Fotookénko: O krajský titul Stavba roku soutěží čtyři objekty z Hradce

Titul může získat například budova hradecké knihovny
Titul může získat například budova hradecké knihovny | autor: hradeckralove.cz

Do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje se přihlásilo celkem 12 různých objektů. Mezi přihlášenými stavbami jsou Centrum celoživotního vzdělávání v bývalé továrně Vertex ve Wonkově ulici v Hradci, přestavba bývalé cihelny ve Svobodných Dvorech nedaleko krajského města, Digitální planetárium v Hradci a také venkovní sportovní areál TJ Slavia Hradec Králové. Vítěz prestižní soutěže bude veřejnosti znám na podzim.

Mezi celkem dvanácti stavbami, které byly do letošního ročníku soutěže přihlášeny, jsou rekreační objekty v Krkonoších, rodinné domy, autobusové nádraží a také kulturní a sportovní centra. Jednotlivé adepty bude v září objíždět odborná komise složená ze zástupců všech spolupořadatelů této soutěže, vítěze se veřejnost dozví na podzim. „V Královéhradeckém kraji se nachází velké množství architektonických památek, o které je nutné se postarat. Důležité je však také to, aby hodnotné stavby vznikaly i v současnosti a budoucnosti a region neztrácel svou atraktivitu kvůli degradaci krajiny. Proto Královéhradecký kraj tuto soutěž podporuje a přímo se podílí na jejím pořádání,“ uvedl náměstek hejtmana královéhradeckého kraje Otakar Ruml.

Přímo za Hradec Králové soutěží čtyři stavby. O titul se uchází revitalizace bývalé továrny Vertex ve Wonkově ulici, kde se nachází knihovna města. Provoz nové budovy byl zahájen v roce 2013, o její přestavbě se uvažovalo už od roku 2003. Projekt revitalizace zpracoval architekt David Vávra, projektového řešení se ujala společnost JIKA-CZ pod vedením hlavního inženýra Jiřího Slánského. Plocha nové knihovny má 5600 m2, nachází se zde 340 tisíc svazků, je zde registrováno 14 tisíc čtenářů, ročně si vypůjčí asi 850 tisíc knih. Ve volném vývběru je 80 tisíc svazků knih, další jsou ukryty v depozitáři. V roce 2013 bylo této knihovně uděleno ocenění Nejlepší městská knihovna id Svazu knihovníků České republiky.

Další hradecké stavbou je venkovní sportovní areál TJ Slavia. „Jedná se o stavbu nových venkovních sportovních ploch a nutného zázemí sportovišť, včetně tribuny u hřiště pro kopanou. Venkovní areál je funkčně rozdělen na dvě části - část na kopanou zahrnující 3 hřiště, objekt tribuny s vestavěnými šatnami a sociálním zázemím pro hráče a diváky. Druhá část areálu je vymezena pro volejbal, házenou a nohejbal. Mezi hřišti na volejbal a házenou je vsazen objekt se zázemím pro hráče a diváky. U hřiště na házenou je lehká ocelová mobilní tribuna pro cca 100 diváků,“ uvedli u přihlášené stavby organizátoři soutěže.

Třetí stavbou krajského města je Digitální planetárium. Budova byla zkolaudována 31. července 2014. Byla vystavěna z monolitického betonu a kovu a nachází se v ní kruhový areál o kapacitě 99 míst. Ojedinělý způsob promítání pomocí pěti speciálních projektorů po obvodu sálu nabízí návštěvníkům nevšední kulturní zážitek. Budovu planetária nechal vystavět kraj, vyšla na téměř 112 milionů korun. Zhruba 105 milionů korun zaplatila dotace. Město díky novému planetáriu získalo ojedinělou možnost vědecko-technické a populární prezentace kosmické tématiky.

Jako poslední Hradec Králové v soutěži zastupuje kompletní rekonstrukce a nástavba bývalé cihelny ve Svobodných Dvorech pro Centrum andragogiky. Objekt byl kolandován v dubnu 2014. Rekonstrukce obnáší adaptaci cihelny na multifunkční objekt sloužící převážně pro školicí aktivity investora. Původní objekt cihelny prošel rozsáhlou přestavbou, aby splňoval požadavky na moderní výuku a byl doplněn o monolitickou nástavbu s pohledovým betonem a výrazným prosklením. Je vybaven konferenčními a výukovými prostory.

 

Mezi dalšími přihlášenými stavbami jsou: Multifunkční objekt Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně, apartmány Medvědín ve Špindlerově Mlýně,  přestavba objektu Zvon ve Špindlerově Mlýně, výrobní závod společnosti ABB v Trutnově, autobusové nádraží v Náchodě, rekonstrukce komunikace Rtyně – Zbečník – Hronov, novostavba rodinného domu ve Vysoké nad Labem a nízkoenergetický dům Zilvar v Lodíně.

Hradecká knihovna Hradecká knihovna
autor: Ateli
Sportovní areál Slávie Sportovní areál Slávie
autor: hradeckralove.cz
Nové planetárium Nové planetárium
autor: planethk.cz
Budova Centra andragogiky Budova Centra andragogiky
autor: kr-kralovehradecky.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecké Bono publico postoupilo do finále soutěže Stavba roku

V celorepublikové soutěži Stavba roku má opět zastoupení i Hradec Králové, na prestižní ocenění byla nominována rekonstrukce historického schodiště Bono publico. O titul bude v užším finále soutěžit spolu s dalšími 24 nominovanými, mezi kterými bude vybírat odborná porota. Do…
Čtěte více

Fotbalový stadion do dvou let? Město by v půlce října mohlo podepsat smlouvu se stavební firmou

Stavební firmy už podávat přihlášky do výběrového řízení na zhotovitele multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové. Podmínky tendru a zadávací dokumentaci, která už byla zveřejněna na profilu zadavatele, schválili zastupitelé 31. srpna a nyní již běží lhůta první fáze…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme