Štítky: | Radnice | Opravy | rekonstrukce | historie města |

Historická budova Radnice na Velkém náměstí má opravená okna

Historická budova Radnice v Hradci Králové.
Historická budova Radnice v Hradci Králové. | autor: NPÚ

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, Radnice na Velkém náměstí, je poprvé zmíněna v pramenech již v roce 1418. Již druhým rokem tato kulturní památka prochází obnovou, do oken již město investovalo přes milion korun. Budova vznikla přestavbami z gotického radního domu, je členitá a má velké množství dřevěných oken, převážně špaletových, která jsou postupně opravována. 

Rozsáhlý objekt č.p. 1 je složený ze čtyř křídel a prošel během staletí několika přestavbami. Má zbytky gotického a renesančního sklepa, barokní dispozici, kvalitní pozdně klasicistní uliční fasádu.

Správa nemovitostí Hradec Králové, která se o historickou budovu stará, začala na základě souhlasného stanoviska odboru památkové péče před dvěma lety s postupnou opravou oken. 

V letošním roce se od dubna opravovala okna v jižní části (strana do dvora) a východní části (strana do Velkého náměstí). Účelem všech těchto oprav je prodloužení životnosti oken, zlepšení komfortu užívání nájemců vnitřních prostor, ale i vzhledu celé budovy.

Opravy oken již stály přes milion

V červenci 2021 skončily opravy a nátěry venkovních křídel a rámů špaletových oken v jižní a východní části směrem na náměstí. Součástí těchto udržovacích prací byla i obnova poškozených částí kování, skleněných výplní, tmelení a těsnění oken.

Opravy oken probíhaly na místě i v dílně zhotovitelské firmy ABC Chomutov spol. s r.o., která musela dbát na kvalitu provedení detailů s ohledem na status kulturní památky a umístění domu v památkové rezervaci města Hradec Králové.

Celkově tyto opravy vyšly na 856 tisíc korun bez DPH. Veškeré práce probíhaly za plného provozu nájemníků budovy. Do oprav oken hradecké radnice již byl od roku 2019 investován více než jeden milion korun.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec opravuje unikátní chodník z 19. století

Unikátní chodník z 19. století v ulici Jana Koziny v Hradci Králové prochází obnovou. Kameny z něj byly již rozebrány, nyní je čeká očištění a nová pokládka na pevnější konstrukci. Práce by měly být dokončeny během září. Kromě této renovace byla začátkem…
Čtěte více

Muzeum chystá expozice za 20 milionů, přiblíží královskou historii Hradce

Muzeum východních Čech během léta pokračuje v přípravách nových městských expozic, které návštěvníci budou moci obdivovat už na podzim letošního roku. Týkat se budou města Hradce Králové a jeho královské historie. Kromě stálé výstavy zde dodavatelská firma zajišťuje osvětlení,…
Čtěte více

Hradecké školy místo dětí o prázdninách zaplní řemesníci. Opravy vyjdou na 18 milionů

Za více než 18 milionů korun město Hradec Králové opraví budovy a zázemí svých základních a mateřských škol během letošních prázdnin. Technické služby opraví například střechu školní jídelny základní školy v Kuklenách, venkovní kanalizaci areálu školy v Habrmannově ulici nebo…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme