FC Hradec Králové - Slavoj Vyšehrad 1:0

V 9. kole Fortuna národní ligy přivítal v sobotním (pro diváky na stadionu bohužel) prosluněném odpoledni FC Hradec Králové druholigového nováčka Slavoj Vyšehrad. Votrokům se po pomalejším rozjezdu v začátku podzimní části začalo dařit a po poslední výhře na Žižkově jim patřilo již třetí místo druholigové tabulky. Slavoj na tom byl opačně. Po vydařeném vstupu se mu nyní výsledkově nevede a přes posily z řad zkušených ligových hráčů mu po osmi kolech patří 12. pozice se ziskem sedmi bodů.

I přesto, že podle pohledu na tabulku by se mohlo zdát, že Votroci byli jasným favoritem, dění na hřišti tomu dlouhou dobu neodpovídalo. Na trávníku byla vidět vyrovnaná hra s šancemi na obou stranách. Tu první měli již v 5. minutě hosté, ale tvrdou střelu Rataje z hranice velkého vápna ztečovala domácí obrana na roh. Do druhé příležitosti se dostali hosté v 17. minutě, ale Veselého vychytal v bezprostřední blízkosti Ottmar a navíc hráč Vyšehradu stál v ofsajdu.
Teprve poté převzali aktivitu domácí hráči. Vidět byli zejména Vlkanova a Šípek. První jmenovaný v 19. minutě pálil v dobré příležitosti mimo Otáhalovu branku. A také ve 31. minutě souboj stejné dvojce vyzněl lépe pro brankaře Vyšehradu.
Do třetice nechal vyniknout gólmana pražského týmu ve 40. minutě Šípek, který po rychlém průniku Votroků hlavičkoval nebezpečně pod břevno, ale Otáhal dokázal míč vytěsnit na roh.

Hradec se nakonec dočkal kýžené branky ještě do konce poločasu. Po nevinně vypadající akci z poloviny hřiště přistál míč na noze Šípka a ten ho z hranice velkého vápna tvrdou střelou z voleje poslal do sítě - 1:0.

Úvod druho poločasu nepatřil ani Hradci ani Vyšehradu. Hlavní roli převzal rozhodčí Ginzel, který v rozmezí mezi 50. a 60. minutou udělil hned čtyři žluté karty, tři pro domácí a jednu pro hosty. Zajimavých akcí naopak bylo jako šafránu. Do vážnějšího zakončení se dostal v 59. minutě hradecký Procházka, ale vyšehradský gólman opět ukázal své kvality a včasným vyběhnutím a pohotovou reakcí dokázal hradeckému hráči zabránit ve skórování.
To byla bohužel na dlouho jediná vážnější příležitost na obou stranách. Úroveň hry díky častému přerušování a nepřesnostem rychle klesala a aktéři na hřišti nezřídka poslouchali nespokojené diváky. Votrokům tento styl ale vyhovoval. Nikam se nehnali a pozorně bránili, takže Vyšehrad i přes značnou snahu o probití se za hradeckou obranu, prakticky nedostal míč na dostřel Ottmarovy branky. Za zmínku stojí snad jen šance ze 79. minuty, kdy se pokoušel skrumáž hráčů před hradeckou brankou propálit neúspěšně Jablonský a odražený míč následně Šandera. Střelu druhého jmenovaného však Ottmar v pohody lapil do své náruče.

S blížícím se závěrem se tlak Vyšehradu stupňoval, remíza totiž nebyla až tak vzdálená. Jenže Jablonský ani po svém druhém střeleckém pokusu na Ottmara nevyzrál, nutno však dodat, že tentokrát jeho oblouček nadělal domácímu brankaři podstatně víc starostí.
To bylo však jediné bezprostřední ohrožení domácí svatyně, další příležitost domácí tým Vyšehradu již nedal. Naopak Votroci mohli v samotném závěru dvakrát skórova. Jenomže Firbacher trefil v již nastaveném čase tyč a Vlkanovu vychytal výborný brankař Otáhal.
Hradec Králové si tak po výhře 1:0 nad Vyšehradem připisuje další tři body do druholigové tabulky. Potvrdil tak třetí místo v tabulce, které díky lepšímu skóre drží před pražskou Duklou. Na druhou Jihlavu ztrácí Votroci jeden bod a od prvních Pardubic je dělí již pět bodů.