Štítky: | UHK | Havlova lavička |

Havel bude mít v Hradci náměstí. Uprostřed univerzitního kampusu

Náměstí uvnitř kampusu ponese Havlovo jméno.
Náměstí uvnitř kampusu ponese Havlovo jméno. | autor: hradeckralove.cz

Náměstí uvnitř univerzitního kampusu Na Soutoku ponese jméno Václava Havla. Návrh Univerzity Hradec Králové se rozhodli podpořit zastupitelé, již minulý týden ho schválila městská rada. Slavnostní odhalení nového pojmenování piazzety je plánované 16. listopadu, tedy den před 30. výročím sametové revoluce.

 

Stotisícový Hradec doposud neměl žádné veřejné prostranství pojmenované po prvním českém prezidentovi. „Tento nápad, pojmenování doposud bezejmenného náměstí, jsem sdílel. Univerzity si vážím a jsem rád za její iniciativu,“ sdělil primátor města Alexandr Hrabálek. „Pojmenování veřejného prostoru v areálu kampusu hradecké univerzity na náměstí Václava Havla je z mého pohledu velmi symbolické a propojuje nezastupitelnou roli studentů v boji za svobodu a demokracii v období listopadu 89 s významnou osobností českého disentu a naším prvním polistopadovým prezidentem,“ dodal primátor. Již dříve bylo snahou přejmenovat náměstí Svobody a zasvětit ho někdejšímu prezidentovi. Návrh však před sedmi lety v roce 2012 s rozdílem jednoho hlasu zastupitelé neschválili.

Odhalení pojmenování náměstí univerzita plánuje v předvečer 30. výročí listopadových událostí z roku 1989, tedy 16. listopadu. „Studenti byli vždy katalyzátorem historických momentů, které vedly k zásadním společenským změnám. Univerzitní kampus je proto dle mého názoru to nejdůstojnější místo, které bude jejich odhodlání, vůli a ochotu měnit společnost k lepšímu připomínat,“ řekl Kamil Kuča, rektor UHK. V Hradci Králové se od roku 2014 nachází lavička Václava Havla, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Je tvořena dvěma židlemi, které jsou spojené stolkem, jehož středem prochází strom.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Revoluční zeď z krabic na Ulrichově náměstí rozmočil déšť, dobrovolníci postaví novou

Symbolická zeď k výročí listopadové revoluce 1989 v Hradci Králové se po včerejším dešti zhroutila. Krabice, které vysokoškoláci navršili na Ulrichově náměstí, pořadatelé nechají odvézt, informuje server iDNES.cz. Zeď, podobná té z prosince 1989, by měla být součástí…
Čtěte více

Zeď proti blbé náladě vyroste na Ulrichově náměstí. Připomene sametovou revoluci

Zeď z papírových krabic, na kterých byly napsány nejrůznější hesla, vtipné hlášky, požadavky a výzvy demonstrantů, byl jedním ze symbolů sametové revoluce v Hradci Králové. Stála na tehdejším Gottwaldově a současném Ulrichově náměstí. Letošní 30. výročí chtějí Muzeum východních…
Čtěte více

Univerzita Hradec Králové zabodovala v mezinárodním hodnocení vysokých škol

Hradecká univerzita je mezi českými vysokými školami nejlepší. Alespoň podle organizace Times Higher Education, která zveřejnila výsledky mezinárodního hodnocení vysokých škol European Teaching Ranking 2019. V konkurenci stovek evropských vzdělávacích institucí obsadila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme