Hradec a tipy kam na letní rodinné cyklovýlety

| autor: hradeckralove.cz

Kolo, léto a Hradec, to jde jednoznačně dohromady. Ve městě se na kole dostanete úplně všude, cyklotrasy propojují Pražské předměstí, Moravské předměstí, Malšovice, Slezské předměstí, Kukleny i Věkoše, společně s celým centrem Hradce. V místech, kde není přímo cyklostezka jsou značení a opatření podporující právě pohyb cyklistů. Pokud se nyní v letním prázdninovém čase chcete vydat za hranice města, můžete vyrazit takřka do všech směrů na nějaký ten cyklovýlet. Terén je nenáročný zvládnou ho i děti.

Hradecká radnice pohyb na kole ve městě dlouhodobě podporuje, snaží se budovat cyklostezky na území města, spolupracovat s krajem a propojovat s Hradcem i další lokality. Teď o letních prázdninách hodlá upravit prostor před zimním stadionem, kde se potkáv několik cyklotras, ale situace tam není moc přehledná. Po opravách by se to mělo zlepšit. Součástí akce bude i oprava stezky, která vede parkem podél Jiráskových sadů a ústí do Křižíkovy ulice u vodní elektrárny Hučák. V prosinci loňského roku byl otevřen úsek spojující okrajové části města Piletice a Rusek s Hradcem.

V ulicích města lze vidět nejrůznější druhy jízdních kol. Díky rovinatému terénu lze vzdálenosti překonávat na silničních nebo městských kolech, čím dál častěji jsou vidět i skládací kola, která se snadno dají složit do auta a vzít s sebou i někam dál na výlet.

Na kole do hradeckých lesů

Pokud si chcete na kole odpočinout, nejlepší variantou jsou hradecké městské lesy. Tato trasa sice začíná na asfaltu na tzv. Hradečnici v Malšovicích, vede však malebnou zelení, a zanedlouho se ocitnete v čistě přírodním terénu, kde nejvíce užijete trekingové, místy i horské, kolo. V hradeckých lesích je množství značených tras pro cyklisty i pěší turisty, největším kouzlem tohoto místa jsou ale neznačené lesní cestičky, kterými můžete bloudit celé hodiny a vždy objevíte nová zákoutí, mýtiny, rybníky nebo výběhy s divokou zvěří.

Oblíbenou zastávkou je tu například Mazurova chalupa nedaleko Hoděšovic. Začíná zde také unikátní pohádková stezka plná příběhů a lesních zajímavostí. Cesta je dlouhá 2,5 km a končí u rybníka Výskyt.

Lesem do Běleče nad Orlicí

Hradecké lesy nabízejí rovněž nenáročnou cestu do malebné vesničky Běleč nad Orlicí. Trasa je dlouhá 12 kilometrů a lesem vás dovede až k rodinnému Pivovaru U Hušků. Ještě před tím ale minete kemp Stříbrný rybník, kde si můžete odpočinout na pláži i dovádět na hladině rybníka. Areál je mimochodem skvělé místo, kde strávit rodinný víkend. Děti se tu vyřádí na lanovém hřišti, tobogánu nebo v adrenalinovém parku.

Cyklotrasa Hradec Králové – hospital Kuks

Několik let už cyklistům slouží trasa, která v podstatě kopíruje tok řeky Labe a směřuje z Hradce do Kuksu. Z 90 % se jede po novém asfaltu, jež zadotovala Evropská unie. V Josefově a za Jaroměří se jede kousek po šotolině, ale v Josefově to lze vzít oklikou po asfaltu a za Jaroměří je šotolina dlouhá jen 200 metrů. Jede se opravdu krásným prostředím. Cestou je možné se na několika místech občerstvit. Trasa je dlouhá 31 kilometrů.

Cyklotrasa Hradec Králové – Pardubice

Pokud byste se chtěli vydat z Hradce do Pardubic, asi si cestu celou v klidu ještě neužijete. V budoucnu by měla trasa vést kolem Kunětické hory. Na začátku roku 2019 je již pro kolaře a bruslaře plně průjezdný nový asfaltový úsek o délce 5 kilometrů z Hradce Králové do Vysoké nad Labem. Nejdelší úsek cyklostezky je z Opatovic nad Labem do Dřítče. Novinkou je nový Bufet u lávky, kde se dá občerstvit.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme