Štítky: | Radnice | Opravy | rekonstrukce | historie města |

Historická budova Radnice na Velkém náměstí má opravená okna

Historická budova Radnice v Hradci Králové.
Historická budova Radnice v Hradci Králové. | autor: NPÚ

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, Radnice na Velkém náměstí, je poprvé zmíněna v pramenech již v roce 1418. Již druhým rokem tato kulturní památka prochází obnovou, do oken již město investovalo přes milion korun. Budova vznikla přestavbami z gotického radního domu, je členitá a má velké množství dřevěných oken, převážně špaletových, která jsou postupně opravována. 

Rozsáhlý objekt č.p. 1 je složený ze čtyř křídel a prošel během staletí několika přestavbami. Má zbytky gotického a renesančního sklepa, barokní dispozici, kvalitní pozdně klasicistní uliční fasádu.

Správa nemovitostí Hradec Králové, která se o historickou budovu stará, začala na základě souhlasného stanoviska odboru památkové péče před dvěma lety s postupnou opravou oken. 

V letošním roce se od dubna opravovala okna v jižní části (strana do dvora) a východní části (strana do Velkého náměstí). Účelem všech těchto oprav je prodloužení životnosti oken, zlepšení komfortu užívání nájemců vnitřních prostor, ale i vzhledu celé budovy.

Opravy oken již stály přes milion

V červenci 2021 skončily opravy a nátěry venkovních křídel a rámů špaletových oken v jižní a východní části směrem na náměstí. Součástí těchto udržovacích prací byla i obnova poškozených částí kování, skleněných výplní, tmelení a těsnění oken.

Opravy oken probíhaly na místě i v dílně zhotovitelské firmy ABC Chomutov spol. s r.o., která musela dbát na kvalitu provedení detailů s ohledem na status kulturní památky a umístění domu v památkové rezervaci města Hradec Králové.

Celkově tyto opravy vyšly na 856 tisíc korun bez DPH. Veškeré práce probíhaly za plného provozu nájemníků budovy. Do oprav oken hradecké radnice již byl od roku 2019 investován více než jeden milion korun.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Pavilon výtvarky hradecké umělecké školy Střezina by měl být hotový do konce roku

V hradecké základní umělecké škole Střezina byla v letošním roce zahájena první etapa rekonstrukce, která spočívá v kompletní obnově výtvarného a tanečního pavilonu a spojovací chodby. Právě na výtvarném pavilonu byly stavební práce zahájeny jako první, budova by měla být…
Čtěte více

Křižovatka Fortna se od pátku na několik měsíců úplně uzavírá

Velmi frekventovaná křižovatka Fortna v centru města se spolu s částmi okolních ulic od pátku 1. dubna na několik měsíců kompletně uzavře. Křižovatku ulic Ignáta Herrmanna a Komenského čeká přeměna na kruhový objezd. Spolu s ní se také opraví okolí včetně chodníků a autobusových…
Čtěte více

Za pár týdnů se začne opravovat křižovatka Fortna. Bude uzavřená až do konce roku

V polovině března by se měla začít rekonstruovat křižovatka Fortna pod schodištěm Bono publico spolu s přestupním terminálem. Od dubna by měla oblast křižovatky provázet úplná uzavírka přibližně do konce roku, díky které se podaří rekonstrukci zkrátit o několik měsíců. Během…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme