Štítky: | Fotbal |

Hradec Králové - Brno 2:1

Pavel Dvořák se raduje z vítězné branky
Pavel Dvořák se raduje z vítězné branky | autor: hradeckralove.cz

V sobotních sychravém podvečeru se na Všesportovním stadionu v Malšovicích loučili hradečtí fotbalisté s podzimní částí sezóny zápasem proti Brnu. Fakticky šlo už ale o první zápas jarní poloviny, tedy o předehrávku 16. kola Synot ligy. Votroci první zápas v Brně prohráli jednoznačně 3:0, ale herně byli Jihomoravanům vyrovnaným soupeřem, pouze brankově se nebyli schopni prosadit. Vítězství Brna proti Hradci přitom bylo jedno z mála, které si fotbalisté Zbrojovky užili. Jinak totiž na tom byli herně také špatně a v tabulce jim patří 13. místo se ziskem 16 bodů. Votroci jsou po mírně zlepšné hře v posledních střetnutích stále poslední a se ziskem pouhých 8 bodů jsou už nyní v polovině sezóny jedním z hlavních adeptů na sestup.

Utkání začalo opatrně a ani jeden z týmů se příliš nehrnul do útočení. Přesto si domácí celek postupně začal vytvářet převahu, která nebyla pouze optická. Votroci obléhali brněnskou branku poměrně důsledně a hosté se jen obtížně dostávali z sevření černobílých. Když se jim to ale povedlo, byli velmi nebezpeční. Ve 14. minutě tak mohl po zbytečné chybě domácího brankaře Koubka skorovat Moukanza, ale Koubek svoji chybu při rozehrávce na poslední chvíli napravil. A hned z protiútoku se mohli radovat domácí. Dlouhý výkop kupředu prodloužili hráči v poli na nabíhajícího Štípka a ten dokázal přehodit Hladkého v brance Zbrojovky - 1:0.
Hosté po inkasované brance rázem přidali na otáčkách a během pěti minut si vytvořili dvě nebezpečné příležitosti, které ovšem obrana spolu s brankářem dokázala zlikvidovat. Ani Hradec však nechtěl zůstat pozadu, z rychlého brejku centroval Štípek na mladíka Trubače, ale ten z hranice velkého vápna nedokázal míč dostat do sítě, obrana ho zblokovala. Z následného rohu byl blízko druhé hradecké brance Kotiš, ale Hladký jeho přízemní střelu k tyči dokázal zneškodnit. A Votroci útočili i nadále, opět dostali Brno pod silný tlak, který hostující obrana eliminovala jen s vypětím všech sil. Jenomže i přes výraznou převahu nedokázali domácí tuto situaci přetavit v další branku. Naopak hostům stačil jeden z mála brejků a dostali šanci na vyrovnání. A mohli za to hned třemi spornými výroky rozhodčí. Nejprve odpískali přímý kop za čistý souboj Rolka s Moukanzou, kdy Rolko trefil nejprve míč a pak hráče černé pleti, který šel  k zemi. Po přímém kopu nechal Hradec míč tečovaný hostujícím hráči záměrně do zámezí, ale sudí rozhodli, že se bude kopat roh. A po něm se Plašil  v běžném souboji  opět nejprve trefil míč a pak až protihráče a rozhodčí písknul penaltu, kterou Zavadil s přehledem proměnil - 1:1. Votroci se snažili do konce poločasu ještě zvrátit skore na svoji stranu, ale nedokázali se prosadit.

Druhé dějství nemělo zpočátku takové tempo jako první půle, ale i tak se postupně domácí tým dostával do pozice, kdy tahal za delší konec. Výsledek se dostavil v 60. minutě. Halilovič zahrával přímý kop z pravé strany. Míč poslal do malého vápna ideálně na hlavu Pavla Dvořáka a ten poslal míč za záda Hladkého - 2:1.
Hosté mohli odpovědět o čtyři minuty později, ale Koubek po rohovém kopu včas vyběhl ke střílejícímu útočníkovi a jasnou příležiost zmařil. Prakticky z protiútoku mohl svoji druhou brankou v zápase zvýšit vedení Štípek, ale jeho volej k tyči skvěle zlikvidoval Hladký.
Domácí hráči pokračovali v dobrých výkonech, vidět byl zejména agilní Štípek a také Kotiš, ani jeden z nich však v rozhodujících okamžicích nedokázal míč poslat do sítě. Přesto byli domácí hráči schopni dokráčet k druhému vítězství v letošním ročníku nejvyšší fotbalové ligy. Snahu o závěrečný tlak Brna pak dokázala obrana v pohodě ubránit. Hradec Králové porazil Brno po velmi dobrém výkonu zaslouženě 2:1.