Festival Jeden svět dnes startuje dokumentem o postiženém Bizonovi

Festival Jeden svět v Hradci Králové zahájí český dokument Jmenuji se Hladový Bizon.
Festival Jeden svět v Hradci Králové zahájí český dokument Jmenuji se Hladový Bizon. | autor: Bio Central

Slavnostním zahajovacím večerem dnes začíná v královéhradeckém Bio Central festival filmů o lidských právech Jeden svět. Odstartuje ho film Jmenuji se Hladový bizon a zahájení bude poprvé tlumočeno do znakové řeči. V rámci rautu si budete moci vyzkoušet, jak ve skutečnosti zvládáte Umění spolupráce, což je téma letošního ročníku.  Těšit se můžete i na workshop sebeobrany, lekce znakového jazyka, zážitkovou dráhu s pomůckami pro nevidomé, seniorské dopoledne a taky virtuální realitu.

Festival zahájí český snímek Jmenuji se Hladový bizon, a to v úterý 28. března ve 20 hodin. Projekci zahajovacího filmu uvede mimo koordinátorů festivalu i režisér Pavel Jurda.

„Letošní zahajovací film je naším velkým favoritem. Divákům jistě prodlouží život, protože můžeme slíbit, že se u něj upřímně zasmějí. Zároveň je to ale hluboce lidský příběh o naději, takže možná někomu ukápne i slzička,“ zve na Bizona Ilona Machová z Bia Central. 

„Postižený člověk v Evropě je jako indián v Americe, protože ho ostatní lidé často neberou vážně,“ říká hlavní hrdina filmu Jan alias Hladový Bizon americkým domorodcům. Od narození nevidí a postupně přichází i o sluch. To mu ale nebrání užívat si života – miluje svoji ženu, kovbojky, tramping, táborákové písně a klobásy. Dokumentarista Pavel Jurda s laskavým humorem sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Bizona zachránit před pádem do věčného ticha.

Dobrovolnice vás zasvětí do znakového jazyka

Letošní festival se zaměřil mimo jiné na osoby se speciálními potřebami – první festivalový den proto oživí foyer kina workshop s Tyfloservisem, kde si diváci mohou vyzkoušet kompenzační pomůcky pro nevidomé a slabozraké. Ve středu uvede Jeden svět film Děti online se speciálními titulky pro neslyšící. 

„Letos máme poprvé dvě velmi neslyšící dobrovolnice, které pro diváky připravují krátký workshop znakového jazyka,“ vysvětluje Machová. Ten bude určen pro ty, kteří se chtějí zkusit naučit alespoň několik základních znaků – třeba pro pozdrav, poděkování nebo svoje jméno.

Speciální projekce čekají i seniory a rodiče s dětmi. Dopolední promítání filmu Život začíná po stovce bude probíhat ve spolupráci s hradeckým Svazem důchodců. Hosty zde budou zástupci hradeckých klubů, kteří představí program pro trávení volného času seniorů.

Středeční odpolední projekce ve stylu Baby bio bude zase určena rodičům, kteří si chtějí zajít na film, ale děti nechtějí nechat doma. Proto si tentokrát mohou děti vzít přímo do sálu. Podmínky promítání budou přizpůsobené tak, aby se děti nebály a mohly si v sále hrát nebo spát. Rodiče se zase mohou dívat na film. Promítat se pro ně bude nový dokument o povinném očkování dětí Epidemie svobody. 

Mimo obou promítacích sálů kina se vybrané filmy budou promítat ještě v klubu Náplavka, který s Centralem spolupracuje letos už potřetí. Ve středu tam mohou návštěvníci vidět film Divošky měsíčního cyklu, ve čtvrtek dokument o využití hmyzu jako potraviny Brouci. Nově se festival usídlí také v herně virtuální reality Holodeck. Tam proběhne páteční promítání dokumentu Rozehraj své město. Po celou dobu festivalu si tam mohou zajít zvědavci vyzkoušet dokumenty pro virtuální realitu. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké Bio Central už ožívá, divadla se na provoz chystají

Kultura ve městě začíná pomalu ale jistě ožívat. Hradecké Bio Central už od pondělí promítá. Přístup do sálů je za daných vládních podmínek. Stejně tak se po více než půlroční pauze chystají rozjet provoz i Divadlo Drak či Klicperovo divadlo. Hradecké multikino Cinestar má zatím…
Čtěte více

Hradecká kina a knihovna se 11. května probudí, divadlo zatím zůstane zavřené

Od pondělí 11. května mohopu některé instituce obnovit provoz, který byl zastaven kvůli koronavirové nákaze. Sály kulturních zaříezní se mohou zaplnit stovkou lidí, samozřejmě za dodržování určitých podmínek rozestupů a použití ochranných pomůcek. V Hradci například činnost…
Čtěte více

Letní kino Širák zahájí sezonu s Frediem Mercurym

Tuto sezónu zahájí letní kino Širák v Hradci Králové hudebním filmem Bohemian Rapsody. Promítat se bude ve středu 5. června ve 21:30. Diváci v letním kině u řeky Orlice uvidí během tří měsíců na pět desítek filmů. Pravidelné promítání skončí na konci srpna. Návštěvnost kina…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme