Štítky: | Magistrát | Nábřeží | zábradlí |

Historické zábradlí podél Labe se v létě dočká velké opravy

Oprava zábradlí vyjde na čtyři miliony
Oprava zábradlí vyjde na čtyři miliony | autor: hradeckralove.cz

Litinové zábradlí z konce 19. století kolem řeky Labe je v katastrofálním stavu. Město už v minulosti zrekonstruovalo několik jeho částí. Tentokrát je na řadět úsek kolem vodní elektrárny Hučák, dále část od kongresového centra Aldis k Tyršovu mostu a úseky po obou březích řeky mezi Tyršovým a Pražským mostem. Plánovaná rekonstrukce vyjde na čtyři miliony korun, významnou část by mohla pokrýt dotace.

Zábradlí je na spoustě míst nenávratně zničené

Zábradlí včetně sedmi lamp podél Labe volá už několik let po velké opravě, radnice se do ní pustí zřejmě již letos v srpnu. Rada města schválila podmínky výběrového řízení, nyní se čeká na výsledek soutěže.

Hrazení je na většině míst zkorodované a poškozené. V některých úsecích budou muset restaurátoři nahradit zničené části kopiemi. „Průzkum odhalil destruktivní poškození způsobující ztrátu originální hmoty. Obnova, kterou projektová dokumentace člení do čtyř etap, odstraní negativní vlivy zapříčiňující postupnou degradaci tohoto zábradlí,“ vysvětluje důvod opravy Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče Magistrátu města Hradec Králové.

Do oprav se v minulosti investovaly téměř tři miliony

Rekonstrukce kulturní památky bude stát zhruba čtyři miliony korun bez daně. „S financováním by městu mohly pomoci dotační peníze z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, o jejichž získání magistrát usiluje,“ uvádí mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Získaná dotace by pokryla značnou část předpokládaných nákladů.

Do oprav kovového plůtku magistrát v předchozích letech investoval nemalé finanční prostředky. V roce 2012 obnova zábradlí na Tylově nábřeží vyšla na téměř 800 tisíc korun, o rok později se za stejné peníze rekonstruoval úsek od Tyršova mostu k Novákovým garážím. Loni v létě si obyvatelé východočeské metropole mohli všimnout odborníků, kteří rekonstruovali hrazení od Hučáku po Pražský most. Oprava stála jeden milion korun.

Výstavba litinového zábradlí v Hradci Králové byla zahájena bezprostředně po převzetí pevnosti městem na konci 19. století na snížených zdech barokního opevnění, lemujících tok řeky Labe. Zábradlí vznikalo v průběhu několika desítek let. Ve 30. letech 20. století přibylo například na levém a pravém břehu Labe v souvislosti s výstavbou Tyršova mostu a úpravou Eliščina nábřeží.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Primátor Hradce má nového náměstka. Správu majetku bude mít na starost Pavel Marek z ANO

Na pondělním jednání hradeckého zastupitelstva byl zvolen novým náměstkem primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek, který doposud zastával funkci radního města. Současně byl ze své funkce odvolán náměstek pro oblast sociálních věcí,…
Čtěte více

Hradecká městská knihovna vydává knihy přes okénko a magistrát je otevřen jako v normálních časech

Od včerejšího dne je hradecký magistrát otevřen podle standardních otevíracích hodin. Může za to přijetí nových opatření Vládou ČR, která se mimo jiné týkají otevíracích hodin úřadů i provozu knihoven. Lidé by ale i nadále měli preferovat elektronickou či telefonickou komunikaci…
Čtěte více

Projekty vstřícné k přírodě Hradec podpoří milionem korun

Čištění řek, výsadba nových stromů nebo podpora druhové rozmanitosti, takové projekty zaměřené na ekologii a rozvoj životního prostředí město Hradec Králové podpoří v rámci svého dotačního programu.  Rozděleno by mohlo být až jeden milion korun. Část dotací již schválila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme