vybuduje nádrže na dešťovou vodu na hradeckých sídlištích.
Město vysadí novou zeleň, prohloubí jezírka a vybuduje nádrže na dešťovou vodu na hradeckých sídlištích. | autor: hradeckralove.cz

Jak chce Hradec Králové bojovat s dlouhodobým suchem? V následujících třech letech investuje téměř 60 milionů korun do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města. Do roku 2022 chce vysadit novou zeleň, rekonstruovat jezírka, parky a vybudovat nádrže na dešťovou vodu na sídlištích, kterou se pak bude zavlažovat městská zeleň. 

„V následujících třech letech bychom chtěli každý rok dát zhruba půl milionu korun na jímky, které by zadržovaly dešťovou vodu na sídlištích. Technické služby by ji pak využívaly pro zalévání okolní zeleně. Zatím zbytečně odtéká do kanalizace,“ popisuje záměry města Hradce Králové primátor Alexandr Hrabálek.

Po vyčištění a prohloubení by se měla zvýšit kapacita jezírek v parku Háječek, tato akce za 1,65 milionu korun se připravuje již na příští rok. „Revitalizací by měla projít i retenční jezírka v Klukách a v lesoparku na Moravském Předměstí, včetně mokřadu a okolních drobných vodních toků, v městském rozpočtu chceme na tyto investice v následujících letech postupně vyčlenit téměř 13 milionů korun. Ještě letos necháme zpracovat studii na revitalizaci Piletického potoka a levého břehu Labe,“ dodává Hrabálek.

Rekonstrukce parků a sadů

Již v příštím roce by měla začít rekonstrukce parků Pernštejnů a Sádky v okolí Malého labského náhonu. „Kukleny mají poměrně velký deficit v zelené infrastruktuře, nové parky by měly přispět ke zlepšení mikroklimatických podmínek a komfortu bydlení. V tuto chvíli se dokončuje projektová dokumentace, hrubý předpoklad potřebných financí je 15 milionů, ale přesnější číslo budeme znát po dokončení všech stupňů dokumentace a samozřejmě po výběru stavební firmy. Budeme hledat i možné dotační tituly, které by nám pomohly ulevit městskému rozpočtu,“ říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Rekonstrukcí za zhruba deset milionů by měly projít také Kubištovy sady mezi Pospíšilovou třídou a halou Slavie, její realizace se předpokládá na rok 2021, o rok později by se úprav měly dočkat Vonešovy sady u staré nemocnice. Další opatření, kterým chce město efektivně využívat dešťovou vodu a zlepšit klimatické podmínky na svém území, chystá radnice v úpravě stromořadí na Gočárově třídě a na třídě SNP, v doplnění a úpravách zeleně v dalších městských částech, v úpravách zahrad a venkovních areálů mateřských a základních škol či dopracování pasportu zeleně.

Harmonogram jednotlivých záměrů už schválili městští radní, na konci srpna bude koncepci městské modré infrastruktury projednávat hradecké zastupitelstvo.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Park v Lipkách bude město revitalizovat

Městský park Sady architekta Lisky v hradeckých Lipkách vznikl ve třicátých letech minulého století. Vzhledem k jeho současnému stavu vedení hradecké radnice připravuje revitalizaci této veřejné zelené plochy nacházející se v městské památkové zóně mezi Sborem kněze Ambrože a…
Čtěte více

Přestože prší více než loni, hradecké stromy dostanou zavlažovací vaky

Také letos hradecké technické služby rozmístí u stromů v Hradci Králové speciální zavlažovací vaky, pomocí kterých jsou dřeviny vyživovány plynule po dobu až devíti hodin. Loni se takto v Hradci Králové využívalo prvních třicet vaků, letos jich bude 150. Vaky město dostalo od…
Čtěte více

Na chodníku podél Gočárovy třídy nahradí popraskaný asfalt dlažba z mozaiky

Chodník podél Gočárovy třídy mezi ulicemi Letců a Břetislavova se možná ještě letos dočká nového povrchu. Tamní asfalt už je nevyhovující, je hodně popraskaný a místy chybí úplně. Spolu s ním bude komunikaci zdobit i nová zeleň. Asflat vystřídá dlažba z mozaiky. Práce v hodnotě…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme