Štítky: | Radnice | Opravy | rekonstrukce | historie města |

Historická budova Radnice na Velkém náměstí má opravená okna

Historická budova Radnice v Hradci Králové.
Historická budova Radnice v Hradci Králové. | autor: NPÚ

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, Radnice na Velkém náměstí, je poprvé zmíněna v pramenech již v roce 1418. Již druhým rokem tato kulturní památka prochází obnovou, do oken již město investovalo přes milion korun. Budova vznikla přestavbami z gotického radního domu, je členitá a má velké množství dřevěných oken, převážně špaletových, která jsou postupně opravována. 

Rozsáhlý objekt č.p. 1 je složený ze čtyř křídel a prošel během staletí několika přestavbami. Má zbytky gotického a renesančního sklepa, barokní dispozici, kvalitní pozdně klasicistní uliční fasádu.

Správa nemovitostí Hradec Králové, která se o historickou budovu stará, začala na základě souhlasného stanoviska odboru památkové péče před dvěma lety s postupnou opravou oken. 

V letošním roce se od dubna opravovala okna v jižní části (strana do dvora) a východní části (strana do Velkého náměstí). Účelem všech těchto oprav je prodloužení životnosti oken, zlepšení komfortu užívání nájemců vnitřních prostor, ale i vzhledu celé budovy.

Opravy oken již stály přes milion

V červenci 2021 skončily opravy a nátěry venkovních křídel a rámů špaletových oken v jižní a východní části směrem na náměstí. Součástí těchto udržovacích prací byla i obnova poškozených částí kování, skleněných výplní, tmelení a těsnění oken.

Opravy oken probíhaly na místě i v dílně zhotovitelské firmy ABC Chomutov spol. s r.o., která musela dbát na kvalitu provedení detailů s ohledem na status kulturní památky a umístění domu v památkové rezervaci města Hradec Králové.

Celkově tyto opravy vyšly na 856 tisíc korun bez DPH. Veškeré práce probíhaly za plného provozu nájemníků budovy. Do oprav oken hradecké radnice již byl od roku 2019 investován více než jeden milion korun.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město chce Hlavní ulici předčasně zprovoznit už během prosince

Hlavní ulice, která je páteřní komunikací mezi Roudničskou a Brněnskou ulicí na Novém Hradci Králové, prochází už od poloviny loňského roku rozsáhlou rekonstrukcí. Tato významná městská investice v oblasti dopravy za  zhruba 60 milionů korun je téměř hotová, zbývají pouze…
Čtěte více

Rekonstrukce Střeziny by mohla začít za pár týdnů, zhotovitele ještě musejí schválit zastupitelé

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové se dočká rozsáhlé rekonstrukce, rada města v úterý schválila výběr zhotovitele první stavební etapy. V rámci ní dojde k opravě tanečního a výtvarného pavilonu, stávající krytá spojovací chodba se zbourá a postaví nová. Vítěznou…
Čtěte více

Hradec opravuje unikátní chodník z 19. století

Unikátní chodník z 19. století v ulici Jana Koziny v Hradci Králové prochází obnovou. Kameny z něj byly již rozebrány, nyní je čeká očištění a nová pokládka na pevnější konstrukci. Práce by měly být dokončeny během září. Kromě této renovace byla začátkem…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme