Štítky: | umění |

Galerie a výstavy jsou zavřené, ale na umění se můžete podívat ve výlohách v hradeckých ulicích

Výlohy v hradeckých ulicích zdobí umění.
Výlohy v hradeckých ulicích zdobí umění. | autor: FB umění do výloh

Se záměrem oživit spící kulturní instituce, nabídnout kolemjdoucím trochu výtvarné kultury a rozveselení přišel Klub konkretistů. Nabízí umění ve výlohách, výkladech a oknech. Umění najdete například ve výlohách Infocentra na Eliščině nábřeží, výlohách ateliérů, studijní knihovny či v Artičoku.

„V Hradci Králové, jako všude jinde, jsou teď galerie a výstavní prostory uzavřené, výstavy buď nejsou vůbec, nebo jsou k vidění online. Ale to není ono. Přinášíme proto lidem alternativu,“ říká Jana Vincencová, koordinátorka Klubu konkretistů a Umění do výloh. „Přinášíme veřejnosti umění tak, aby to bylo bezpečné a možné k prohlédnutí kdykoliv. Umístili jsme vizuální umění do výloh, výkladů a oken v Hradci Králové, našimi partnery jsou například Filharmonie Hradec Králové, Divadlo Drak či Střední škola vizuální tvorby,“ dodala.

Například výlohy Infocentra u budovy muzea zdobí výstava Fenomény české kultury. Až půjdete po Eliščině nábřeží, můžete se tak „potkat“ s Josefem Gočárem, Janem Kotěrou, Boženou Němcovou, bratry Čapkovými nebo Františkem Kupkou. K vidění je nově také kreslená mapa od Jany Bačové Kroftové. Díla jsou k vidění každý den, ve všední dny od 15 do 16 hodin je navíc zážitek umocněn reprodukovanou hudbou v podání Filharmonie Hradec Králové.

Jako další výstavní prostory fungují výlohy Centra uměleckých aktivit s výstavou Odložená osobnost, Ateliér Salon Dagmar Popové s výstavou Počkejte na tmu, Ateliér Pod glazurou s výstavou Zlato? Zlato!, Ateliér Jitky Šedové – JR – s výstavou Sen, v Artičoku je k vidění Landart a ve výlohách Design shopu Galerie FOX najdete výběr z českého designu.

K projektu se připojila také Studijní a vědecká knihovna s výstavou Čtu, čteš, čteme za výlohou knihovny mezi vstupními dveřmi. „Knížky jsou v současné pochmurné době jedna z mála radostí, které nám zbyly. A tak čtěme a nesmutněme,“ vyzývá studijní knihovna. Informace o akci, ke které se postupně připojují další, jsou na facebookových stránkách www.facebook.com/umenidovyloh.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Rivalitu mezi Hradcem a Pardubicemi může trochu zchladit kulturní průvodce Art up

Tištěný průvodce zaměřený na umělecký svět s názvem Art up začíná vycházet od září. Rivalita dvou východočeských měst šla v tomto případě stranou. Mapa vás totiž zavede na zajímavá místa jak v Hradci Králové, tak i v Pardubicích. Art up přinese nejen přehled galerií, ale také…
Čtěte více

V Hradci vznikne Dům umění. Prostory mu poskytnou bývalé dílny průmyslové školy

Dům umění – Kunsthalle by mlěl vzniknout v Hradci Králové. Bude sídlit v bývalých dílnách střední průmyslové školy v areálu U Koruny. Stane se galerií pro současné umění, zázemím a oporou pro tvůrce i veřejnost, laboratoří umění. Měl by fungovat v rámci organizační struktury…
Čtěte více

Galerie moderního umění bude mít po jednadvaceti letech nového ředitele

Galerii moderního umění od dubna povede nový ředitel. Radní Královéhradeckého kraje jmenovali Františka Zachovala. Nahradí končícího ředitele Tomáše Rybičku, který galerii vedl 21 let. Devětatřicetiletý František Zachoval působil jako ředitel Českého centra v Bukurešti. „Prvně…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme